לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה, בדיקה שעשויה להציל את חייכם!

בדיקת דם סמוי שנתית מומלצת החל מגיל 50 , ויכולה להציל חיים!

בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה, בדיקה שעשויה להציל את חייכם!
מבין הגידולים הסרטניים, אחד הגידולים השכיחים והקטלניים ביותר הינו סרטן המעי הגס. במטרה למנוע את מספר מקרי סרטן המעי הגס כמו גם להוריד את שיעורי התמותה ממנו, ממליץ משרד הבריאות על ביצוע בדיקת דם סמוי בצואה לכל גבר ואישה מגיל 50.      

 
  • סרטן מעי הגס הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים והקטלניים. 
  • בדיקה לגילוי דם סמוי בצואה הנה דרך נוחה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. גילוי מוקדם מבטיח ריפוי במקרים רבים, לכן חשוב לבצע בדיקה זו אחת לשנה החל בגיל 50. 
  • את ערכת הבדיקה מקבלים מהאחות, לוקחים הביתה ומחזירים למעבדה למחרת בהתאם להנחיות. 
בדיקת סקר שעשויה להציל את חייכם 

בדיקת דם סמוי בצואה הינה למעשה בדיקת סקר, דהיינו: בדיקה הנערכת לכלל האוכלוסייה הבריאה בכדי לגלות סימנים מקדימים לסרטן המעי הגס.
בחלק גדול מהמקרים סרטן המעי הגס בשלביו המוקדמים פוצע את דופן המעי הגס, דבר הגורם לכמות קטנה של דם להיות מופרשת עם הצואה. כיוון שמדובר בכמות קטנה אין אפשרות לראותה בעין ומכאן שם הבדיקה. בעת בדיקת דם סמוי בצואה, דגימת צואה נשלחת למעבדה והצואה נבדקת באמצעות חומרים כימיים בכדי למצוא רמזים לדימום.  
בדיקה דם סמוי בצואה בצירוף בדיקות נוספות כגון קולונוסקופיה מסייעת באיתור מוקדם של סרטן המעי הגס ובהוצאתו בעת הצורך.  

מהי הבדיקה?
בבדיקה ניתן לזהות נוכחות של דם סמוי שאינו ניתן לראותו בעין.
הבדיקה קלה ופשוטה לביצוע ואין לה תופעות לוואי. את הבדיקה עושה הנבדק באופן עצמאי בביתו באמצעות ערכה אותה הוא מקבל מהאחות במרכז הרפואי בו הוא מטופל. יש לקרוא בעיון את ההוראות על גבי הערכה ובהתאם להנחיות ליטול דגימת צואה (אחת או יותר, בהתאם לרשום). יש להחזיר את הדגימה לאחות סמוך ככל האפשר לביצוע הבדיקה. 
מתי מומלץ לבצע את הבדיקה?
מומלץ לבצע בדיקה זו אחת לשנה מגיל 50
המשמעות של הימצאות דם סמוי בצואה
הימצאות דם סמוי בצואה אינה בהכרח סימן שחלית בסרטן המעי הגס. מקור הדימום יכול להיות מחוץ למעי הגס עקב פציעה, כיב, מחלות דלקתיות במעי ועוד. חשוב גם לדעת שלעיתים ישנם מצבים בהם למרות הימצאות גידול במעי, אין זיהוי של דימום בבדיקה. בכל מקרה בו מתגלה דם סמוי בצואה יש לעשות בדיקת קולונסוקפיה.
מהי קולונוסקופיה?
קולונסקופיה הנה הסתכלות ישירה במעי הנעשית על ידי רופא מומחה. הבדיקה מתבצעת לצורך אימות כאשר תוצאות בדיקות דם סמוי בצואה נמצאת חיובית. קולונוסקופיה מאפשרת דגימת ביופסיה מהממצא (במידה וקיים) וכן כריתת פוליפ במקרה הצורך.