לתיק הבריאות שלי

השנה הראשונה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

על פליטות של תינוקות

אין הורה שלא מכיר את התחושה הרטובה הזו - רגע אחד אתם משחקים עם התינוק, מחזיקים אותו בידיים, ומיד אחר כך הוא פולט עליכם ובגדיכם מתמלאים בנוזל חם, בריח חלב חמוץ. הכל על פליטות במאמר הבא.

על פליטות של תינוקות

מה זאת בכלל אומרת "לפלוט"?

פליטה הינה כמות מזון שיוצאת מפי (או מאף) התינוק. למרות אי הנעימות וחוסר האסתטיקה שבכך, במרבית המקרים פליטה איננה מסוכנת. רוב התינוקות אינם מודעים לכך שפלטו וזה כלל אינו מפריע להם. כל עוד התינוק אינו משדר מצוקה בזמן הפליטה וממשיך לעלות במשקל, הפליטה מוגדרת כ"בעיית כביסה" בלבד (וזאת בניגוד להקאה, בה המזון עולה בצורה עוצמתית וחזקה וגורמת למצוקה). 

קצת סטטיסטיקה

תופעת הפליטות מוכרת ומתרחשת אצל רוב התינוקות, גם הניזונים מחלב אם וגם מתמ"ל. כ- 50% מהתינוקות עד גיל 3 חודשים פולטים, רובם הגדול מספר פעמים ביום. התופעה מגיעה לשיאה סביב גיל ארבעה חודשים, עם פליטות אצל כ- 70% מהתינוקות. ירידה בפליטות נצפית אחרי שהתינוק מתחיל לאכול אוכל מוצק, וסביב גיל שנה פולטים פחות מ- 7% מהתינוקות. 

למה זה קורה?

פליטה מתרחשת בעקבות חוסר בשלות של שריר הסוגר בין הושט לקיבה, המאפשר למזון לעלות חזרה לאחר האכילה. זה, בשילוב עם הצורך בשחרור אויר שנקלע במהלך פעולת היניקה, קושי בויסות כמויות אוכל ואי הבחנה של התינוק בתחושת רעב\שובע מביאים לכך שהאוכל עולה, לעיתים אף בכמויות גדולות. 
פליטות אינן כואבות ואינן גורמות לשיעול, חנק או אי נוחות, גם לא בזמן השינה. 

מתי זה חריג?

פליטה אינה נחשבת ל"רגילה" או "נורמלית" במקרים הבאים: התינוק איננו עולה במשקל, נראה במצוקה בזמן הפליטות, פולט בעוצמה כה גבוהה עד שהתוכן יוצא מפיו בצורה קשתית, פולט תכולה ירוקה או צהובה, פולט דם או חומר גרגירי (הדומה לגרגירי קפה), מסרב לאכול, יש לו דם בצואה, מראה סימני חולי אחרים (כגון שלשול, חום או קשיי נשימה). במצבים הנ"ל יש ליצור קשר עם רופא הילדים להמשך בירור ומעקב. 

כיצד מונעים, או מפחיתים, בכמות הפליטות?

  • אל תנענעו או תטלטלו את תינוקכם יתר על המידה אחרי האוכל והשתדלו להשאירו במצב מאונך למשך פחות לחצי שעה. על ידי כך, כוח המשיכה מסייע למזון להישאר בקיבה ולהתעכל בצורה יעילה.  
  • מומלץ להאכיל את התינוק במקום רגוע ונטול גירויים והסחות דעת. הסחות וחוסר רוגע של התינוק גורמות לקטיעות בזמן האכילה, התנתקויות של התינוק מהבקבוק או מהשד ולכניסת יותר אויר לקיבה. 
  • יש להרים את התינוק לגרעפס במהלך ההאכלה. הגרעפס משחרר אויר כלוא ומאפשר לתינוק להמשיך לאכול בנחת. 
  • יש תינוקות יונקים הרגישים למזונות שונים שאמם אכלה. לעיתים הורדת מזונות אילו מתפריט האם (מזונות כגון מוצרי חלב, למשל) מקלים על התינוק ומפחיתים את כמות הפליטות. 
  • במידה והתינוק פולט לעיתים תדירות יש לשקול את הקטנת גודל המנות שהוא אוכל (או את משך ההנקה) ולהאכיל אותו בכמויות קטנות לעיתים תכופות יותר. 
  • בהמלצת רופא בלבד (!!!) ניתן להסמיך את מזון התינוק עם קורנפלור. מזון סמיך אינו עולה בושט כמו המזון הדליל.