לתיק הבריאות שלי

כתבות בנושא ספורט ואורתופדיה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

זה כמו לרכב על אופניים

רכיבה על אופניים נחשבת לאחת מהפעילויות הגופניות הממולצות ביותר, ממריצה את הדם, משפרת את תפקודי הלב, הריאות והשרירים, את היכולות השכליות ואפילו את היכולות הרגשיות. רכיבה מתאימה לכל גיל ולכל כיס ומעבר לכל זה - פשוט מהנה. ריכזנו לכם רשימה של כל הטוב שבדיווש!

זה כמו לרכב על אופניים
חגי תשרי נחשבים לפתיחת עונת רכיבת האופניים בישראל. ילדי ישראל נרגשים, מתקנים ומסדרים את אופניהם לקראת יום כיפורים, רוכבים אנה ואנה במשך שעות ארוכות. משפחות יוצאות לחופשה מרוכזת בסוכות ומנצלות את הירידה בטמפרטורות, ואת המסלולים נטולי הבוץ, לטיולי רכיבה משפחתיים. מלבד הכיף וההנאה שבדבר, רכיבה על אופניים נחשבת לאחת מהפעילויות הגופניות המומלצות ביותר, עם המון מעלות ויתרונות. 

רכיבה היא דרך קלה (יחסית) לעשות כושר 
אפשר לרכב על אופניים בכל מקום, כמעט בכל יום בשנה, ומבלי שזה יעלה לכם הרבה. רובנו למדנו איך לרכב כילדים, והשמועה נכונה - מי שלמד פעם, לעולם לא שוכח. כל מה שאתם זקוקים לו זה חצי שעה פנויה, קסדה, אופניים ומעט בטחון עצמי.
רכיבה היא פעילות אירובית
היא מאמנת את הלב, כלי הדם והראות. אתם תנשמו עמוק, תזיעו ותעלו את טמפרטורת הגוף, ובכך תשפרו את מצבכם הבריאותי.
רכיבה מחזקת ובונה שרירים באופן הדרגתי
רכיבה משפרת את תפקודי השרירים ומחזקתם אותם. רכיבה גם עובדת עם שיפור תנועתיות בירך ובמפרקי הברכיים. תוך זמן מועט תוכלו לצפות לשיפור בטונוס השרירים של הרגליים, ירכיים, ישבן ומותניים.
רכיבה נחשבת לפעילות גופנית נמרצת נמוכת עוצמה

בשל עוצמת הפגיעה הנמוכה, ישנה פגיעה מינימלית במפרקים. הרכיבה נחשבת לספורט מצוין עבור אנשים עם פגיעות המפרקים או פציעות ברגליים או בירכיים. 

רכיבה משפרת את הכוח ואת יכולת ההתמדה
מתחילים לאט, למרחקים קצרים ומגבירים, כל יום קצת יותר מהר, קצת יותר רחוק.
רכיבה טובה ללב
מחקר בריטי מצא כי רכיבה של כ- 40 ק"מ בשבוע מפחיתה את הסיכוי לחלות במחלות לב בכ- 50%. הרכיבה משפרת את תפקוד הלב, הריאות וזרימת הדם ומפחיתה את הסיכוי ללקות בשבץ, התקף לב ולחץ דם גבוה.
רכיבה מונעת מחלות קשות
מחקרים רבים מראים כי הרכיבה מפחיתה את הסיכון לחלות בסרטן המעי ובסרטן השד, ומחקר פיני גדול מצא כי לרוכבים 40% סיכוי פחות לחלות בסוכרת.  רכיבה גם מחזקת את המערכת החיסונית ומשפרת את הבריאות באופן כללי.
רכיבה שורפת קלוריות
רכיבה במהירות קבועה שורפת כ 300 קלוריות בשעה, ומגבירה את קצב חילוף החומרים, גם לאחר סיום הרכיבה. הרכיבה מסייעת בשריפת השומנים בגוף ובחיטובו.
רכיבה משפרת את חיי המין
מחקר אמריקאי מראה כי בהשוואה בין גברים בני 50 פלוס שרוכבים לגברים באותם הגילאים שאינם רוכבים על אופניים, 30% יותר מהלא רוכבים סבלו מאין אונות. 
רכיבה משפרת את הקואורדינציה
רכיבה היא ספורט שמנצלת ומשתמשת בכל הגוף. תנועות מעגליות עם הרגליים בו בזמן עם ניווט בעזרת ידיים ומשקל גוף, תיאום בין עיניים לשאר הגוף, הכל מתחבר ברכיבה והקשרים בינם משתפרים ומתחזקים.
רכיבה מפחיתה חרדה
כל פעילות גופנית קבועה מסייעת בהפחתת חרדה ודכאון ושיפור ההרגשה. רכיבה, מעצם העובדה שהיא נעשית בחוץ, באוויר הצח, רחוק ממוקדי הלחץ, מסייעת פי כמה.
רכיבה משפרת את השינה
חשיפה קבועה לאור יום מסייעת בסנכרון הגוף ובסילוק הורמון הקורטיזול, ההורמון שמונע שינה עמוקה ואיכותית. רוכבים שנשאלו דיווחו על שיפור משמעותי באיכות השינה שלהם וביכולתם להירדם.
רכיבה גורמת למראה צעיר יותר
הגברת קצב זרימת הדם מסייעת בהזרמה יעילה של חמצן וחומרי מזון לתאי העור, ובסילוק חומרים רעילים. הרכיבה גם מסייעת לגוף לייעל את תהליך יצירת הקולגן ולהפחית את הופעת קמטים.
רכיבה משפרת את תפקוד המעיים
הרכיבה מפחיתה את הזמן שלוקח למזון לעבור במעי ומעודדת את התכווצות שרירי המעיים - על ידי כך מאפשרת יציאות רכות ותכופות.
רכיבה משפרת את התפקוד המוחי
שיפור בכושר מביא איתו שיפור בזכרון ובתפקוד הקוגינטיבי. הרכיבה מסייעת בבניית תאי מוח חדשים בהיפוקמפוס, האיזור במוח האחראי על הזכרון.
רכיבה מתאימה לכל הגילאים
מילדים צעירים ועד מבוגרים (ומבוגרים עוד יותר), כולם יכולים ליהנות מרכיבה.
רכיבה טובה גם לסביבה
רכיבה היא ספורט ירוק, ומאפשרת ניידות מבלי לזהם את הסביבה. מעבר לכך, הרוכב חוסך בעלויות של דלק וחניה (ותחזוקת רכב, אם אתם מגיעים לנקודה בה הרכיבה מחליפה את הרכב לחלוטין).
רכיבה היא נוחה
מקומות החניה מובטחים, עומסי תנועה הופכים ללא רלוונטיים.
רכיבה יכולה להיעשות לבד, או בקבוצה
בהתאם ליום, למצב הרוח, למטרה. אתם מחליטים מה ההרכב שמתאים לכם היום.
רכיבה מהנה
כל ילד בן 10 יוכל לספר לכם כמה הרכיבה היא מהנה. כמה כיף לטוס במורדות, לפדל בטבע. תאמינו לו, הוא צודק!

אז קדימה, חבשו קסדה והתחילו לפדל!