לתיק הבריאות שלי

מחלות ילדים

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

כואבת לי האוזן

החל מבכי וחוסר נוחות בלילה ועד לכאבי אוזניים ושמיעה שנפגעת, לדלקת אוזניים צורות התבטאות רבות ומגוונות. איך נזהה את אחת ממחלות הילדים השכיחות? כיצד נטפל?

כואבת לי האוזן

זעקות השבר באמצע הלילה. בכי, אי נוחות, כאבים. כל ניסיון לשכב מגביר את הכאב, הילד במצוקה. ילדים גדולים יותר מדווחים על כאבים באוזן, הצעירים מושכים באוזן, נוגעים בו. הילד מתהפך, עצבני, יתכן ויש לו חום, הוא מתקשה פתאום לשמוע ולא מגיב לצלילים חלשים, הוא מועד יותר מרגיל, נופל ונראה לא יציב.
כל אלה מהווים סימנים לדלקת אוזניים,  אחת מן המחלות השכיחות ביותר אצל ילדים.

מהי דלקת אוזניים?

דלקת אוזניים נגרמת לרוב על ידי חיידק ולעיתים קרובות מתחילה לאחר צינון, כאב גרון או דלקת נשימתית אחרת. החיידקים או נגיפים שגרמו למחלה מתפשטים לכיוון האוזן התיכונה ומתמקמים שם. הדלקת שנוצרת מביאה להצטברות נוזלים מאחורי עור התוף.

מה הם הגורמים לדלקת אוזניים?

דלקת באוזן התיכונה נגרמת מאחת או יותר מהסיבות שלהן:

1. הצינורית המחברת בין האוזן התיכונה לחלל האף נמצא בזווית ישרה למדי אצל ילדים, ואינה מאפשרת את ניקוז הנוזלים בקלות. חיידקים ונגיפים הנכנסים דרך האף מגיעים לאוזן התיכונה, כמות הנוזלים מתגברת ולוחצת על עוף התוף.

2. שתייה, במיוחד מבקבוקים, בתנוחה שכיבה מביאה לחדירת הנוזלים לאוזן ולהיווצרות דלקות.

3. חיידקים ונגיפים המועברים בין ילדים, נטייתם להכניס ידיים וחפצים לפה, שהייתם בחדרים לא מאווררים.

4. חשיפה לעישון מגביר את הסיכוי להפרעות באוזן התיכונה ולדלקות אוזניים

כיצד מטפלים בדלקת אוזניים?

30% מדלקות האוזניים הן נגיפיות ואין כל צורך בטיפול אנטיביוטי.
הקלה על הכאב של הילד יעשה על ידי מתן טיפות אוזניים להרגעה כגון אוטידין או  אנסתטיק, טיפות אוזניים שנועדו להקל על כאבי אוזניים ולאלחש. השימוש בתרופה הוא לצורך הקלת הכאב בדלקת חריפה של האוזן התיכונה ומבוא השמיעה החיצון. שימוש במשכך כאבים כללי כגון אקמול או ניורופן יסייעו בהורדת חום והקלה על הכאב. מחקרים  רפואיים הראו לאחרונה שהשפעתו של האיבופרופן נגד כאבי אוזניים של ילדים הייתה גדולה יותר מהשפעתו של הפרצטמול

בכ- 60% מהמקרים דלקות האוזניים נגרמות מחיידקים, ומערכות ההגנה של הגוף עצמו מסוגלות להתגבר עליהן ואין חובה להתחיל טיפול באנטיביוטיקה. לעומת זאת, אצל ילדים מתחת לגיל חצי שנה מערכת החיסון אינה כה מפותחת ומומלץ להתחיל בטיפול אנטיביוטי בשל החשש מסיבוכים משמעותיים בעקבות דלקת אוזניים שאינה מטופלת.

כיצד נפחית את תדירות דלקות האוזניים?

  1. הנקה לתקופה ארוכה ככל שניתן מחזקת את מערכת החיסונית של התינוק.
  2. אין לעשן בתוך הבית או בקרבה לילדים
  3. אין להאכיל תינוק בשכיבה מלאה ואין לתת לו להירדם עם בקבוק.
  4. עבור פעוטות הסובלים מדלקות אוזניים חוזרות ונשנות - מומלץ להפחית ככל האפשר את המגע עם ילדים חולים, להקפיד על תנאי היגיינה נאותים ולשים במסגרת חינוכית עם כמות קטנה ככל האפשר של ילדים.
  5. שימוש במוצץ יעשה רק בשעת ההרדמה
  6. נמצא כי חיסון הפרוואנר, הפועל נגד חיידק הפנאומוקוק, מקטין את שכיחותן של דלקות אוזניים.
  7. חיסונים נגד שפעת מפחיתים את תדירות ועוצמת המחלה ואת הסיבוכים שלה, בינם - דלקות האוזניים.
  8. הקפידו על תנאי היגיינה - שטיפת ידיים תכופה של הילד ושל המטפלים בו.
  9. כשילדים סובלים מדלקות אוזניים חוזרות יש לשקול טיפול בניתוח כפתורים או טיפול אנטיביוטי מניעתי.
  10. טיפול הומאופטי ושינויים תזונתיים יכולים להקל מעט על דלקות אוזניים.

 

התמודדות עם דלקות אוזניים חוזרות ונשנות

למרות ניסיונות המניעה, ישנם ילדים שסובלים מדלקות אוזניים חוזרות ונשנות, לעיתים יותר מ- 5 או 6 בשנה. במצב כזה רופאים רבים ימליצו על פרוצדורה רפואית בשם ניתוח כפתורים. במהלך הניתוח מחדירים צינורית איוורור קטנה המסייעת בזרימת האוויר ומונעת הצטברות נוזלים באוזן התיכונה. לעיתים ההמלצה כוללת גם את הוצאת האדנואידים במהלך הניתוח, כחלק מהנסיון למנוע את התפשטות הדלקות.