לתיק הבריאות שלי

סיפורי ההצלחה של לאומית

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

להחליט שהבריאות בידיים שלך

שנה חדשה, שנה עם חלומות, תקוות. שנה בה הלוח עדיין חלק והכל אפשרי. תהא זו השנה בה אתם שמים את עצמכם בעדיפות העליונה ומחליטים לקחת את הבריאות בידיים. אופק, בתיה, צביה, פרוספר, יוסי ורמי הצליחו, ואומרים לכם "אם אנחנו הצלחנו, אז כל אחד יכול".

להחליט שהבריאות בידיים שלך
מאות לקוחות משתתפים בכל שנה במגוון סדנאות קידום הבריאות של לאומית שירותי בריאות. לקראת השנה החדשה,  פגשנו 6 מהם, שסיפרו לנו כיצד מצבם הבריאותי השפיע על חייהם, על השינוי שהם החליטו שהם חיייבים לעצמם ועל התוצאות המדהימות. 6 סיפורי הצלחה מרגשים שרק מוכיחים שאם רוצים את השינוי, אז כל אחד יכול!

 
אופק, השתתפה בסדנת הרזייה לילדים

אופק החלה להיפתח ולפרוח בעקבות הסדנה  

כשאופק הייתה בת 11, לפני כשנתיים, אמא שלה ביקרה במרכז הרפואי בנתניה וראתה פרסומים בנוגע לסדנת הרזיה לילדים ומהרה לרשום את בתה. 
אופק, ילדה ביישנית ומופנמת, שמחה על ההזדמנות, והחלה ללכת למפגשים. סדנת ההרזיה לילדים כללה 6 שבועות של מפגשים אינטנסיביים. הילדים נפגשו פעמים בשבוע לאימוני כושר גופני, ועוד פעם בשבוע לשקילה ושיחה. 
בשיחות דברו על מרכיבי תפריט, המזונות אותם אוכלים, כיצד לבנות תפריט נכון ומאוזן וכיצד להפוך את שגרה האוכל הבריא לאורח חיים בריא. בסדנה היו בנים ובנות, ילדים מודעים, ילדים שנושא המשקל והשומן הפריע להם, ושרוצים לעשות שינוי בחייהם. הילדים היוו מקור תמיכה אחד לשני, שאלות של "נו, כמה ירדת?" לא נשאלו מתוך סקרנות, אלא מתוך רצון אמיתי וכנה לתמוך ולעזור אחד לשני. כוחם של הילדים, בשילוב עם צוות מקצועי, קשוב, רגיש ואכפתי, סייעו בהפנמת החומר ובהתייחסות אל התהליך כחוויה ולא כעונש. 
אופק הייתה מגיעה הביתה ומשתפת את אמה בנושאי השיחה, מנחה אותה מה לקנות, מה לבשל ואיך. השיח בבית נסב סביב בחירות בריאות, כושר, תנועה ותזונה. הדפים שחולקו בסדנה הפכו לאורים ותומים, וגם כיום, שנתיים אחרי, הם בשימוש יומיומי. 
התוצאות נראו במהרה. אופק ירדה במשקל, נראתה בריאה יותר, חטובה יותר. היא התחלה להיפתח ולפרוח. הכלים שניתנו לה בסדנה הם כלים שמלווים אותה גם היום. ההבנה שלה לגבי חשיבות התנועה, הספורט, החשיבות בבחירת המזונות, ההבנה כי זוהי הדרך הנכונה, שתלווה אותה ותכוון אותה במשך כל חייה, שינתה את תפיסתה, עבורה זוהי אינה "דיאטה", לא משהו שאי פעם נגמר, אלא משהו שמטרתו בריאות לכל החיים. 
יוסי, השתתף בסדנת גמילה מעישון

בעבר עישנתי בכל מקום, כיום אין לי את הצורך הזה 

"הגעתי לסדנה בעקבות הבן שלי. הוא היה מעשן מאד כבד, הלך לסדנה ונגמל. החלטתי שאם הוא מסוגל, אז כל אחד יכול, כולל אני. בעקבותיי, גם הבן הצעיר הלך לסדנה ונגמל מעישון, אז בהחלט ניתן לומר שהסדנה הזו שינתה את המשפחה שלי. 
התחלתי את הסדנה לפני שנה וחצי, וכבר מהשבוע השני שלה הפסקתי לעשן. בתחילת הסדנה מקבלים כדורים  (מטרת הכדורים למנוע את הצורך בעישון והנאתו ולהקטין חלק מתסמיני הגמילה האופייניים כמו עצבנות, כאבי ראש, קשיי שינה ועוד). אומרים לך בהתחלה להמשיך לעשן כרגיל ולראות איך הכדורים משפיעים ואיך מרגישים. אחרי 3-4 ימים מצאתי את עצמי מעשן חצי סיגריה וזורק אותה בגועל. כעבור שבוע, בעקבות תרגיל שנתנו בסדנה, הדלקתי את הסיגריה ומיד זרקתי אותה. לא רציתי אותה. לא הייתי מסוגל.
עישנתי המון בעבר, במשרד, בכל מקום. כיום אין לי את הצורך הזה. בסדנה עבדנו על אסטרטגיות לפעולה, מה עושים אם פתאום יש חשק. מזכירים לך שוב ושוב שהחשק הזה הוא רגעי, הסחת דעת, כוס שתייה, והחשק עובר, וגיליתי שזה נכון. 
אמנם עליתי מעט במשקל, אבל היום אני לחלוטין בשליטה. הורדתי את המתוקים, אני כבר לא מחפש תחליפים לסיגריה. 
לחצו לקבלת מידע נוסף אודות סדנאות גמילה מעישון של לאומית
בתיה, השתתפה בסדנת אורח חיים בריא לסוכרתיים

למדתי לשלוט באכילה הרגשית, למדתי מה עושה לגוף שלי טוב ומה הנזק שיכול לקרות 

בתיה הייתה סוכרתית כבר שנים רבות. עליזה ספן אחות סוכרת ואחות אחראית במרכז רפואי אור עקיבא, עצרה אותה במסדרונות המרכז "עליזה דחפה אותי להירשם לסדנה", אומרת בתיה. "היא החליטה שאני חייבת את זה לעצמי". 
"היינו קבוצה קטנה, כולנו סובלים מסוכרת, כולנו לוקחים על עצמנו את הפרויקט ברצינות, ועושים את יחד, בכיף גדול. מורן הדיאטנית הייתה מעניינת, היא לא הרצתה לנו אלא הדגימה, הראתה. היא דברה על המצרכים השונים. היא תמכה ועזרה, סייעה לי להבין שאם משהו עושה לי רע, אז יש פתרונות ותחליפים. 
הסדנה לימדה אותי לשלוט באכילה הרגשית, אתגר לא פשוט לאור הקיץ הקשה שעברתי, עם בן שמשרת בעזה. יש לי פתאום הבנה של מוצרי המזון, מה עושה לי טוב ומה לא, מה נכון לגוף שלי ומה לא, ובעיקר הבנה של מה היה קורה לגוף שלי אילו לא בחרתי להתחיל את תהליך המעבר לאורח חיים בריא. הסוכר שלי ירד 9.3 ל- 6.7. אפילו הרופאה הייתה מופתעת והתרשמה. 
 לאט לאט העברתי את המשפחה שלי לתזונה בריאה. אני המבשלת בבית והחלטתי שלאף אחד לא יזיק לאכול נכון. אני מבשלת מה שמותר לי וכולם אוכלים בשמחה יחד איתי, והתוצאות נראות גם עליהם. 
הסדנה אפשרה לי לקחת את עצמי בידיים. בזכות הסדנה ירדתי המון, 15 ק"ג ממשקלי, ואני מרגישה מעולה. פתאום מתחשק לי לצאת, אני נהנית להתלבש, אני מרגישה שאני נראית טוב, אני קלה יותר, שמחה יותר. אני פוגש אנשים והם מחמיאים ומפרגנים. עשיתי אלפי דיאטות בעבר, אבל זו השפיעה עלי במיוחד וגרמה לי להתמיד ולהחזיק מעמד, איפה שאחרות לא הצליחו."
לחצו לקבלת מידע אודות סדנאות אורח חיים בריא לחולי סוכרת
צביה, השתתפה בסדנת הרזיה ואורח חיים בריא

בעבר הייתי משפילה מבט ליד ראי, כיום אני מסתכלת על עצמי בהנאה ובגאווה. 

"כשהייתי צעירה הייתי מאד מאד רזה, מהבחורות שהיו אומרים להן שתיזהר שהרוח לא תעיף אותן. כל השנים עישנתי וכאשר הפסקתי לעשן חיפשתי תחליפים. עד מהרה האוכל הפך לתחליף המושלם, ובעיקר מתוקים. המון מתוקים. יכולתי לחסל חבילת וופלות מבלי להרגיש ובטח מבלי לשבוע. התחלתי להעלות במשקל, ק"ג פה, ק"ג שם, עד שהגעתי לעודף משקל עצום. אני בעצמי ידעתי שעליתי, אבל לא תפסתי עד כמה עד שהחלתי לשמוע הערות מהסביבה, התחלו להפציר בי לגשת לבדיקות, להזהיר אותי שזה לא בריא, שאני מסכנת את עצמי. 
כל הזמן הנחתי שאני בסדר, קצת כבדה, אבל לא נורא. הרופאה שלי, ד"ר אינה בלוז, כל הזמן לחצה עלי לבדוק ולהישקל, וכך הייתי הולכת מידי פעם, עד שפתאום הבנתי שהגעתי ל- 90 ק"ג. היא נבהלה, וגם אני. זה כבר לא 70, 80 ק"ג. זה כבר 90! זה עודף משקל עצום. היא רצתה שאתחיל לקחת כדורים לכולסטרול, לסוכר גבוה. הפצרתי בה לתת לי לנסות קודם בלי זה, וכך נרשמתי לסדנה. 
הגעתי לסדנה בהנחיית הדיאטנית המקסימה מורן רייכמן. היא פשוט אישיות ואין לי מלים לתאר כמה היא עזרה לי. היינו קבוצה קטנה, של כ- 15 משתתפים. מורן, שהנחתה אותנו, תמיד הייתה קשובה, תמיד התייחסה ברצינות לכל שאלה, סייעה עם כל בקשה. יש לה זמן לכל משתתף, מבררת איך היה השבוע, מה הקשיים, מהם רגעי ההצלחה. בסדנאות דברנו על מתכונים, היא הביאה המלצות לדברים שמומלץ לאכול, למתכונים. 
אני ממשיכה ללכת לסדנאות, כל סדנה היא בת 10 מפגשים, ואני ממשיכה עוד ועוד. הסדנאות נותנות לי מסגרת, הסדנאות לימדו אותי שזה בסדר "לחטוא" מידי פעם, כל עוד תופסים את עצמנו וחוזרים לשגרה. 
אני מאושרת. כיום אני שוקלת 68 ק"ג. אני יכולה ללבוש מה שאני רוצה. בעבר הייתי משפילה מבט ליד ראי, כיום אני מסתכלת על עצמי בהנאה ובגאווה. אני צועדת, אני מרגישה קלה, לא מתעייפת. מורן עודדה אותי לצאת להליכות וכיום אני מבינה עד כמה זה עוזר להרזיה ועד כמה זה גורם להרגשה הטובה שלי. אני מוצאת שאני יכולה להתכופף בקלות. נשמע טריוויאלי, אבל כשהייתי בשיא משקלי פשוט לא הצלחתי. אני נאחזת בדבריה של מורן - הכל מותר, אנחנו לא בעונש, אפשר פעם ב..פיצה, עוגה, הכל. אבל צריך לחזור מיד אח"כ לתהליך, לתזונה הבריאה. הסדנה נותנת לי את המסגרת בדיוק לפעול כך, את התמיכה והעזרה לחזור לתהליך גם כשאני יוצאת ממנו. 
לחצו לקבלת מידע אודות סדנאות ירידה במשקל ואורח חיים בריא של לאומית
פרוספר, השתתף בסדנת אורח חיים בריא לסוכרתיים

רציתי טיפים ומידע וקבלתי תובנות לחיים 

"הרגשתי רע, היו לי כאבים ברגליים, היעדר תחושה באיזור הגרביים. ניגשתי לאורתופד שהבהיר שאילו אינן בעיות אורתופדיות והפנה הלאה לבדיקות נוספות. בבדיקות הדם כבר ראו סוכר ברמה גבוהה, 13.1. התחלתי להזריק אינסולין, בנוסף לשלושה סוגי כדורים שונים ביום. 
התחלתי את הסדנה. רציתי טיפים ומידע וקבלתי תובנות לחיים. עליזה ספן, אחות סוכרת ואחות אחראית במרכז רפואי אור עקיבא, סייעה לי להבין את חשיבות הפעילות הגופנית, חידשתי את ההליכות היומיות שלי והתחלתי להוסיף פעילות אירובית. עבדתי בצורה הדרגתית ונכונה, וכיום אני עושה שעה הליכה ביום, בדרגת קושי גבוהה ועוד חצי שעה של ספורט מכשירים. התחייבות לא פשוטה, אך זה למעני, למען העתיד שלי. 
בסדנה עליזה הוליכה אותי. היא היוותה מקור תמיכה וידע, הסבירה, ענתה, הבינה. בזכותה, ובזכות הסדנה, שיניתי את כל אורח החיים שלי - גם תזונה, גם כושר גופני, ממש את כל החיים. הצלחתי להגיע למצבו בו הסוכרים שלי בדם יציבים על 5.5, שזה מדהים ביחס לרמה שהיו בה. 
כיום כשהרופאים שלי רואים אותי הם לא מאמינים, הם משתמשים בי כמודל, שאנשים אחרים ידעו שזה אפשרי. רופאה אחת אפילו עצרה אותי במסדרון ואמרה לי "אני חייבת לתת לך נשיקה, מגיע לך!" 
ללחצו למידע אודות סדנאות אורח חיים בריא לחולי סוכרת
רמי, סדנת גמילה מעישון

אני מרגיש היום כל כך הרבה יותר טוב. אני נושם טוב יותר, פתאום לאוכל יש טעם 

"התחלתי לעשן בגיל 15, ובשיאי הגעתי גם ל- 3 קופסאות ביום. כלומר - 48 שנים, בממוצע 2 קופסאות ביום, מבלי להתאמץ. מעבר לעניין הבריאותי, כלכלית? זה דירה בקומה תשיעית.... מוטרף. פשוט לא לעניין. 
לא יכולתי להפסיק, ניסיתי כמה בפעמים בחיים ובכל פעם מחדש השתעבדתי לסיגריות. ניסיתי תרסיס הומאופטי שמרססים מתחת ללשון, הצלחתי להפסיק לחמישה חודשים, אבל בכל התקופה ההיא הייתי במין אטרף פנימי. רציתי כל הזמן רק לאכול ולעשן. רק עוד סיגריה אחת. הייתה תקופה שזו הייתה החלטה יומיומית - היום אני מפסיק לעשן, וכל יום מחדש נשברתי. 
במרץ 2013 פגשתי חבר שעבר את הסדנה. הוא היה נלהב והחלטתי שאין לי מה להפסיד. התעניינתי והחלטתי שאני נותן לעצמי מתנה ליום ההולדת - להפסיק לעשן. נרשמתי. 
הכדורים שניתנו פעלו עלי בצורה מדהימה. לסדנה הייתי מחויב ללכת בשביל לקבל את הכדורים והלכתי בחוסר חשק, מתוך המחשבה של "מה הסדנה יכולה בכלל להוסיף". הופתעתי. הקבוצה, יחד עם המנחה, היו שילוב מוצלח ביותר. אני חושב שאילייה, שהעביר את הסדנה, הוא קוסם. מרגישים שהוא עושה זאת מהלב, והוא עושה מלאכת קודש. הוא תמך, סייע, עזר והיה שם בשבילי. בסדנה מדברים על נזקי העישון, על איך להתנקות, קבלנו משימות ואתגרים, תרגלנו התמודדות בסיטואציות שונות. מעבר לכך, בסדנה יש לחץ חברתי להצליח, זה מאד מדרבן. 
כיום אני מבין כמה זו הייתה השתעבדות כפייתית. היום אני מתחלחל מזה. כשאני בסיטואציה בה בעבר הייתי מעשן, אני נזכר בזה. לרגע אחד חושב על סיגריה ואז אני נזכר בריח ובטעם וכל החשק בורח. זה פשוט מגעיל אותי. אני, שהייתי הכהן הגדול של עישון, לא מסוגל לסבול זאת. 
אני מרגיש היום כל כך הרבה יותר טוב. אני נושם טוב יותר, פתאום לאוכל יש טעם. פעם הייתי מסוגל לאכול אוכל חריף מאד, כיום אני צריך מעט מאד תיבול על מנת להרגיש את הטעם של האוכל. אני עושה הליכות, מטפל בבריאות שלי. כשהילדים שלי היו צעירים הם היו עושים פרצופים כשעישנתי לידם. היום רק אני מבין כמה חסר התחשבות הייתי, כמה נזק יכולתי לעשות להם בגלל העישון הפאסיבי שהם חוו. אני רואה חברה צעירים מעשנים והפכתי לזקן הטרחן שמבלבל להם את המוח. 
אני אומר לכם, עשו לעצמם טובה ותפסיקו לעשן. זה מיותר. אני אמנם חכם בדיעבד, וכשהייתי במוד של עישון זה הרגיש לי כל כך טוב, אבל בסופו של דבר - זה קשקוש. העישון הזה מדבק, אנשים נסחפים ומתמכרים, והם לא קולטים את הנזק העצום שהם עושים לעצמם ולמי שסביבם."
לחצו לקבלת מידע אודות סדנאות גמילה מעישון של לאומית


מיכל ברכמן, מנהלת תחום קידום בריאות בלאומית שירותי בריאות, שומעת את הסיפורים, ומיד רואים בעיניה את הסיפוק שהיא חשה. "אני לא מופתעת" היא אומרת. "סיפורי ההצלחה הללו הם חלק מתוך מגוון עצום של משובים שאנו מקבלים. בסדנאות שלנו הצלחה מרובה, ו- 75% מהמשתתפים מדווחים על שביעות רצון מירבית ובמיוחד על הכלים הניתנים בסדנאות לשינוי האישי של כל אחת ואחד. הבשורה שלנו לשנה החדשה שאנו רק בתחילת הדרך ובידינו תוכניות רבות לפיתוח הנושא. נשמח אם תיצרו איתנו קשר על מנת לקבל מידע נוסף. "