לתיק הבריאות שלי

הרפורמה בבריאות הנפש

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

רפורמה בבריאות הנפש - למה זה טוב?

רפורמה בבריאות הנפש - למה זה טוב?


 
מהי הרפורמה בבריאות הנפש?
הרפורמה בבריאות הנפש מהווה נקודת מפנה מהותית במערכת הבריאות בישראל ואולי השינוי הגדול ביותר שבוצע במערכת הבריאות מאז תחולת חוק הבריאות 1994. מדובר בשינוי במסגרתו תורחב הפעילות המרפאתית, במסגרת הקהילה, של הטיפול הפסיכיאטרי יחד עם שימור מרפאות ציבוריות לבריאות הנפש הקיימות כיום.
מה מטרת הרפורמה בבריאות הנפש?
  • צמצום ההפרדה בין רפואת הגוף לרפואה הפסיכיאטרית, תתחזק התקשורת בין המטופל, רופאו הראשוני והמטפל בבריאות הנפש לטובת המטופל ולהעצמתו. 
  • התחרות שתיווצר בין נותני שירות תאפשר שיפור בשירותיות בנגישות ובאיכות הטיפול. 
  • הטיפול בבעיות הגופניות של אנשים המתמודדים עם בעיה נפשית תשתפר. 
כיצד נערכת לאומית שירותי בריאות לרפורמה?
בתקופת הביניים שבין  הצו ממאי 2012 ועד עתה, הקופות, בדחיפת משרד הבריאות, פיתחו שירות מרפאתי לבריאות הנפש ובכך התווספו מרפאות רבות אל המרפאות הותיקות של משרד הבריאות. לאומית פתחה 4 מרפאות רב מקצועיות הנותנות שירות למבוגרים וקטינים והאפשרות להגיע לטיפול השתפרה עקב כך. מרפאות אלו נמצאות בתוך סניפים של הקופה, דבר שאנו מקווים יגביר את נוחות המבוטח להגיע לקבל שירות ובכך יפחית בהדרגה את הסטיגמה הקיימת לגבי טיפול נפשי ותחלואה נפשית. לאומית הרחיבה את מספר הפסיכיאטרים  המקבלים במרפאות של הקופה אשר הצטרפו לפסיכותרפיסטים אשר נותנים שירות במסגרת לאומית זהב\כסף. 
הרפורמה, הלכה למעשה
עם החלת הרפורמה יינתן גם טיפול פסיכולוגי במסגרת מרפאות בריאות הנפש ומרכזים רפואיים של הקופה, כאשר במקביל תימשך האפשרות לקבל טיפול על ידי פסיכותרפיסטים שבהסכם עם הקופה ומקבלים במרפאותיהם, במסגרת סל הבריאות. 
תחום האשפוז הפסיכיאטרי מצוי בידי משרד הבריאות ובתי חולים של הכללית. הקופות יממנו ויקנו שירותים ממתקני האשפוז הקיימים. במסגרת הרפורמה לא צפוי שינוי במספר מיטות האשפוז.  
השינוי דורש התאמת נהלי עבודה בתוך הקופה ובין הקופה לבתי החולים והמרפאות הציבוריות ולאומית נערכת להעברת מקל חלקה ככל שניתן.