לתיק הבריאות שלי

מין, מיניות וזוגיות

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

משברים במערכות יחסים

החלום לעומת המציאות, וההתמודדות

משברים במערכות יחסים
רובנו חיכינו ליום הגדול של מציאת אהבת חיינו ובניית בניין לתפארת, וכולנו גילינו עד מהרה כי מערכות יחסים הן בניין אותו יש לתחזק ולטפח, לשמר ולהשקיע, להחיות ולגוון במשך שנות פעילותו ללא הרף. הגורמים השונים לבחירת בן זוג מתפרשים על פני לא מעט תחומים וכוללים אספקטים שונים של האדם בעיני בן זוגו לאורך השנים. ההתאמה הערכית והתפיסתית, הגישה למערכות יחסים ותכונות האופי, ההזדהות הרגשית וקרבה המינית בין השניים הם כולם גורמים המשפיעים על מערכת היחסים עצמה ואף אחד על השני.
כעבור שנים מספר, זוגות רבים מגלים כי פניהם אינם כתמול שלשום ולא אחת- עולים ספקות בנוגע לנושאים שעד אתמול נראו ודאיים במאת האחוזים. הזנחה של התחומים השונים יכולה להביא לידי מערכת יחסים קרה ועוינת המורגשת בעל תחומי החיים והפעתה רחבת היקף. אם ישנם ילדים בבית, אזי יכולה להשתקף מערכת היחסים בהתנהגותם ואף לטבוע את חותמה בהם למשך שנים רבות.
מערכת היחסים עם בן הזוג הינה המעגל האחרון, האינטימי ביותר, לפני המעגל שלנו עם עצמנו, ולכן אליה מתנקזים לא מעט מהרשמים האישיים והתחומים השונים בחיים בכלל. בין אם מדובר בקשיי היומיום בעבודה או בהתרחשויות היומיומיות, הפגישה בסוף היום עם בן או בת הזוג הינה המפלט האחרון לפני המיטה. מערכות יחסים רבות משקפות את אורח חיי בני הזוג וחושפות את הנקודות הרגישות, את התחומים הדורשים שיפור בתקשורת ואת הקשיים החבויים ביניהם.
לעיתים אלו פערים בהישגי שני בני הזוג, לעיתים מדובר במשבר כלכלי של המשפחה המקשה על התפקוד היומיומי ומתבטא בהאשמות הדדיות או בריבים, ולעיתים דימוי עצמי נמוך של אחד מבני הזוג הינו הגורם ההתחלתי להרעה בתנאי הקשר. בטיפול הזוגי מגיעים בני הזוג לידי הסכמות המאפשרות את המשך הקשר ויצירת הסכמים לא חתומים לבנייה משותפת של המשך הדרך.
גם אם המצב הראשוני הוא רעוע או באם מערכת היחסים נמצאת לקראת פירוק, הנכונות הקטנה ביותר, די בה כדי להתחיל דרך משותפת שתעניק למערכת היחסים את הכלים להתנהל בנועם ובכבוד הדדי.