לתיק הבריאות שלי

פיזיותרפיה

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

סחרחורות ופיזיותרפיה וסטיבולרית

סחרחורות ופיזיותרפיה וסטיבולרית
האם תחושתך הכללית היא של סחרחורת או בחילה בזמן קימה, שינוי תנוחה או להבדיל, עם ההגעה למקומות הומים? האם ישנה הרגשה של חוסר יציבות בהליכה, מעידות או נפילות מרובות? האם ישנן בעיות במיקוד ראיה במהלך צפייה בטלוויזיה או עבודה במחשב?אנשים הסובלים מהתקפי ורטיגו מדווחים על תחושה שהעולם סביבם מסתובב בצורה בלתי נשלטת, וללא אפשרות לעצירה. ההרגשה של חוסר יציבות מלווה אותם, בין אם בעמידה, ישיבה או בשכיבה. חלק מהסובלים מרגישים כי הם עלולים ליפול כל רגע, אחרים מרגישים שהם עצמם מסתובבים. לעתים הסחרחורת מלוות בבחילה, הקאות, הזעה או עיניים מרצדות, וכמובן חרדה ופאניקה מהתופעה. 
כיצד ניתן להקל על התסמינים בזמן התקף ורטיגו?
  • למקד מבט. מומלץ לבחור באובייקט נייח אקראי במרחב, ולא להזיז ממנו את העיניים. פשוט להמשיך ולבהות עד שהסחרחורת תחלוף.
  • לקחת נשימה עמוקה. נשימות עמוקות וארוכות, ואחריהן נשיפות ממושכות. הן מרגיעות את הגוף והנפש ומסייעות להזרים חמצן למוח. הסחרחורת חלפה? כדאי להמשיך לנשום באופן רגיל למשך מספר דקות לפני הקימה.
  • להקפיד על תזונה. אלכוהול, קפאין וסיגריות עלולים להחמיר תופעות של התקף ורטיגו ולהגביר את תדירות ההתקפים. 
מהי המערכת הווסטיבולרית?
המערכת הווסטיבולרית ממוקמת באוזן הפנימית, בשתי האוזניים. תפקידה לחוש את מנח הראש ותנועות הראש והגוף ולהעביר מידע זה למרכזי שיווי המשקל במוח. 
פגיעה בתפקוד המערכת הווסטיבולרית, באוזן אחת או בשתי האוזניים, תגרום לתחושת סחרחורת ולפגיעה בשיווי המשקל. הסחרחורת יכולה להופיע בעמידה, בהליכה או בשכיבה, בשינויי תנוחה ולעיתים בכל המצבים. במצבי ורטיגו חרפים הסחרחורת תלווה גם בבחילו, הקאות והפרעות ביציבות. 
פיזיותרפיה וסטיבולרית
פיזיותרפיה וסטיבולרית הינה תחום ייחודי בפיזיותרפיה העוסק באבחון וטיפול במצבים של סחרחורת והפרעות בשווי המשקל הנובעים מפגיעה בתפקוד המערכת הווסטיבולרית.
פיזיותרפיה וסטיבולרית מטפלת במגוון מצבים רפואיים, כשהמחלה הווסטיבולרית הנפוצה ביותר היא סחרחורת תנוחתית שפירה (BPPV). במחלה זו הסחרחורת מופיעה בעיקר בשכיבה ובשינויים בתנוחת הראש. טיפול וסטיבולרי יכול להביא להקלה מהירה ומשמעותית לבעיה זו. בנוסף, גם מחלת מנייר או ליקוי וסטיבולרי חד צידי ניתנות לרוב לטיפול שיקומי בהצלחה מלאה או חלקית. 

יש לבקש הפניה לפיזיותרפיה וסטיבולרית מרופא/ה אף, אוזן גרון. 
מה כולל טיפול וסטיבולרי?
הטיפולים הווסטיבולריים מתבצעים רק על ידי פיזיותרפיסטים שהוסמכו לטפל בתחום זה.
מטרת הטפול היא להפחית את תסמיני הסחרחורת ולשפר את שיווי המשקל ומיקוד הראיה.
הטיפול כולל מספר מרכיבים, שיותאמו על ידי הפיזיותרפיסט/ית בהתאם למצב. מספר הטיפולים ותדירותם יקבעו על ידי הפיזיותרפיסט/ית, על פי שיקול דעת מקצועי והתקדמות הטיפול .
חשוב לדעת שלהצלחת הטיפול, נדרשת התמדה לאורך זמן, שיתוף פעולה מלא ולקיחת אחריות של המטופל/ת .
בין היתר, טיפול כולל:
  • טיפול ספציפי למחלת BPPV במידת הצורך.
  • תרגול לשיפור מיקוד הראיה בזמן תנועת הראש.
  • תרגול לשיפור שיווי המשקל במצבים שונים: עמידה, הליכה ומעברים.