לתיק הבריאות שלי

התפתחות הילד

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

טיפולים בהבעה ויצירה - מידע כללי

שימוש באומנויות כדי לחשוף ולהבין תהליכים נפשיים

טיפולים  בהבעה ויצירה - מידע כללי
כללי
תראפיה בהבעה ויצירה (טיפול באמנות, טיפול במוזיקה, פסיכודרמה, דרמה תרפיה, טיפול בתנועה, ביבליותרפיה) הינה ענף של פסיכותרפיה המציע שפה אחרת, בלתי מילולית וסימבולית לביטוי עצמי, רגשי ותחושתי.
התראפיה משתמשת באמנויות כדי לחשוף ולהבין תהליכים נפשיים ומספקת סביבה מוגנת בה יכול חומר מודחק ולא מודע לעלות על פני השטח. שפת האמנות מאפשרת גשר בין העולם הפנימי והחיצוני ואינטגרציה רבה יותר בין השניים. 
התחום כולל בתוכו מספר מקצועות טיפול, שכל אחד מהם מתמקד בתחום מסוים של האמנות :
טיפול באמנות, טיפול בתנועה , טיפול במוזיקה, טיפול בדרמה וביבליותרפיה. לכל תחום אמצעי ביטוי משלו וטכניקות טיפוליות ייחודיות. 
ככל טיפול רגשי, תפקיד הטיפול הוא סיוע בהתמודדות עם משברים, הפרעות ומצוקות נפשיות, אך בניגוד לטיפול פסיכולוגי שהאמצעי המרכזי בו הוא דיבור, הטיפולים בהבעה ויצירה מאפשרים  שילוב של הבעה מילולית והבעה אמנותית בתנועה, אמנות, ריקוד, מוזיקה וכדומה. להבדיל מטיפול פסיכולוגי באמצעות דיבור בלבד, טיפול בהבעה ויצירה מתבצע לא על ידי פסיכולוגים, אלא על ידי מטפלים בעלי הכשרה ייחודית לטפל בתחום אמנותם.
הטיפול אינו מחייב כשרון אומנותי או ניסיון קודם בתחום.
טיפול בתנועה
הטיפול בתנועה הוא שיטה בפסיכותרפיה, בה נעשה שימוש בתנועה. הטיפול בתנועה הוא אחת משיטות הטיפול בתוך תחום טיפול בהבעה ויצירה. טיפול בתנועה נותן מקום לצורך של הילד במשחק ובפעילות מוטורית מגוונת, תוך כדי חשיפה הדרגתית לגירויים תנועתיים ותחושתיים, בהתאם לצרכיו. במקביל  הטיפול בא ליצור מקום ומרחב בטוח המאפשר לילד לפגוש בתסכולים, פחדים, כעסים ולעבד אותם מחדש בעזרת המטפל.
השיטה מתאימה לילדים ונוער ונועדה לסייע בקשיים בתחומי תפקוד שונים, כגון: שיפור היכולות הגופניות (יציבה, קואורדינציה), שיפור היכולות החברתיות, ביטחון עצמי, פתיחות, שיפור היכולות הלימודיות (רכישת כלים ומיומנויות, שיפור קשב וריכוז, ליקויי למידה).
טיפול במוזיקה
טיפול במוזיקה הוא שיטה בפסיכותרפיה, בה נעשה שימוש בכלי נגינה וביצירת מוזיקה. הטיפול במוזיקה הוא אחת משיטות הטיפול בתוך תחום טיפול בהבעה ויצירה. הטיפול במוזיקה משלב תיאוריות מסורתיות של פסיכותרפיה, טכניקות מתחום הפסיכולוגיה ותיאוריות הנוגעות לתהליכי יצירה והמאפיינים השונים של כלי הנגינה והשימוש בהם.
המוזיקה היא ביטוי ספונטני ונלמדת בקלות רבה יותר מאשר השפה הוורבלית. היא שפה אוניברסאלית, המעבירה רגשות וניתן באמצעותה לטפל בקשיים רגשיים. המוזיקה אינה המטרה בטיפול, המטפל אינו בהכרח מלמד מוזיקה, שירה או נגינה, המוזיקה הינה רק אמצעי להשגת מטרות הטיפול השונות. 
טיפול באמנות
טיפול באמנות הוא שיטה בפסיכותרפיה בה נעשה שימוש בטכניקות של אמנות חזותית כמו ציור, פיסול וצילום. הטיפול באמנות הוא אחת משיטות הטיפול בתוך תחום טיפול בהבעה ויצירה. 
הטיפול באמנות משלב תיאוריות מסורתיות של פסיכותרפיה, טכניקות מתחום הפסיכולוגיה ותיאוריות הנוגעות לתהליכי יצירה והמאפיינים השונים של חומרי האמנות והשימוש בהם.
מטפלים באמנות משתמשים בתהליך היצירה ובתכנים שעולים באמנות לסייע למטופל להתמודד במצבי מתח, משברים, חוויות טראומתיות, ולסייע לו בשיפור התפקוד הקוגניטיבי, שיפור יחסיו עם משפחתו וחבריו, ושיפור איכות החיים באופן כללי. 
טיפול בדרמה
הטיפול בדרמה הוא אחת משיטות הטיפול בתוך תחום טיפול בהבעה ויצירה. טיפול זה משלב תיאוריות מסורתיות של פסיכותרפיה, טכניקות מתחום הפסיכולוגיה ותיאוריות הנוגעות לתהליכי יצירה על במה. טיפול בדרמה הוא שיטה בפסיכותרפיה בה נעשה שימוש בטכניקות מתחום התיאטרון, המשחק והמופע כדי להביא להתפתחות אישית ובריאות נפשית.
בתהליך הטיפולי נעשה שימוש בכלים שונים כמו כלים מתחום התיאטרון (אלתור, המחזה, מסכות, תיאטרון בובות), כלים מתחום הכתיבה (דימויים ומטפורות, אגדות וטקסטים דרמטיים) וכלים מתחומים טיפוליים נושקים.
ביבליותרפיה
ביבליותרפיה היא שיטת טיפול מתחום הטיפול בהבעה ויצירה, אשר עושה שימוש בתהליכי קריאה וכתיבה. בדומה לגישות טיפול אחרות באמנויות, משמשת הביבליותרפיה ככלי המאפשר לעקוף מחסומים רציונאליים ולאפשר להגיע ביתר קלות ללא מודע של האדם. 
הטקסטים יכולים להופיע בטיפול בכל צורה, דרך טקסט ספרותי, שירה, קטע וידאו, מחזה, סרט קולנוע. ההנחה של הביבליותרפיה היא שעולם היצירה הכתובה יש בה יכולת  לעורר בכל אחד את עולמו הפנימי.