לתיק הבריאות שלי

בריאות העור

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

פטרת העור - סוגים, טיפול ומניעה

פטרת העור - סוגים, טיפול ומניעה
פטרת הינה זיהום העור הנפוץ ביותר. מדובר במצב שבו העור והציפורניים נתקפים על ידי פטריה הגורמת להרס הרקמה החיצונית. הפטריה גדלה ומתרבה באיזורים לחים וחמים של הגוף, ובעיקר באיזורים עם הרבה קפלים. ההדבקה שכיחה בקיץ או בתקופות בו מזג האוויר חם ולח.

       

 
דרכי הידבקות בפטריה:
  • הדבקה מבן אדם לבן אדם במגע גופני
  • הדבקה מחיות
  • שיתוף אביזרים מזוהמים בפטריה
  • לבישת בגדים שנחשפו לפטריה
  • שימוש במקלחות ציבוריות ובריכות ציבוריות.
פטרת בכף הרגל ובציפורני אצבעות הידיים ו/או הרגליים
פטרת שמופיעה בין האצבעות הקטנות עם פוטנציאל התפשטות לכל אורך הרגל. הפטרת מתחילה עם סימנים של גרד, צריבה וקשקשת, ועם הזמן כאשר לא ניתן טיפול הולם, העור נהיה עבה וסדוק.
סימנים של הזיהום : קילוף, סדקים, קשקשת, גרד וצריבה .    
דרכי מניעה: נעילת עליים פתוחות שמאפשרות אוורור של הרגל, רחיצת הרגליים על בסיס יומיומי, שימוש באבקות מיוחדות שמכילות חומר אנטי פטרייתי, השומרות על עור יבש, נעילת נעלי רחצה אישיות במקלחות ציבוריות או בזמן הליכה על המשטחים הרטובים/לחים בבריכה.                                                                 
פטרת עור Tinea Corporis

זיהום פטרייתי שיכול להופיע בכל אזור בעור. הזיהום מאופיין בנגעים עגולים שמכוסים בקשקשת ובעלי קצוות אדמומיים. זהו זיהום שכיח יותר בילדים והוא מועבר בדרך כלל על ידי בעלי חיים (במיוחד חתולים). 

זיהום קנדידיאלי
הזיהום הפטרייתי השכיח ביותר. נגרם על ידי קנדידה. זיהום זה, כמו כל זיהום פטרייתי אחר, משגשג באזורים לחים וחמים ושכיח מאוד באנשים הסובלים מעודף משקל ובאנשים החולים במחלת הסוכרת. קנדידה יכולה לתקוף את כל חלקי העור והציפורניים. 
פטרת של המפשעה (שפשפת)
פטרת זו שכיחה יותר אצל גברים. העור הנגוע אדום לח, קשקשי ומגרד. בנוסף לטיפול מקומי על ידי  קרמים המכילים חומר אנטי פטרתי, מומלץ ליבש היטב את המקום, להשתמש בטלק והקפדה על לבישת בגדים תחתונים העשויים כותנה, המאפשרת אוורור. על מנת לקבל תוצאות טובות יש צורך להתמיד בטיפול למשך לפחות 2-4 שבועות. אם הטיפול אינו נותן מענה לבעיה יש לפנות לרופא לקבל טיפול מקומי או תרופתי
תכשירים טבעיים שמסייעים לטיפול בפטריות               
  • שמן עץ התה מכיל מרכיבים שיש להם פעילות אנטי-פטרייתי ומומץ כטיפול מונע לכל סוגי הפטרות למינהן.
  • במקרה של זיהום קנדידיאלי חוזר באזור הנרתיק מאוד מומלץ להשתמש בתכשירים של פרוביוטקה בריכוז גבוה. הפרוביוטקה מחזירה את הפלורה הטבעית לנורמה ומורידה תדירות ההדבקה בפטריה. 
  • במקרה של פטרת במפשעה או בעור בכלל ניתן להשתמש במשחות על בסיס צמח הפוליגונום, הצמח מסייע לטיפול בכוויות עד דרגה 2, ומקל על זיהומים ובעיות עור כמו פטריות וסדקים בכף הרגל.