לתיק הבריאות שלי

לקויות למידה והפרעות קשו"ר

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

מהו אבחון דידקטי

מהו אבחון דידקט? למי הוא מיועד? מה מטרתו? ד"ר דורון דושניצקי עושה לנו סדר במושגים

מהו אבחון דידקטי

מה מטרת האבחון הדידיקטי?

אבחון דידקטי הנו בדיקה מקיפה המבוצעת על ידי איש מקצוע במטרה לאתר קשיים שונים בתהליכי למידה, במיוחד במצבי דחק (כמו בזמן מבחנים). האבחון הדידקטי מאתר ליקויי למידה המתבטאים בקשיי הבנת הנקרא, כתיבה, חשבון, האזנה, דיבור ולעתים אף קשיים בתפישה חברתית


על אף שמהמקור ללקות הנו אורגני, כלומר עקב תפקוד בלתי תקין באזורי מוח שונים, הסביבה  עשויה להקל או להעצים את הלקויות. לכן לאבחון הדידקטי חשיבות מכרעת. שכן, על פי תוצאותיו ניתן לספק לבעל הלקות כלים שיעזרו לו להתמודד עמה בסביבתו.

כיום ישנה נטיה לאפיין כל אחת מלקויות הלמידה באופן ספציפי:

  • לקות בקריאה - מתבטאת בהתפתחות לקויה של קריאת מלים וכתיב. הבסיס שלה הם קשיים בשפה המדוברת, קשיים בהבחנה בין צלילים וקשיים ביכולת לשלוף ולאחסן מלים בצורה נכונה.
  • קשיים בכתיבה -  יכולים לנבוע מבעיות הקריאה או מליקוי בהתפתחות המוטורית.
  • לקות בחשבון - מתבטאת בקשיי שליפה של נתונים וחישובים, המשפיעה על ביצוע פעולות חשבון בסיסיות. בנוסף ייתכנו גם ליקויי שפה וליקויים בתפישה מרחבית או חזותית.

 לכל הליקויים ייתכנו גם קשים נלווים בתקשורת חברתית.
מטרתו של האבחון הדידקטי היא לאתר את שורש הבעיה, להבין כיצד היא באה לידי ביטוי ומהן הדרכים בהן ניתן לסייע על מנת להתגבר על הקושי.

כיצד מתבצע האבחון?

מבחנים דידקטיים מבוצעים על ידי מאבחנים מוסמכים בעלי ניסיון רב בתחום, אשר רכשו ידע מקיף בנושא. תוצאות המבחנים הדידקטיים מאפשרים למאבחן המיומן לאמוד ביצועים שונים של המאובחן כמו: מידת הריכוז של הנבחן, מידת השפעת ההתרגשות, מידת פיזור הדעת של הנבחן, משמעות המתח המצורף למבחן בעבורו ועוד.
בנוסף, על פי תוצאות המבחנים ניתן לאתר קשיים בהתארגנות לצורך ביצוע מטלות שונות, קשיים של ריכוז וקשב לאורך זמן וביצוע מטלות באיטיות. עלינו לזכור כי מאבחנים דידקטיים, מקצועיים ככל שיהיו, הם אינם פסיכולוגיים. במידה ומדובר בבעיות שמקורן בנפש המטופל, יש לפנות אל פסיכולוג מוסמך. עם זאת המאבחנים הדידקטיים אכן יכולים לאתר בעיות שמקורן נפשי, ולהמליץ על  השלמת אבחון פסיכו-דידקטי. 
המבחנים הדידקטיים אורכים מספר שעות בהתאם לקצב המאובחן. לאחר האבחון מתקבלת חוות הדעת והמלצות המאבחנים. ההמלצות תקפות למשך 5 שנים ולאחר מכן, במקרה הצורך, יש לבצע אבחון נוסף. 
האבחונים הדידקטיים מסייעים לתלמידים הזקוקים להקלות שונות כמו הארכת זמן במבחנים, אישור שימוש במילון אלקטרוני במבחני שפות זרות, הקראה של הבחינה על ידי בוחן חיצוני ועוד אפשרויות נוספות שמסייעות ומקלות על תלמידים בעלי לקויות למידה.