לתיק הבריאות שלי

מידע אודות הבריאות שלך

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

כל מה שרצית לדעת על משטח צוואר הרחם (בדיקת HPV)

כל מה שרצית לדעת על משטח צוואר הרחם (בדיקת HPV)
הידעת שבדיקה אחת פשוטה עשויה להציל את חייך? 
בדיקת משטח צוואר הרחם, HPV, מאתרת את הימצאות נגיף הפפילומה מעל הסף הקליני ומבדלת את זן הנגיף. הבדיקה חדשנית ורגישה ברמה של 92% ומשמשת כקו ראשון לאיתור וגילוי מוקדם של תאים טרום סרטניים וסרטן של צוואר הרחם. בדיקת  HPV PCR cervical screen מחליפה את בדיקת הפאפ (בדיקת PAP Smear). 
                                                             
מהו סרטן צוואר הרחם?

סרטן צוואר הרחם הוא מחלת הסרטן השלישית בשכיחותה בקרב נשים בעולם. בישראל מידי שנה מאובחנים 200 מקרים חדשים.
צוואר הרחם מצוי בחלק התחתון של הרחם, ובולט אל תוך הנרתיק. סרטן נגרם כאשר תאי צוואר הרחם עוברים מוטציה, מתחילים לצמוח ולגדול ללא בקרה, יוצרים צברים (גידולים) ואף פולשים לרקמות גוף אחרות. 
הגורמים להתפתחות סרטן צוואר הרחם הם מגוונים, אך בכמעט כל המקרים קיים קשר בין התפתחות המחלה ובין נוכחות וירוס הפפילומה. נוכחות וירוס הפפילומה אינה מעידה בהכרח על תהליך סרטני, אך היא מחייבת מעקב על מנת לוודא שתהליך כזה לא מתפתח.

גילוי מוקדם מציל חיים 

במרבית המקרים שינויים טרום סרטנים וגידולים מוקדמים בצוואר הרחם אינם מלווים בתסמינים, ולכן ישנה חשיבות מכרעת בבדיקות סקר תקופתיות.
בנוסף, כאשר ישנם מקרים של דימום בין וסתי, הפרשות חריגות מהנרתיק או דימום בעת קיום יחסי מין או לאחריהם, יש לפנות בהקדם לקבלת לייעוץ רפואי. 
הבדיקה מאפשרת גילוי מוקדם של שינויים טרום ממאירים עוד קודם להיווצרות מחלה פולשנית. ככל שהגילוי מוקדם יותר, כך הטיפול פשוט יותר ומציל חיים.  
חשוב לזכור! ככל שהאבחנה מתבצעת בשלב מוקדם יותר של המחלה, כך הסיכוי להצלחת הטיפול גובר. 
ניתן להקטין את הסיכון לחלות בסרטן צוואר הרחם על ידי חיסון נגד נגיף הפפילומה ועריכת משטח צוואר הרחם - בדיקת HPV תקופתית, בהתאם להנחיות הרופא.

כיצד מתבצעת הבדיקה?
את משטח צוואר הרחם, בדיקת HPV PCR cervical screen, מבצעים במהלך בדיקה גניקולוגית שגרתית אצל רופא נשים. במהלך הבדיקה הרופא משתמש במפשק, ספקולום, לבדיקת צוואר הרחם. לאחר מכן הוא מבריש את צוואר הרחם באמצעות מברשת מיוחדת, המלקטת מספר תאים.
התהליך עצמו אינו כואב, אם כי יתכן ותורגש מעט אי נוחות במהלכו.
לאחר הבדיקה יתכן מעט דימום מהאזור. דימום זה הוא חיצוני. 
לאחר ההליך התאים נשלחים למעבדה, שם הם נסקרים לאיתור נוכחות וירוס הפפילומה באמצעות טכנולוגיית ה- PCR .
במקרים בהם תוצאת בדיקת HPV חיובית, מועברת הדגימה למעבדה פתולוגית לביצוע בדיקת פאפ דק (Thinprep), בדיקה לאיתור תאים בהם החל תהליך ממאיר. בהתאם לתוצאה המתקבלת בשתי הבדיקות ימליץ הרופא המטפל על המשך הטיפול. במקרים מסוימים יבקש הרופא לבצע בדיקת פאפ דק בכל מקרה גם אם תוצאת בדיקת ה HPV שלילית.
יצוין כי בכל מקרה בו תוצאת ה HPV חיובית, גם אם לא זוהתה ממאירות, יש לבצע מעקב חוזר לאחר חצי שנה על מנת לוודא שלא מתפתח תהליך ממאיר בהמשך.
התוצאות מגיעות לאחר כחודש וזמינות באתר לאומית ובאפליקציה. מומלץ לייצור קשר עם הרופא המטפל לאחר פרק זמן זה ולוודא את תקינות התוצאות. 
מתי מומלץ לעשות משטח צוואר הרחם - בדיקת HPV?
התוויות סל הבריאות הן שכל אישה בגיל 25-54 צריכה לעבור משטח צוואר הרחם - בדיקת HPV אחת לשלוש שנים, או בהתאם להמלצת רופא הנשים המטפל. 
  • הבדיקה מתבצעת במהלך ביקור שגרתי אצל רופא נשים. 
  • ניתן לבצע משטחי פאפ גם במהלך הריון. 
  • אין לבצע את הבדיקה בזמן דימום וסתי.  
אם הנך בקבוצת הגיל המתאימה, ולא עשית בדיקת HPV או משטח פאפ בשלושת השנים האחרונות, אנא זמני תור לרופא נשים. ההקפדה שלך עשויה להציל את חייך.