לתיק הבריאות שלי

שלום כיתה א

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

שלום, שלום, שלום כיתה א'

שלום, שלום, שלום כיתה א'


על התפתחותם של העולים לכיתה א'
  • ילדים העולים לכיתה א' אוהבים הרפתקאות וחוויות. הם שואלים אינסוף שאלות ונהנים מאתגרים. הם פיתחו חוש לזמן, נהנים לחשוב ולנתח, סקרנים וצמאים לידע חדש. ככלל הילדים בגיל זה מתלהבים ושמחים, יש להם חוש הומור מפותח, רצון לכייף וליהנות. לרוב הילדים בגיל הזה יש דיעה ברורה לגבי המוני נושאים והם אינם מתביישים להביע אותה. 
  • ילדים העולים לכיתה א' לעיתים מתקשים עם כשלון או עם דחיית סיפוקים. יש להם צורך עז לקבל שבחים ועידוד, הם מונעים הצורך להצליח לבד ולהחליט לבד, אך לעיתים מתוסכלים כאשר בסופו של דבר עומדים מול החלטה שהם חייבים לקבל. מרבית הילדים העולים לכיתה א' מציבים לעצמם רף גבוה, הם רוצים למלא אחר ההוראות בצורה מדויקת, ופוחדים מטעויות או כשלונות. הם מחפשים דברים שהם מצטיינים בהם, ודברים שמייחדים אותם. ילדים העולים לכיתה א' נמצאים בגיל בו חלקם הגדול עדיין מתקשים עם מעברים, והם זקוקים להכנה מראש לקראת שינויים. 
  • בגיל זה ילדים יודעים כי יש חוקים שונים בבית ובמסגרת החינוכית ויכולים להתאים את ההתנהגות שלהם לחוקים של כל מקום. הם מבינים חוקים חברתיים כגון נטילת תור, לחלוק ברכוש, המתנה בסבלנות ועזרה לזולת. המשחק שלהם משתכלל והם מסוגלים למשחק משותף עם חברים על פי חוקים ומגרים ולמשחק דמיוני אשר במהלכו החוקים מתגבשים. 
מה מצופה מן העולים לכיתה א'?
  • מצופה כי ילדים העולים לכיתה א' יוכלו לעקוב אחרי הוראות בנות 1-2 שלבים, יבינו סיפורים תואמי גיל ויצליחו לעקוב אחרי שיחה שמתנהלת סביבם. הדיבור שלהם אמור להיות מובן, רוב הזמן, אם כי טעויות דקדוקיות או שיבושי היגוי בהחלט תואמי גיל. ילדיכם אמור להצליח לספר לכם סיפור, לענות על שאלות פתוחות ולנהל שיחה. בגיל זה הילדים מכירים את רזי הספר, מבינים כי מלים מורכבות מצלילים וששינוי בצליל יכול לשנות את משמעות המלה. הם מזהים חרוזים, מכירים לפחות חלק מאותיות האלף בית ומבינים כי לכל צליל יש אות המייצגת אותו. מרבית העולים לכיתה א' מזהים מעט מלים כתובות, ונהנים "לקרוא" ספרים על ידי רפרוף והשלמת מידע בהתבסס על האיורים. מצופה כי העולים לכיתה א' יוכלו לכתוב את שמם ולצייר ציורים מוחשיים. צורת האחיזה שלהם בכלי הכתיבה, תקינה והם מסוגלים לגזור בקו ישר בעזרת מספריים. 
  • בנוסף, העולים לכיתה א' אמורים להכיר צורות בסיסיות כגון ריבוע, עיגול, מלבן ומשולש ולהצליח לזהות לפחות 8 צבעים בסיסיים שונים (אדום, צהוב, כחול, ירוק, כתום, שחור, לבן וורוד). 
  • ילדים העולים לכיתה א' חווים את העולם בצורה מאד פיזית. הם יודעים למסור ולתפוס כדורים ולבעוט בכדור הנמצא בתנועה. הילדים מסוגלים לרוץ, לדלג, לטפס ולהתנדנד. הם נהנים ממשחקים כגון מחבואים או תופסת, אם כי לעיתים מסתבכים כאשר צריכים לעצור בפתאומיות או לשנות כיוון. בגיל זה הם מסוגלים לרכב על אופניים, לרקוד, להתגלגל ולזחול על הרצפה. יש להם מודעות גבוהה למרחב שסביבם. בגיל זה מרבית הילדים יודעים לעשות גלגולים, חלקם גם גלגלונים. 

חשוב לזכור כי לכל ילד קצב התפתחות משלו ולכל ילד יכולות ייחודיות לו. עם זאת, אם ילדיכם מתקשה בתחומים הרשומים, ניתן לעזור לו. פנו לרופא הילדים או למכון להתפתחות הילד, על מנת לקבל ייעוץ, אבחון וטיפול במידת הצורך. לחצו על הקישור למידע אודות התפתחות הילד בלאומית.