לתיק הבריאות שלי

הספקטרום האוטיסטי

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

זכויותיהם של ילדים עם אוטיזם

זכויותיהם של ילדים עם אוטיזם
מהו אוטיזם?
אוטיזם הינה לקות הפוגעת ביכולת לקלוט מסרים מן הזולת ולפתח קשרים הדדיים באופן תקין. הפגיעה נגרמת בשל ליקוי בפעילות המוח, ראשיתה בגיל רך, ובדרך כלל היא קיימת לכל אורך החיים.
אוטיזם שייך לקבוצה של לקויות התפתחות הנקראות "הפרעות התפתחות נרחבות" (PDD). הפרעות אלה מאופיינות בקשת רחבה של מידת התבטאות החל מפגיעה קלה יחסית ועד פגיעה קשה ורחבה. הפגיעה מערבת שלושה תחומי התפתחות: תפקוד חברתי, תקשורת, והתנהגות. אוטיזם מתאפיין בהתפתחות לקויה או חריגה מאוד בכל שלושת התחומים.
אם ילדכם  אובחן באחת מארבע תסמונות: אוטיזם קלסי, תסמונת אספרגר, תסמונת RETT או תסמונת PDD NOS , הוא זכאי לטיפולים שונים במסגרת סל הבריאות.
 
זכאויות סל הבריאות לילדים בקשת האוטיסטית
 לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי , זכאים ילדים עד גיל 18, שאובחנו בספקטרום האוטיסטי, לאבחון ראשוני דרך לאומית שירותי בריאות, וכן זכאים לתמהיל טיפולים עד לסך שלושה טיפולים בשבוע.
תחומי הטיפולים האפשריים לפי הצורך הינם בפיזיותרפיה, בריפוי בעיסוק, בקלינאות תקשורת, בייעוץ עובדים סוציאליים ובטיפול פסיכולוגי.
מיון ילדים אלה נעשה דרך המערך ההתפתחותי במחוז חברותם.

ללאומית שירותי בריאות נותני שירות מהמקצועות לעיל, שהוכשרו באופן פרטני בטיפול בילדים בקשת האוטיסטית. האבחון והטיפולים נקבעים על פי צורכי הילד וניתנים על ידי אנשי המקצוע באמצעות טופס התחייבות  (טופס 17).  

מסלולי הטיפול החל מינואר 2012:
  • ילדים שהחלו לקבל טיפולים החל מינואר 2012 זכאים לקבל את השירות במחיר היטל בלבד (עד גיל 3 שנים יש פטור מהיטל) ולבחור מטפל מרשימת ספקי השירות, בהפניה של רופא ממיין התפתחותי בלאומית.
  • ילדים שהחלו טיפולים לפני ינואר 2012, אך מעוניינים להתחיל טיפולים עם מטפל חדש, זכאים לקבל את השירות במחיר היטל בלבד (עד גיל 3 שנים יש פטור מהיטל) ולבחור מטפל מרשימת ספקי השירות, בהפניה של רופא ממיין התפתחותי בלאומית.
  • ילדים שהחלו טיפולים אצל מטפל פרטי לפני ינואר 2012 ומעוניינים להמשיך אצל אותו מטפל בשיטת ההחזרים, בשלב זה יש היתר של משרד הבריאות (עד סוף 2012) להמשיך בטיפולים ולקבל החזר בגובה התעריף הציבורי שקבע משרד הבריאות לכל מקצוע (בניכוי היטל, על פי חוק, לילדים מעל גיל 3). לקבלת אישור להחזר יש לפנות למרפאת האם.
  • חשוב לדעת- ילדים עד גיל 7 שאובחנו בספקטרום האוטיסטי ונמצאים במסגרות חינוכיות (מעונות יום שיקומיים וגנים טיפוליים) שבהן הם מממשים את זכותם לקבלת טיפולים במימון משרד הבריאות (הנקרא טיפול בריאותי מקדם), אינם זכאים לקבל את השירות באמצעות הקופה. ילדים מעל גיל 7 אשר במסגרות חינוך מיוחד זכאי לקבל את השירות בקופה במלוא הזכאות, בהתאם לצורך רפואי שייקבע ע"י רופא ממין התפתחותי.
למידע מקיף עבור משפחות המתמודדות עם ילד על הספקטרום האוטיסטי, לחצו כאן