לתיק הבריאות שלי

ריפוי בעיסוק

לשתף עם חבר/ה

X
ריפוי בעיסוק הוא  אחד ממקצועות הבריאות ומהותו היא קידום בריאות ואיכות חיים באמצעות מעורבות והשתתפות בפעילויות ובעיסוקים משמעותיים לאדם בסביבות תפקוד שונות לאורך החיים .ובמילים פשוטות יותר, מרפאים בעיסוק נכנסים לפעילות כשיש בעיה תפקודית בתחומי חיים שונים ובסביבות מגוונות, ולכן מטרת העל של ההתערבות בריפוי בעיסוק היא תפקוד והשתתפות במארג החיים.
נהוג לחלק את העשייה לארבעה תחומים עיקריים
אנשים עם פגיעות פיזיות: טיפול באנשים עם פגיעות אורטופדיות בגפיים, פגיעות ראש, נפגעי כוויות. הריפוי בעיסוק מתמקד בשיפור תפקודים מוטוריים וקוגניטיביים ובניית שגרה חדשה. הטיפול כולל שיקום מוטורי, שיקום נוירולוגי, שיקום קוגניטיבי, התייחסות לצלקות של כוויות וארגונומיה (התאמת סביבת המחיה והעבודה).
ילדים עם קשיי התפתחות: לקויות למידה, מוגבלות שכלית-התפתחותית, בעיות בבית הספר ובגן לרבות ויסות חושי, בעיות קואורדינציה, הפרעות קשב וריכוז ADHD ו-ADD והפרעות על הרצף האוטיסטי . מטרתו של הטיפול היא לאתר קשיים תפקודיים של הילד בתחומי עיסוקיו בבית, בגן, בבית הספר ובקהילה ולטפל בהם.
קשישים בתחום הגריאטרי: הטיפול עוסק במניעת פגיעות ובשיקום בגיל הזקנה בתחומי הפנאי, תפקודי היומיום, תפקודים קוגניטיביים, שמירה על בטיחות ומניעת נפילות לטובת שימור בריאותם של הקשישים וקידום איכות חייהם.
אנשים המתמודדים עם מוגבלות פסיכיאטרית: כאלה המתקשים בתפקוד החברתי, התעסוקתי או היומיומי. המרפאים בעיסוק ישתמשו בכלי טיפול קוגניטיביים, מוטוריים, סנסוריים, רגשיים וחברתיים על מנת לשלבם בסביבה שבה הם בוחרים לחיות ולעסוק בעיסוק המשמעותי עבורם.