לתיק הבריאות שלי

סיפורי ההצלחה של לאומית

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

הסדנה שהצילה אותי מניתוח

כשגילו לעילי רובין סוכרת, הוא חיפש כל מיני דרכי קיצור. בסוף הוא למד שהצורה הבריאה והטובה ביותר לרדת במשקל ולשמור על אורח חיים בריא, היא דווקא גם השיטה הכי קלה - הצטרפות לסדנה לסוכרתיים של לאומית.

הסדנה שהצילה אותי מניתוח
עילי רובין, בן 44.5 ממודיעין, טייל עם אביו בירושלים. הם עברו ליד מאפייה. הריחות משכו את עילי, חובב אוכל גדול, פנימה. הוא קנה כיכר לחם וחיסל את כולה תוך זמן קצר. נקיפות המצפון הכריעו, הוא הרי בכלל התכוון להביא את הלחם הביתה לאישתו, ומיד קנה עוד כיכר. אותה לא חיסל לחלוטין, רק "דגם". 
כעבור זמן קצר עילי החל להרגיש רע, הוא היה מסוחרר וחלש. בעידודו של אביו, שהיה לחוץ ממראה בנו, עילי ניגש לעשות בדיקת סוכר בדם. הערכים שהתקבלו אכן היו גבוהים מאד. 
האבחון: סוכרת
עילי נכנס לסחרור של בדיקות, בדיקות שהוכיחו כי אכן הוא חולה בסוכרת וסובל מלחץ דם גבוה ורמה גבוהה של שומנים בדם. לא לחלוטין מפתיע היות והוא היה בעודף משקל גדול, משקל 120 ק"ג, חובב בשרים אדומים, אוכל משובח ועתיר שומן וחי חיים סטטים ועצלים. 

כל התקופה הזו חייתי כנכה. כל מאמץ פיזי, אפילו הליכה או משחק עם התאומים בני ה- 5 שלי, היה מאמץ עילאי עבורי. היה לי קשה לנשום, היה לי חם כל הזמן, כל פעילות מחוץ לבית לא באה בחשבון. נכות של ממש

ההחלטה על ניתוח קיצור קיבה
במשך שנתיים עילי המשיך ליטול כדורים - כדור להורדת לחץ דם, כדור לאיזון הסוכר, כדורים להורדת הכולסטרול. 
"חברה של אישתי עשתה ניתוח לקיצור קיבה וירדה במשקל בצורה מדהימה. היא השתנתה לחלוטין - פיזית ונפשית. הפכה לאנרגטית, נמרצת, עסוקה. ממש בן אדם אחר. החלטתי שאני חייב את הניתוח. התחלתי לעבור ועדות, היו פגישות עם רופאים, התייעצויות, אישורים שהיה צריך להשיג. הייתי עם BMI (מדד מסת גוף לקביעה אם אדם נמצא במשקל הנכון עבור גובהו) של 37.5, תנאי מספיק לקבל אישורים עבור אדם סוכרתי. קבעו לי תאריך לניתוח והתחלתי לחגוג. התחלתי לאכול, להתפטם, רציתי ליהנות מהאוכל עכשיו, לפני הניתוח. 

נפגשתי עם המנתחת ד"ר אנה פייגן, העובדת עם לאומית. היא אמרה לי משפט ששינה את התפיסה שלי לגבי הניתוח ולגבי החיים בכלל - היא אמרה שהניתוח הזה הוא קרש קפיצה. הוא בשום פנים ואופן לא הוקוס פוקוס. היא הדגישה בפני שהניתוח יכול לסייע לי בהתחלת תהליך הרזייה, אך הדגישה שנדרש שינוי מהותי הרבה יותר. 

סדנה ומהפך!
במהלך ביקור בסניף לאומית שירותי בריאות במודיעין, נעמי ברק, מנהלת הסניף, הציעה לי להצטרף לסדנה לסוכרתיים. כשמילותיה של ד"ר פייגן מהדהדות לי בראש, זינקתי על ההזדמנות. 
ישבתי בסדנה, אני ועוד כ- 20 אנשים, והקשבתי. והבנתי. בפעם הראשונה מאז שגילו לי את המחלה באמת הבנתי מה היא אומרת, מה ההשלכות של המחלה. 
קרן הרשקו, המדריכה, הצליחה להחדיר לי משהו שלא ישב אצלי עד אותה הנקודה. ממנה הבנתי שאם אני לא אפעל, אם אני לא אעשה משהו, אז אני אמשיך להיות שמן. אני אמות שמן וקרוב לוודאי אני אמות מסיבוך שקשור במשקל שלי. היא נתנה לי כלים, הדריכה אותי איך לקחת את עצמי בידיים. הייתי זקוק לה, שתניח מולי את הכלים, שתראה לי איך אני עובד עם הגוף שלי, בשביל להציל את עצמי. 
בסדנה הסבירו לנו על הסוכרת, על הסיבות והגורמים למחלה. הם הגדירו לי בדיוק ממה אני סובל. כל השנים היו מגחכים אלי ואומרים - "אתה לא שמן, אתה בריא". לא. אני לא בריא. ממש לא. המחלה הזו נקראת הרוצח השקט בצדק. אתה מרגיש נפלא, מאוזן על ידי הכדורים ומרשה לעצמך להזניח. אתה לא מבין שיש רעל בדם שלך, רעל שמחסל אותך. אתה מתפרק, הכליות מפסיקות לתפקד, הגפיים נרקבים. אתה רק לא נראה חולה, אתה אותו הדבר כמו שהיית קודם, עדיין שמן, עדיין מזיע, אבל עם כדורים. לוקח זמן להגיע להתפרקות הזו, אבל כשהיא מתרחשת היא בלתי הפיכה. ראינו מחקרים, שמענו סיפורים, הפחידו אותנו, ובצדק. אתה לא רוצה להגיע לנקודה הזו, אתה מבין שאתה מוכן לעשות הכל בשביל להימנע מכך. 
בשלב הבא התחלנו לעסוק בתזונה נכונה ונבונה. מה לאכול, איך לאכול. כל הפעמים שהרגשתי שאני עושה דיאטה על ידי כך שאני ממתיק את התה שלי בממתיק מלאכותי ולא סוכר - הייתי צריך את הסדנה בשביל להבין כמה זה זניח לעומת כמויות הסוכר שיש בלחם הלבן, הפסטה, האורז. כל דבר כזה מתפרק בגוף לק"ג על גבי ק"ג של סוכר, אותם הגוף שלי לא יודע לעבד. 
הייתי מגיע הביתה מהסדנה ויושב עם אישתי על החומר. שינינו לחלוטין את התזונה בבית, עברנו ללחם מלא עשיר בסיבים תזונתיים, לתזונה מבוססת ירקות. הרבה פחות בשר וגם אז רק בשר רזה. למדתי לאכול ארוחות מסודרות, מאוזנות. אני מתוכנן, יודע מה אני עומד לאכול, מקשיב לגוף שלי. אוכל הפסיק להיות מרכז חיי וגיליתי שכשאני לא עסוק באוכל אני נהנה יותר מהחברה ומהסביבה. בנוסף, גיליתי שכשלא מאביסים אוכל, אז מגלים את הטעמים האמיתיים. כשלא ממתיקים או ממליחים אותו באופן אוטומטי, לומדים להתמוגג מהטעם המקורי. 
לאט לאט התחלתי לשלב פעילות גופנית. הוסבר לנו ש- 40 דקות פעילות מחזיקות את רמת חילוף החומרים בגוף ל 24 שעות ומסייעים לסוכר להיכנס ממחזור הדם אל השרירים, שם הוא אמור להיות. התחלתי מפעם ביומיים כפול 40 דקות, וגיליתי שאני נהנה מזה. כיום אני מתעמל כמעט כל יום. 
ירדתי למשקל 105 ק"ג, ירידה מתונה והדרגתית. ירידה שהיא אורח חיים ולא פתרון קסם. קבלתי כלים להאמין בעצמי, קבלתי את הכלים לעזור לעצמי. אני יודע מה נקודות התורפה שלי ואני יודע כיצד להימנע מהן וכיצד לעמוד מולן בגבורה אם צריך. המדריכה וידתה שאני מבין, שאני מודע, היא גרמה לי לראות את עצמי באור אחר. 
והיום 

כיום אני עם סוכרים מאוזנים, לא נחשב לסוכרתי. נותר כדור אחד שאני לוקח כמשהו מניעתי, וגם זה יפסק כנראה בחודשים הקרובים. אני ממשיך להרזות, מרגיש טוב. לא נזקקתי לניתוח, עם כל הסיכונים וההתאוששות הארוכה ממנו. בזכות הסדנה שיניתי את חיי וקיבלתי את הכלים להמשיך ולהתמיד עם השינוי. **לאומית שירותי בריאות מפעילה סדנאות לחולי סוכרת, להקנות מידע, כלים ושליטה במחלה. הסדנה מספקת מכלול פתרונות המתאימים לכל גיל ולכל שלב חיים ונותנת כלים להתמודדות במצבים חריגים, ובשגרה. לחצו לקבלת מידע אודות סדנת אורח חיים בריא לחולי סוכרת
לקבלת מידע נוסף אודות מגוון סדנאות קידום בריאות של לאומית, לחצו, מלאו פרטים ונשוב אליכם בהקדם.