לתיק הבריאות שלי

מין, מיניות וזוגיות

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

12 מעוררי תשוקה וקצת סדר בעניין

ד"ר צחי בן ציון עושה סדר בתרופות, בתכשירים ובטיפולים המבטיחים לעשות לנו חשק.

12 מעוררי תשוקה וקצת סדר בעניין
ג'ל טסטוסטרון
טסטוסטרון הוא הורמון שמיוצר באשכים ובשחלות ומשפיע על החשק המיני. אצל נשים מסוימות – עקב סיבות שונות כמו גיל, הפסקת המחזור החודשי, נטילת תרופות מסוימות, השמנת יתר, תסמונת השחלה הפוליציסטית – עלולות לחול הפרעות (כלומר, חוסר או עודף) ברמת הטסטוסטרון. אצל חלק מהן, עשויה תוספת טסטוסטרון "לעורר" את המערכת, ועדיין לא ברור מדוע זהו פתרון שעובד אצל חלק מהנשים, ולא אצל אחרות.
צריך מרשם? טסטוסטרון נמכר בצורת כדורים, זריקות, משחה/ג'ל או מדבקות והוא דורש מרשם מרופא (רופא נשים, רופא משפחה או אנדוקרינולוג) בהסתמך על בדיקות דם ובדיקה קלינית. הוא אינו כלול בסל התרופות עבור נשים, ומחייב רישום מיוחד באמצעות טופס 29ג' – כיוון שאין לו התוויה רשמית לנשים.
תופעות לוואי וחסרונות? יש, והרבה. טסטוסטרון עלול לגרום לוויריליזציה – ייצור עודף של אנדרוגנים שגורר הופעת סימני מין משניים גבריים כמו שיעור יתר, עיבוי הקול, הגדלה של הדגדגן, מיחושים שונים בשדיים וכו'. 
בשורה התחתונה? נראה שמדובר בפתרון יעיל, אך אין אפשרות לקבוע מראש למי הוא יועיל ולמי לא, ולמשך כמה זמן. ישנם עדיין סימני שאלה רבים לגביו. נכון לעכשיו, נראה שתוספת טסטוסטרון יעיל אם נוטלים אותו מדי פעם, למשל – נמצא שמריחה של ג'ל ארבע שעות לפני קיום יחסי מין הצליחה להגביר את החשק המיני, ובשימוש של 2-3 פעמים בשבוע לא נצפו תופעות לוואי. מדבקות טסטוסטרון מאופיינות בשחרור חומר איטי יותר מזה של המשחה או הג'ל, אבל למרבה הצער לא גורמות לפחות תופעות לוואי.
 
 DHEA
DHEA (דהִידְרוֹ-אֶפִּיאַנְדרוֹסְטֶרוֹן) הוא פרו-הורמון המשמש ממנו מייצר הגוף טסטוסטרון. תוספת DHEA הראתה במחקרים תוצאות שנויות במחלוקת: מחקרים מסוימים אמרו שאין בו תועלת, ואילו אחרים הראו שהוא מועיל בהחלט. בכנס רופאי פריון שנערך לאחרונה בישראל הוצגו נתונים חיוביים לגבי החומר הזה, וישנם אנשי מקצוע שתומכים מאד בנטילה שלו. 
צריך מרשם? בישראל נמכר DHEA בקפסולות או באבקה, ודורש מרשם על סמך בדיקה רפואית.
תופעות לוואי וחסרונות? כמעט ואין תופעות לוואי, למעט תופעות ויריליזציה קלות. החיסרון העיקרי הוא מחירה הגבוה של התרופה. 
בשורה התחתונה? שווה לנסות, אך היעילות מוטלת בספק.
 
ג'ל אסטרוגן 
נשים רבות סובלות לאחר הפסקת המחזור מירידה משמעותית ברמת האסטרוגן, הגורמת לדלדול ויובש בנרתיק ובעקבותיהם לירידה בחשק המיני עקב אובדן ההנאה. ג'ל אסטרוגן, הנמכר בכדורים, במשחה, בג'ל ואף בנרות וגינאליים, משפר את המצב. 
צריך מרשם? כן.  
תופעות לוואי וחסרונות? עלולות להיות תופעות לוואי מקומיות, ויש להימצא במעקב רפואי. בנוסף, לנשים רבות אסור ליטול אסטרוגן עקב היסטוריה משפחתית של סרטן שד או עקב רגישות יתר לאסטרוגן. לנשים אלו יציע הרופא לנסות שימוש בג'ל מסכך על בסיס מים או חומצה היאלורונית. 
בשורה התחתונה? ברוב המקרים עוזר לשיפור התחושה בנרתיק. יש לשים לב לאזהרות ולתופעות הלוואי.
Wellbutrin / זיבאן
וולבוטרין/זיבאן היא תרופה אנטי דיכאונית המסייעת גם בהפסקת עישון. במספר מחקרים נמצא שהיא מעלה את רמת הדופאמין במוח וכך מסייעת להגברת החשק המיני. יעילותה לא הוכחה חד משמעית, ונראה שהיא תלויה מאד במקרה ובאישה. מי שסובלת מירידה בליבידו עקב חוסר בדופאמין, עשויה למצוא בה תועלת. חשוב לדעת שירידה בחשק המיני קשורה לא פעם לשימוש בתרופות נוגדות דיכאון ממשפחת ה-SSRI (תרופות כמו פרוזק, סרוקסט, ציפרמיל, ציפרלקס ודומות). במקרים כאלה, החלפת התרופה לוולבוטרין – או הוספה שלה – עשויה לעזור.
צריך מרשם? התרופה דורשת התאמה לפי המקרה ומרשם מהרופא המטפל או מרופא פסיכיאטר. 
תופעות לוואי וחסרונות? מעט: אי שקט, ירידה במשקל וחוסר תיאבון.
בשורה התחתונה? לא מתאימה לכל אחת, ודורשת התאמה ספציפית.
ריטלין
גם ריטלין מעלה את רמת דופאמין במוח והוא ניתן בדרך כלל לאנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. לא פעם, ירידה בחשק המיני קשורה לקשב וריכוז שאינם מיטביים, ולכן נערכו כמה מחקרים שהראו ששימוש בריטלין משפר גם את רמת החשק המיני. 
צריך מרשם? כן, מרופא המשפחה. רצוי מאד להתייעץ עם פסיכיאטר.
תופעות לוואי וחסרונות? כן – עלול לעורר אי שקט עד כדי פסיכוזה.
בשורה התחתונה? דורש אבחון והתאמה ספציפית, עשוי להועיל למי שסובלת מחוסר חשק עקב בעיות קשב וריכוז. 
חיזוק שרירי רצפת האגן 
שרירי רצפת האגן נוטים להיחלש עקב מגוון סיבות: החזקה לא נכונה של הגוף, ישיבה לא נכונה, הליכה בעקבים גבוהים, הכנסת הבטן פנימה, התאפקות ממתן שתן, נטייה לשיעול, הריונות ולידות.  שימוש שגוי בשרירי רצפת האגן עלול להוריד את יכולת ההנאה ממין, וזו בתורה גוררת ירידה בחשק. מומלץ לכל אשה לעבור שיקום של שרירי רצפת האגן, אשר אינה מעוררת מינית בפני עצמה, אך משפרת את התחושה בעת קיום יחסי המין ומפחיתה כאב ואי נוחות. הנאה רבה יותר גוררת אחריה, מן הסתם, עליה בחשק המיני.
צריך מרשם? לא, ניתן לפנות לטיפולי שיקום רצפת האגן המתבצעים על ידי פיזיותרפיסטית מוסמכת. לפרטים נוספים באתר הישראלי לשיקום רצפת האגן לחצו כאן
תופעות לוואי וחסרונות? הטיפול דורש השקעת כסף וזמן, ויש צורך בטיפול ובתרגול לאורך כל החיים, כמו התעמלות. 
בשורה התחתונה? באופן עקיף אמנם (באמצעות שיפור ההנאה והאורגזמה), אך עשוי לעזור.
ג'ל אלוורה 
צמח האלוורה הוא קוץ בשרני שמעליו מפיקים את החומר הנחשב למרגיע. אלוורה יעיל בטיפול בכוויות, גרד וגירויים בעור. בארצות שבהן האלוורה נפוצה, נחשב השימוש בה – במריחה, אכילה ושתייה – כמעורר תשוקה. מחקרים לא הוכיחו את יעילותה: אמנם יש היגיון במנגנון הפעולה של החומר, אך עדיין נחוץ מחקר רציני שיבדוק אם הוא אכן עובד.  
צריך מרשם? לא. ניתן לרכוש אלוורה כג'ל למריחה, אך המינונים המדויקים לא ידועים.
תופעות לוואי וחסרונות? לא ידועות.
בשורה התחתונה? לא הוכח כיעיל.
ג'ל פלפל
הפלפל פועל על קצות העצבים. המשחות הסיניות החריפות, למשל, מכילות בחלקן חומרים דמויי פלפל הגורמים לחימום מקומי ולהזרמת יותר דם לאזור המטופל. מנגנון זה הוא שהוביל להשערה, שמריחת ג'ל פלפל על איבר המין הנשי תזרים יותר דם למקום ותעורר את המערכת כולה. בחנויות שונות לאביזרי מין מציעים ג'לים על בסיס פלפל. זרימת דם מוגברת אמורה להזקיף את הדגדגן – אך ישנן נשים שמדווחות שהג'ל עזר להן מאד, בעוד אחרות טוענות שלא חשו דבר. ידוע לי רק על מחקר אחד שבדק את החומר, אך לא מצא שהוא יעיל. מאידך, יש קושי בבחינת חומר כזה מול תכשיר דמה (פלאצבו).
צריך מרשם? לא.
תופעות לוואי וחסרונות? כן: מריחת יתר עלולה לגרום לצריבה, התנפחות מקומית או תגובה אלרגית. המינון חשוב כאן מאד.
בשורה התחתונה? עשוי לעזור את התחושה הנרתיקית.
תמציות צמחיות
נעשו מספר מחקרים אודות צמחים כמו מאקה פרואני, גינקו בילובה, ג'ינסנג ברזילאי וסיבירי וגוארנה, אשר התקבלו לגביהם עדויות שהם משפרים את זרימת הדם ובעקבותיה את החשק המיני. חלקם נמצאו יעילים במידה מסוימת, ויש בכך היגיון מאחר שהם משמשים כמעין ויאגרה חלשה. לגבי יעילותם בקרב נשים, הדעות חלוקות. ויאגרה עצמה לא נמצאה מועילה לנשים. 
צריך מרשם? לא.
תופעות לוואי וחסרונות? אין, מלבד אובדן כסף וזמן, בתנאי שאינך אלרגית לאחד החומרים.
בשורה התחתונה? ברוב המקרים, אם לא יועיל – לא יזיק.
אלכוהול (בכמות קטנה)
אומרים ש"יין ישמח לבב אנוש", ולא בכדי. יין בכמות קטנה אכן משפר את זרימת הדם, גם באיברי המין, והוא מסייע בהסרת עכבות ומעניק תחושת שחרור. אנשים רבים שותים כדי להרגיש משוחררים יותר במצבים מיניים. שתייה בכמות גדולה עלולה לגרום לאובדן זקפה אצל גברים ולהפחתת העוררות המינית אצל נשים.
צריך מרשם? לא.
תופעות לוואי, חסרונות? בכמות קטנה – לא.
בשורה התחתונה? שווה לנסות במינונים קטנים: כוס יין, כוס בירה או כוסית צ'ייסר (לא כולם יחד, כמובן). זכרו שאם שותים – לא נוהגים. 
פרומונים (בשמים מיוחדים)
ישנו סימן שאלה גדול מאד לגבי פרומונים – חומרים בעלי ניחוח שמופרשים על ידי בעלי חיים ובני אדם. בעולם החי – למשל, אצל כלבים – פרומונים מעוררים מינית. לגבי בני אדם, קיים ויכוח האם המנגנון הזה פועל או מנוטרל. יחד עם זאת, נשים רבות יודעות שבישום 'עושה חשק' – גם להן וגם לבני זוגן. בעבר דובר רבות על ניחוח המאסק כאפרודיזיאק, וישנם אזכורים גם לגבי ניחוחות קינמון, וניל ופצ'ולי. שמנים ארומטיים וחומרי ריח הוכחו במחקרים כמעוררים, אך כולנו יודעים שלריח יש קונוטציה אישית מאד: ישנם ריחות מעוררים וריחות מדכאי חשק ודוחים. 
צריך מרשם? לא.
תופעות לוואי, חסרונות? לא.
בשורה התחתונה? מדובר על ניסוי ותעייה אישיים מאד. בכל מקרה – שווה לנסות.
 
טיפולים ברפואה משלימה (עיסויים, דיקור וכד')
לא קיימים מחקרים מסודרים לגבי יעילותם של טיפולים משלימים בהגברת החשק המיני. מחקרים מסוימים מצאו שדיקור משפר את העוררות המינית, אבל לא ידוע על תוצאות חד משמעיות. לעתים עיסוי או דיקור מרגיעים נפשית: נשים שסובלות מאי חשק עקב עצבנות או מתח, עשויות לצאת נשכרות. 
צריך מרשם? לא.
תופעות לוואי, חסרונות? בדרך כלל, לא. דיקור עלול לגרום לתופעות לוואי נדירות.
בשורה התחתונה? מה שעובד בשבילך – מבורך.
 
מחפשת את הפתרון שיעבוד בשבילך?
אם את מרגישה שאת סובלת מירידה בליבידו (החשק המיני שלך), מומלץ שתפני לרופא המשפחה, שיערוך לך תשאול ובדיקות ואולי אף יפנה אותך לסקסולוג כדי להציע לך פתרונות. במידה ואת נוטלת גלולות למניעת הריון או תרופות נוגדות דיכאון – כדאי שתדעי שיש להן לעתים השפעה גם על החשק המיני, ותדווחי על כך לרופא המטפל. לפעמים החלפת התרופה משפרת את המצב.