לתיק הבריאות שלי

כתבות בנושא ספורט ואורתופדיה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

עד האורתופד זה יעבור

עד האורתופד זה יעבור
תנועה לא זהירה, זווית שינה משונה, השתוללות סתמית עם הילד ופתאום זה קורה. הגב נתפס, והכאב משתק. אתה מדדה לספה ונשכב עליה, לא מסוגל לחשוב. לא מסוגל לתפקד. עובר יום ועוד יום. הכאב שם. אולי לא בעוצמה של ההתחלה, אבל בהחלט כאב מעיק, כאב מגביל. כל פגישה בעבודה גורמת לחוסר נוחות, כל ניסיון לקשור שרוכים מביא למצוקה של ממש. אתה מתקשר לקבוע תור לאורתופד מומחה, ומקבל את התור הקרוב הפנוי, בעוד מספר שבועות. 
מה עד אז? האם נידונת להתהלך כמו קשיש, תוך כדי אנחות ויבבות? ריכזנו עבורכם טיפים שיסייעו לך ויקלו על כאב הגב, עד התור הנכסף. 
תישנו, למען הגב
פעמים רבות כאב גב מונע שינה טובה ואיכותית. הקושי במציאת תנוחה נוחה לשינה והכאב, שתמיד שם ברקע, פוגעים באיכות השינה ונוצר מעגל קסמים בו מחוסר בשינה מביא להחמרה בכאבים. 
על מנת לאפשר תנאים אופטימאליים להירדמות הימנעו משתיית משקאות המכילים קפאין, והשתדלו לא להירדם או לנמנם במהלך היום. בלילה תנסו לישון על הצד, מכורבלים בתנוחה עוברית. הניחו כרית בין הברכיים על מנת להקל בעומס על עמוד השדרה. הקפידו כי המזרן שלכם איכותי וקשיח. 
תהיו יציבים 
ישיבה שפופה, הישענות מעל המקלדת, ישיבה ממשוכת והליכה כפופה הנן תנוחות הגורמות לכאבי גב ומחמירות כאב קיים. 
הקפידו על הליכה יציבה, מתוחה וזקופה. תנעלו נעליים נוחות והימנעו מהליכה לא מאוזנת, כדוגמת הליכה תוך כדי שיחת טלפון עם מכשיר המונח בין הראש לפתפיים, או תוך כדי סחיבת תיק כבד בצידו האחד של הגוף. 
בזמן ישיבה ליד מחשב יש לשבת בישיבה זקופה, כאשר גבכם נתמך על ידי גב הכסא וכתפיכם רפויות. הזווית המומלצת למשענת היא בין 100-110 מעלות וכדאי להניח מגבת מגולגלת בין הגב התחתון למושב הכסא. הניחו את כפות רגליכם בצורה יציבה על הרצפה, כאשר הברכיים מעט מתחת לגובה הירכיים. את המקלדת יש לשים ישר לפניכם ולשמור על ידיים ישרות ככל האפשר ומרפקים מעט פתוחים בזמן ההקלדה. 
קומו ותתהלכו
אם בעבר ההמלצה הייתה על מנוחה, כיום יודעים כי שכיבה במיטה מחמירה את כאבי הגב, וגורמת לסיבוכים נוספים כגון קרישי דם, דיכאון ופגיעה בשרירים. ההמלצה היא לקום ולחזור לפעילות רגילה בהקדם. יש לחזור לשגרה באופן איטי והדרגתי, תוך כדי הימנעות מפעילות שגורמות לכם לכאב או למצוקה.  
תזיזו את הגוף 
כעבור יום או יומיים של מנוחה, מומלץ לעסוק בפעילות ספורטיבית מתונה, אשר תקל על כאבי הגב, כאשר במיוחד מומלץ לעסוק בפעילויות ספורטיביות  כגון שחיה, יוגה (קישור ליוגה) והליכה המסייעים בשחרור השרירים והרפיית הגב. מומלץ לאמץ את הפעילויות הנ"ל גם כאשר הנכם חשים בטוב, כפעילויות מניעתית. 
יש להימנע מפעילות ספורטיבית המעמיסה על הגב כגון ריצה, הרמת משקולות, כפיפות בטן, ריקוד, משחקי כדור וכו'. 
השתמשו בחום וקור לסירוגין
קירור האזור הכואב בגב מקל על הכאב ומפחית את מידת הדלקתיות. השתמשו בכריות קירור או בקרח, לפרקי זמן של עד 20 דקות, מספר פעמים ביום. כעבור מספר ימים ניתן לעבור לחימום האזור על ידי שימוש בכריות חימום. החימום מרפה את השרירים ומגביר את זרימת הדם לגב הכואב. כמו כן, מומלץ לעשות אמבטיות חמות, שיקלו וירפו את השרירים. 
תשקיעו בעיסוי טוב 
עיסוי מקצועי מסייע בהפחתת הכאב ובשחרור השרירים התפוסים. טיפולים נוספים שנמצאו מקלים ומשחררים הנם טיפול כירופרקטי, שיאצו, רפלקסולוגיה. כמו כן, אנשים רבים מדווחים על הקלה בכאב בעקבות דיקור סיני.  למידע נוסף אודות טיפולי רפואה משולבת לחצו כאן
תיטלו תרופות 
נמצא כי נטילת משככי כאבים ללא מרשם, בייחוד תרופות אשר החומר הפעיל בהן הוא איבופרופין (כגון אדוויל), מקלה על הכאב ויעילה מאד בטווח הקצר. יש לקרוא את התווית בקפידה ולא לעבור את המינון המומלץ. אם הנכם סובלים מבעיות רפואיות יש להיוועץ קודם עם הרופא המטפל שלכם. 
אל תרימו
הימנעו מפעילויות הכוללות הרמת משאות, גם לא של מטענים קלים. אין לגרור תיקים או עגלות ביד אחת או לסחוב דברים ביד אחת. השתדלו להשתמש בתיק עם כתפיות לגב והקפידו על איזון בין שני צידי הגוף. אם אתם חייבים להרים משהו, יש להתכופף מהברכיים בלבד ולא מהמותן. 
תגיעו לפגישה עם המומחה
גם אם כאב הגב דעך מומלץ להגיע בכל זאת לפגישה עם אורתופד מומחה. אורתופד מומחה יבדוק את הגב, יוודא את מקור הכאב, ישאל שאלות בנודע לאורח חיים וימליץ על המשך בדיקות וטיפולים בהתאם לממצאיו. 
אל תתפשרו על זמן קבלת טיפול 
למרות שנראה כי תורים לרופא אורתופד, או לכל רופא מומחה למעשה, הם לזמן עתידי, מרוחק, מסתבר שלא בכל קופות החולים זה כך. שני סקרים שונים, האחד שנערך על ידי חברת סאפיו מחקר ופיתוח, ושני שנערך על ידי משרד הבריאות, הראו באופן מובהק כי לקוחות לאומית ממתינים את פרק הזמן הקצר ביותר לקבל תור אצל רופא מומחה, וכי אחוז הממתינים מעל חודש לתור אצל רופא מומחה נמוך ב- 30% עבור לקוחות לאומית. למידע נוסף אודות קביעת תור לרופא מומחה בלאומית, לחצו כאן.

 קופה מהירה, זה לא רק בסופר!