לתיק הבריאות שלי

בריאות העור

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

מיתוסים נפוצים אודות החשיפה לשמש

למרות מודעות גבוהה, לישראלים הנחות שגויות רבות אודות האופן בו יש להתגונן מפני השמש

מיתוסים נפוצים אודות החשיפה לשמש
למרות פעילות ענפה של מערכת הבריאות בנושא התגוננות מפני השמש ומניעת סרטן העור, ישראל עדיין נמצאת במקומות הראשונים העולם מבחינת התחלואה, עם מעל 1,500 מקרים חדשים של סרטן עור מסוג מלנומה בשנה. 
סקר שבוצע על ידי העמותה הישראלית למלנומה, מראה כי לציבור הישראלי מודעות גבוהה לנושא של סכנות החשיפה לשמש והתגוננות מפני נזקי השמש. אותו סקר גם מראה בצורה חד משמעית כי למרות המודעות הגבוהה, לישראלים הנחות שגויות רבות אודות האופן בו יש להתגונן מפני השמש. כמו כן, המלצות משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן מיושמות באופן חלקי התוצאה – למרות השמש היוקדת בארצנו מרבית חודשי השנה, אנחנו לא מגנים על עצמנו או על ילדנו בצורה נאותה, ובכך מעלים את הסיכון לפגיעה בעור, להזדקנות מוקדמת של העור ומגבירים את הסיכוי לחלות בסרטן העור. 
לתקן את ההנחות השגויות

פרופסור דוד, יועץ לרפואת עור, מפרט, מסביר ובעיקר – מתקן, את ההנחות השגויות של הישראלים, כפי שעלו מן הסקר, לגבי חשיפה והתגוננות מפני השמש:

ההנחה השגויה: שהייה בצל או במים, מונעת חשיפה ישירה לקרני שמש ולכן אין צורך להקפיד על שימוש בקרם הגנה או חבישת כובע.
והאמת: הן במרפסת והן מתחת לסככה או מתחת לשמשיה בחוף הים, ישנה קרינה רבה החוזרת מהחול, משטח הפנים של המים ולמעשה, מכל עצם דומם סביב. לכן, חובה להתגונן מפני השמש, גם כאשר אתם נמצאים בצל! בבריכה או בשפת הים. שימו לב - גם שלג מחזיר קרינה רבה ולכן יש חשיבות מכרעת בשימוש בקרם הגנה גם בחופשות סקי חורפיות. 
***
ההנחה השגויה: אנשים בעלי עור כהה אינם צריכים להשתמש בקרם הגנה או להימנע מחשיפה לשמש. 
והאמת: עור כהה מוגן באופן טבעי יותר מעור בהיר, אך הגנה זו היא יחסית. גם אנשים כהי עור עלולים לפתח נזקי שמש אם ישהו לעיתים קרובות בשמש שעות רבות בצורה לא מבוקרת או מוגנת. 
***
ההנחה השגויה: הנזק האמיתי לעור הוא מחשיפה  חד פעמית חוזרת בלתי מבוקרת ולא מוגנת הגורמת לכווית שמש. 
והאמת: אנחנו לא נוטים לקשר בין שינויים בעור המופיעים בגיל מבוגר, לבין מידת החשיפה לשמש בשנות הילדות והנערות. חשוב לדעת כי קיים אפקט מצטבר. נזקי השמש המופיעים בעור, וכן הסיכון לסרטן עור עולים ביחס ישר למשך החשיפה המצטבר במהלך השנים. לעור שלנו יש זכרון, ואנחנו משלמים על החשיפות הלא מוגנות של גילאי הילדות וגילאי העשרה בשנות החמישים והששים לחיינו. 
***
ההנחה השגויה: ברכב אנחנו מוגנים מפני השמש.
והאמת: הקרינה העל סגולה האחראית להיוצרות נזקי שמש, חודרת בעד זכוכית רגילה . לכן,עבור הנהג, יד ואמה שמאל הצמודות לחלון גם כשהוא סגור בזמן הנהיגה חשופות לקרינת השמש ולסיכוניה. 
***
ההנחה השגויה: קרם הגנה שאנחנו מורחים לפני היציאה בבוקר מספיק לנו לכל היום. 
והאמת: מריחה חד פעמית של קרם הגנה איננה מספיקה. יש להמרח במסנני קרינה (מומלץ מקדם הגנה של 50 באיזורים החשופים דרך קבע, כגון הפנים, מחשוף, ידיים וגב) טרם היציאה לשמש. מומלץ להימרח פעם בשעתיים אם הנכם נמצאים בחוץ, ולאחר יציאה מהמים או לאחר פעילות הכרוכה בהזעה. 
חשוב לזכור: גם אם נשתמש בתכשיר ההגנה האידיאלי, חלק מקרני השמש העל-סגולות עלולות לחדור דרך עורנו ולגרום נזק. לכן, מומלץ להשתמש באמצעי הגנה נוספים: הימנעות משהייה בשמש בין השעות 16:00-10:00, חבישת כובע המגן על הפנים והעורף, הרכבת משקפי שמש, לבישת ביגוד ארוך ומגן והקפדה על שהייה בצל.
***
ההנחה השגויה: אין צורך להקפיד על מריחת קרם הגנה על ילדים בשעות הלימודים. 
והאמת: ילדים הולכים ברגל הלוך ושוב מבית הספר, משחקים בחצר, נמצאם בחוץ במהלך שיעורי ספורט. חשוב למרוח אותם בקרם הגנה לפני היציאה לבית הספר ולפני פעילויות בחוץ (גם אם הפעילויות מוצלות).
***
זכרו – התגוננות נכונה מפני השמש מאיטה את קצב הזדקנות העור (photoaging) ומקטינה את הסיכון של הופעת סרטני עור!