לתיק הבריאות שלי

דמנציה ואלצהיימר

שלח לחבר

X
שיפור הרצף הטיפולי עבור קשישים עם דמנציה בקהילה
דמנציה היא שם כולל לקבוצת מחלות המתאפיינות בירידה בתפקודי המוח ובהידרדרות מנטלית קוגניטיבית ותפקודית. נכון לשנת 2018 , בישראל חיים   כ-150,000 חולים, שמהווים כ-17-20% מאוכלוסיית הזקנים. מספר החולים צפוי לגדול עם השנים ואף להכפיל את עצמו כבר בשנת 2035.
מתן מענה לאנשים עם דמנציה ובני משפחותיהם דורש שיתוף פעולה ושיח מקצועי מולטי-דיציפלינרי ,חיבור מערכות הבריאות (הראשונית, האקוטית והמורכבת) עם מערכות שירותים חברתיים אחרות (טיפול ממושך, חינוך, תעסוקה, דיור, וכו') כדי לשפר תוצאות קליניות, שביעות רצון ויעילות.
השילוב של מקצועות רפואה יוצר שיתוף פעולה ושיח מקצועי בין החלקים השונים בתוך מערכות הבריאות, שירותים חברתיים וארגונים ספקי שירות, על מנת לקדם יעילות מערכתית, איכות טיפול, ואיכות חיי המטופל, במיוחד של מטופלים מורכבים ורב-בעייתיים.
אנשי המקצוע המטפלים באנשים עם דמנציה ובני משפחותיהם זקוקים לידע על מחלת דמנציה ועל דרכי ההתמודדות עימו, בכדי לאפשר לאנשים ולמשפחותיהם לקבל את הטיפול הרפואי, הרגשי והרוחני המתאים ביותר עבורם. פעמים רבות, אנשי המקצוע עומדים בפני דילמות והתלבטויות באשר לדרך הפעולה הנכונה בשלב זה.
פרק ידע זה מכיל חומרים של ארגון  ג'וינט ישראל-אשל, האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים לזקן בישראל, ועמותת עמדא, העמותה לחולי דמנציה, אלצהיימר ומחלות דומות בישראל (ע״ר), והתכנית הלאומית להתמודדות עם מחלת האלצהיימר ודמנציות אחרות במטרה לסייע למטופלים, בני המשפחה  ואנשי מקצועות הבריאות ומיועד ספק מידע תומך כאשר יש לקבל החלטות בהתמודד עם מחלת הדמנציה.

אלצהיימר המדריך המלא לחולי דמנציה, אלצהיימר ומחלות דומות ולבני משפחתם, עמותת עמדא
דמנציה מתקדמת, מדריך למשפחות, ג'וינט ישראל אשל ועמותת עמדא
לאכול ולחיות בכבוד, מדריך לבני משפחה ולמטפלים האנשים עם דמנציה, משרד הבריאות, ג'וינט ישראל אשל ועמותת עמדא
טבלת ארגונים לאנשים עם דמנציה ובני משפחתם, משרד הבריאות וג'וינט ישראל אשל