לתיק הבריאות שלי

לקויות למידה והפרעות קשו"ר

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

כשלהפרעת קשב וריכוז יש עוד תופעות נלוות

להפרעת קשב וריכוז ישנם מצבים ומחלות נלווים רבים. חשוב להיות מודעים לכך בבואנו לאבחן ולטפל בילד ולהתייחס למגוון קשייו.

כשלהפרעת קשב וריכוז יש עוד תופעות נלוות


הפרעה בתפקוד החברתי
הפרעה בתפקוד החברתי נובעת ממספר סיבות וביניהן - קושי בהבנת קודים חברתיים. ילדים רבים מספרים כי אינם מבינים סיטואציות חברתיות, דבר הגורם להם להתבודד, להרגיש לא מובנים,  להיות מושא להצקות ובריונות של ילדים אחרים. לרוב מדובר בילדים עם הפרעת קשב וריכוז "טהורה", ADD,  שידווחו על קשיים מסוג זה. בנוסף, בשל החולמנות, חלקם נוטים לפספס חלקים שלמים בשיחות בהם הם שותפים, ולגרום לאי הבנות עם הסובבים אותם. ילדים הלוקים בהפר"ק המשולבת, מתוארים כחסרי סבלנות, מתפרצים למשחקים של אחרים, אינם ממתינים לתורם במשחק, מגיבים בצורה לא פרופורציונלית לגירויים חיצוניים ולו הקלים ביותר. התנהלות זו גורמת להם לריב עם הסובבים אותם לעיתים קרובות, ולהרגיש ש"כל העולם נגדי". 
הפרעת שינה
רבים מהלוקים בהפרעת קשב וריכוז מתלוננים על קשיי הרדמות ותחושה שלא ישנו מספיק. בבחינה מדעית נמצא שלחלקם יש הפרעות שינה מסוג RESTLESS LEG, בעיות בתזמון השינה, יקיצות רבות ועוד דבר המחמיר את תסמיני חוסר הקשב שלהם בשל עייפות.
קשיים בעיבוד חושי
הורים רבים לילדים עם הפרעת קשב שמים לב מגיל מאוד צעיר לקשיים בתחום זה.
חוש המגע: הילדים מסרבים לגרוב גרביים, נעליים סגורות לוחצות להן מדי או להפך- חייבים שהשרוכים יהיו הדוקים מאוד, מסרבים ללבוש בגדים שונים, גומי לוחץ להם, לא נוגעים בחול ומסרבים להשתתף בפעילויות יצירה בגן, חול מפריע להם , כל מגע ולו הקל ביותר של הסובבים אותם מתפרשת כהצקה או כמכה, ומאידך חלקם חייבים מגע מאוד חזק כדי ליהנות ממנו ולכן מחבקים ונוגעים באחרים עד כאב לעתים.
חוש השמיעה: רגישים מאוד לרעש חזק, ויכולים להתפרץ למשמע שואב אבק, מכסחת דשא, רדיו חזק או אפילו דיבור רם. מצד שני לעיתים קרובות הילדים האלה מאוד רעשניים בעצמם.
חושי הטעם והריח: רבים מהילדים האלה רגישים מאוד לריחות/טעמים היכולים להסיח את דעתם או לגרום להם אי נוחות ניכרת.
קשיים בוויסות התיאבון
רוב הילדים עם הפרעת קשב וריכוז בעלי משקל עודף יחסית לבני גילם. מאידך החלק האחר לרוב רזה מהממוצע לגיל.
מוטוריקה
קשיים במוטוריקה גסה, מסורבלות, קשיים בקואורדינציה. קשיים במוטוריקה עדינה- אחיזת צבע ומאוחר יותר עפרון, קשיים בארגון הכתיבה.
שפה
קשיים בהתפתחות השפה, שיבושי הגייה, קושי בשליפה ועוד.
קשיים בהתמצאות במרחב
קשיים בהערכת זמן
הרטבת לילה 
הפרעות בתחום הרגש והנפש
פחדים שלא בהתאם לגיל ולהתפתחות, דאגנות יתר עד חרדות קשות המפריעות לתפקוד היומיומי. ילדים רבים מציגים התנהגות שמתוארת כילדותית ולא תואמת גיל, פוחדים להישאר לבד ונצמדים לדמות המטפלת, מתקשים להיפרד, דואגים לסובבים ולשלומם עד הצקות לסובבים (טלפונים בלתי פוסקים ושאלות על בריאות המשפחה, פוביות שונות, חרדות קיומיות גם בילדים צעירים.)
דכאון
בשכיחות גבוהה בהרבה מבני גילם המצריך התייחסות טיפולית נפרדת להפרעת הקשב.
התנהגות כפייתית עד OCD  מלא
הפרעה מתמרדת מתנגדת ODD – הדרך הקלה ביותר להסביר תופעה זו היא להשליך הנהגות נורמטיבית של מתבגר בן 14-15 על ילד בן 5-6. הם עצבניים, סף תסכול נמוך, כעוסים רוב הזמן, מתמרדים בצורה אקטיבית ומתנגדים להוראות מבוגרים, מאשימים אחרים במעשיהם ולא נוטלים אחריות על טעויות, נקמנים, ועוד. 
הפרעת התנהגות מסוג CONDUCT  המאופיינת באלימות ובמעשי אכזריות לבע"ח ולאנשים, חוסר גבולות מוחלט, אי שמירה על חוקים מגיל צעיר. מתבגרים הלוקים בשילוב הפרעת קשב והפרעת התנהגות זו לעיתים קרובות עוסקים בפעילות פלילית ושוהים בבתי מעצר ובבתי הכלא. אם ציינו את השכיחות של הפרעת קשב באוכלוסייה הכללית כעשרה אחוז בכרך, הרי שאחוז הלוקים בהפרעת קשב מקרב האסירים מגיע קרוב לחמישים (!)
התנהגות סיכונית ופציעות רבות
מרכיבה לא זהירה על אופניים, התפרצות לכביש, טיפוס על מבנים גבוהים , משחק באש. רבים מהילדים מגיעים לבגרות כשמאחוריהם ביקורים חוזרים ונשנים אצל רופאים במרפאות ומיונים בשל חתכים, חבלות ושברים. במתבגרים ובמבוגרים צעירים התנהגות סיכונית כוללת- שימוש יתר בסמים ואלכוהול, עישון, קיום יחסי מין לא מוגנים עם בני זוג רבים, נהיגה פרועה או חולמנית ושיעור מעורבות בתאונות דרכים פי 4 עד פי 7 מהמקובל לפי גיל.
הישגים אקדמיים נמוכים מהממוצע
למרות שה IQ  זהה לבני גילם, וישנם חוקרים הטוענים כי ה  IQ של הלוקים בהפרעת קשב גבוה מהממוצע. נשירה ממערכת החינוך הפורמלית.
לקויות למידה
שכיחות גבוהה עד פי 2 ויותר מהמקובל באוכלוסייה הכללית.