לתיק הבריאות שלי

אורח חיים

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

תרפיה בקניות

סקר שנערך הראה כי יותר מ- 64% מהנשים הודו כי הן עוסקות ב"תרפיה בקניות", כלומר, הן יוצאות במודע למסע קניות, אשר מטרתו לעודד את רוחן. התופעה אמיתית, והיא קיימת.

תרפיה בקניות
אנחנו יוצאות לקניות כשאנחנו עצובות, כועסות, עצבניות או מדוכאות, ומגלות עד מהרה שהקניות גורמות לנו להרגיש יותר טוב. למעשה, אותו סקר מראה כי נשים מדווחות ש"לקניה השפעה מתמשכת חיובית על מצב הרוח" שלהן. תרפיה בקניות זה דבר אמיתי, ועל פי כל המחקרים האחרונים - זה באמת עובד. 
יצאנו לחקור בדיוק מה יש במסע השופינג שמעלה חיוך על פנינו ומשכיח את מצוקות היום. 

קניות מקלות על מעברים 
עיסוק בקניות לפני מעבר דירה, לפני לידה, אחרי גירושין וכדומה, מקל על התהליך. הקניות מאפשרות להתעסק במה שמלחיץ אותנו, אבל באספקטים הפחות מלאי סטרס שלו. הקניות נותנות לנו תחושת עשייה, מאפשרות לנו להיות משימתיות, ומקנות תחושת שליטה והצלחה, אשר במיוחד חיוניות לנו ברגעי מעבר ושינויים. כאשר אנחנו מחפשים מיטה לתינוק, או ספה לסלון, אנחנו למעשה מדמיינות את החיים שלנו "אחרי", מכינות את עצמנו לעתיד ובכך מאפשרות לעצמנו הסתגלות קלה יותר.
קניות מאפשרות חוויית הצלחה למען החזרת השליטה
אחרי יום רע בעבודה, אחרי אחר צהריים קשה עם הילדים או אחרי ריב עם בן הזוג, קניות מאפשרות לך להחזיר את השליטה לחיים. בקניות חוויית הצלחה מובטחת. לא מצליחה להחליט על חולצה? תקני נעליים. מרגישה שעשית טעות? תחזרי לחנות ותקבלי זיכוי. מתאפקת ולא קונה משהו? הנה, את שולטת במצב. לא מתאפקת וקונה? את בחרת לעשות כך,  זוהי בחירה שלך, החוויה החיובית שלך,  את השולטת ואת הקובעת. הקניות מאפשרות לנו לשמור על סדר וגבולות בעולם שלעיתים מבולגן.  
קניות מאפשרות לך להתלבש כמצליחנית, גם כשאת לא מרגישה כזו
גם כשהחיים שלך מבולגנים ומבורדקים, גם כשאת עצובה, לחוצה או במשבר, לביגוד שלך יש משמעות. בגד חדש משמח אותך, מרומם את רוחך ומקנה לך מראה מסודר ומטופח. השילוב נותן לך מסווה של מישהי שהכל אצלה תחת שליטה, מישהי שמצליחה, שמסוגלת, גם כשאת לא מרגישה כזו. הבגד החדש משפר לך את הבטחון עצמי. 
ביטוי יצירתי דרך קניות
בתור ילדות אהבנו להלביש את הבובות שלנו, להתאים את החולצה ההיא עם החצאית הזו. לראות איך הבדים השונים והצבעים המגוונים משתלבים יחדיו. גם כמבוגרות, אין חדש תחת השמש. הילדה הקטנה שבתוכנו עדיין רוצה לראות איזה חולצה תראה טוב עם החצאית הסגולה, והאם השרשרת הכחולה שבחלון הראווה מוסיפה או גורעת מהשמלה שאני לובשת. קניות עונות על צורך מולד שלנו למשחק עם צבעים ועם מרקמים ומאפשרות לאומנית שבתוכנו לפרוץ החוצה ולבטא את עצמה. כעם כל ביטוי אומנותי, אנחנו מרגישות תחושת רוגע ושלווה אחר כך. 
קניות מאפשרות בריחה ומאפשרות הרפיה 
כשחושבים על תרפיה בקניות חושבים על בריחה מהמציאות לפרק זמן קצר, אגירת כוחות, הנאה והירגעות. סקרים אחרונים שנערכו מצאו כי אנשים מגדירים את הקניות המקווננות (און ליין) כנופשון מנטלי, באמצע יום העבודה. 10-20 דקות אשר במהלכן את אולי פיזית בעבודה, אבל מבחינתך, את יושבת על חוף הים ביוון עם בגד הים החדש שהזמנת בזה הרגע, יוצאת למסעדה בשמלה החדשה, או מתרווחת על כל אחת מ- 15 הספות שהרגע חקרת ובדקת. 
קניות מחזקות קשרים חברתיים
קניות מוציאות אותנו החוצה, לרחוב, למרכז המסחרי. אנחנו פוגשים אנשים, מדברים איתם, דנים איתם במוצרים השונים. פעמים רבות נבחר ללכת עם חברה לקניות, נתייחס למסע שלנו כאל בילוי משותף. גם אם הלכנו לבדנו - השיח שנותר סביב הפריט החדש, החל ממה קנית, איפה קנית וכלה בשאלה המאד ישראלית של "כמה עלה", פותח דלתות ליצירה וחיזוק של קשרים חברתיים. 
שימי לב
כמובן, כבכל דבר שגורם לנו להנאה, ניתן להגזים ולעבור את הגבול. כמו עם אלכוהול, הימורים או אכילה, בהחלט ניתן להתמכר ולאבד שליטה. שימי לב, אם את מרגישה שאת משקרת אודות הרכישות שלך, מחביאה אותן מבני משפחתך, את חווה תחושת אשמה או בושה לאחר שיצאת למסע קניות או מבטלת פגישות או התחייבויות בשביל לצאת לקניות - יתכן כי את סובלת מהתמכרות לקניות ומומלץ לפנות לקבלת עזרה מקצועית בהקדם. 


אז צאי לקניות, ותהני, זה למען הבריאות שלך!