לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

אם תצא עם שיער רטוב תחלה, ועוד מיתוסים אודות מחלות החורף

"צינון עובר לבד", "ויטמין C מונע מחלות" ו"חיסון נגד שפעת גורם לשפעת"; האמנם? ד"ר דושניצקי, מומחה לרפואת ילדים, עושה סדר במיתוסים נפוצים אודות מחלות בחורף.

אם תצא עם שיער רטוב תחלה, ועוד מיתוסים אודות מחלות החורף
מי מאיתנו לא שמע על הסגולות של מרק עוף של סבתא, או על כמה שחשוב תוסף של ויטמין C בחורף? אינספור עצות לגבי מה כדאי לעשות ומה שאסור בשום פנים לעשות בחורף ניתנות יחד עם העננים הראשונים שצצים.
בקשנו מד"ר דורון דושניצקי, מומחה לרפואת ילדים בלאומית שירותי בריאות, שיסבירו לנו על ההבטים הרפואים של מיתוסים נפוצים בנושא מחלות החורף. 

          

קור גורם לנו להיות חולים
לא נכון. הקור לכשעצמו אינו גורם לנו להיות חולים. שילוב של זני נגיפים הנפוצים יותר בחורף, יחד עם העובדה שאנשים בחורף נוטים לשהות בחללים סגורים ולא מאווררים, מגביר את הסיכוי להידבקות. בנוסף, נגיפי השפעת ומחלות חורף אחרות נוטים להתפרץ בטמפרטורות נמוכות יותר, ולכן החולי בחורף רב יותר. 
צריך לתת לצינון לעבור לבד, ללא טיפול תרופתי
לא נכון. זה נכון שהצינון יעבור גם ללא טיפול, אך מדוע לסבול? כשאנחנו חולים ויש לנו זיהום או חום - ברור שכדאי שניקח תרופות, בכדי שהמצב לא יחמיר. כשמדובר בצינון, אפשר אמנם לא לקחת תרופות, אך הימנעות זו תהיה מיותרת. למה לא למנוע מעצמנו סבל, אם יש לנו את היכולת לעשות זאת? התסמינים של המחלות הללו טורדניים ולא נעימים, ואין טעם שנסבול שלא לצורך. יש סיכוי רב יותר שאם ניקח תרופות בצורה מבוקרת, התסמינים יעברו מהר יותר, בעוד שאם לא נקבל אף טיפול אנחנו נסבול שלא לצורך ואולי אף נדביק אחרים.
חיסון נגד שפעת גורם לשפעת
לא נכון. החיסון נגד שפעת מורכב מנגיפים מתים ומפורקים לחלקים. לנגיף המפורק אין שום יכולת להרכיב את עצמו בחזרה או ליצור מחדש את הנגיף המקורי בתוך הגוף, ועל ידי כך להדביק אותנו במחלה. החיסון נגד שפעת הינו בעצם החדרת חלקי הנגיף אל תוך הגוף, שמביא לכך שהמערכת החיסונית תזהה את הנגיף האמיתי במקרה והוא חודר לגוף. במצב של חדירת הנגיף לגוף המערכת החיסונית מוכנה לקראתו ותוקפת. כמו כל חיסון, גם אחרי חיסון שפעת יש אחוז נמוך של תופעות לוואי, כמו כאבי שרירים ואפילו חום נמוך, אך אין זה אומר שנדבקנו בשפעת. ישנו סיכוי שאם הנגיף קינן בתוכנו, לפני קבלת החיסון, הוא עדיין יכול להתפרץ כמה ימים אחרי, אך זה לא בשל עצם קבלת החיסון. 
שיער רטוב בחורף גורם למחלות
לא נכון. השיער הרטוב בפני עצמו לא יכול לגרום למחלות או להידבקות, אך חשוב לאלו שגרים במקומות הקרים במיוחד לשמור על חום הגוף והסביבה בכדי לשמור על מערכות ההגנה של הגוף. אם מערכת ההגנה נפגעת, הגוף חשוף יותר להידבקות במחלות. לכן אם תלכו עם שיער רטוב בחוץ בכפור, אתם בעקיפין עלולים לחלות.
ויטמין C  מונע מחלות
לא נכון. עד היום לא נמצא המחקר שהוכיח חד משמעית שוויטמין C מונע מחלות חורף. ויטמינים אכן חשובים לתפקוד הגוף באופן כללי, אך בישראל משופעת הפירות והירקות, יש במזון שאנו צורכים די ויטמינים, על מנת שהמערכות שלנו יקבלו את מה שהן צריכות ויתפקדו כראוי.
כדאי לתת לילד תרופות להורדת חום 
נכון חלקית. אצל ילדים, בשונה ממבוגרים, טמפרטורת גוף נחשבת לחום רק החל מ-38.1 מעלות. אין חובה אוטומטית לתת לילדים תרופות להורדת החום כל עוד הוא לא מגיע ל-38.5. אם הילד סובל מתסמיני החום גם בחום גוף שכזה, ניתן לתת לו תרופות להורדת החום, על מנת להקל עליו, או ניתן גם להשתמש בכל מיני שיטות אחרות כמו למשל אמבטיות פושרות, או אמצעים לא תרופתיים אחרים. אם הילד אינו מראה סימנים של סבל או כאב אין צורך לדחוף לו תרופות סתם. חשוב מאוד להשגיח כל הזמן ואם עולה החום לטפל מידית ולדבר עם רופא.
לבוש חם מונע הידבקות במחלות
נכון חלקית. הגוף צריך לשמור על חום סביר, אם נאבד מטמפרטורת הגוף הרצויה, המערכות הפנימיות עלולות להינזק, מה שגורם למערכות ההגנה בגוף לתפקד בצורה פחות טובה. איבוד חום הגוף משפיע בעקיפין על ירידה במערכת החיסונית, דבר שעלול לגרום לגוף שלנו להיות פחות חסין מפני הידבקות במחלות ווירוסים.
מים באוזניים של הילדים עלולים לגרום לדלקות אוזניים
לא נכון. ילד שאין לו חורים או נקבים בעור התוף לא נמצא בכלל סכנה. הגוף יודע להתמודד עם הדברים הללו ויודע למנוע ממים לחדור לתעלת האוזן. גם במקרה שטיפת מים אחת או שתיים מצליחות להסתנן לתוך האוזן, הגוף יודע איך להוציא אותן בעצמו, על ידי הפיכתן לשעווה באוזן החיצונית, או על ידי יצירת בועה שתתנקז עצמונית עם נענוע הראש. ילדים שסבלו בעבר מדלקות אוזניים כרוניות ושידוע שיש להם נקבים או חורים בעור התוף, יותר חשופים לבעיה הזו (וגם במקרה כזה הסיטואציה תהפוך לבעייתית, רק אם תשפריצו מים ב-90 מעלות, לתוך האוזן). אין להימנע מלהרטיב את ראש הילד או לפחד לרחוץ אותו.
מרק עוף ותה חם ירפאו כל מחלה
נכון חלקית. אין שום מחקר או נתון סטטיסטי שיתמוך במיתוס הזה. בחורף, כשאנו מכניסים לגופנו מזון מחמם ומנחם, כמו מרקים שונים, תבשילים חמים ותה מתוק זה גורם לגוף להתחמם. דבר זה יוצר אצלנו תחושה מרוממת רוח, שגורמת לחיזוק הגוף בעקיפין. במקרה הזה הנפש משפיעה על הגוף באופן ישיר ובצורה חיובית. אלה כנראה לא מרכיבי המזון עצמם שתורמים, אלא ההשפעה של המזון החם. כמו כן המזון החם תורם להעלאת חום הגוף ובכך תורם לשיפור עמידות הגוף, בפני מפגעי מזג האוויר.
מעברים בין טמפרטורות גבוהות ונמוכות עלולים לגרום למחלות.
נכון. לגוף יש קצב הסתגלות משלו, כאשר המעברים החדים הללו גורמים לו לצאת קצת מאיזון ולשבש את המערכת החיסונית. לוקח לגוף זמן מסוים על מנת להתרגל לטמפרטורה החדשה, לכן כשעוברים בין מדינה למדינה, או מחדר חם לרחוב קר, אם מדובר במעברי טמפרטורה קיצוניים, זה עלול לגרום לגוף להוריד את המגננות למספיק זמן, כדי לחטוף וירוס או מחלה.

לחצו לקבלת מידע אודות החיסון נגד מחלת השפעת
לאומית מאחלת לכם חורף חם ובריא!