לתיק הבריאות שלי

לקויות למידה והפרעות קשו"ר

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

לקויות למידה

לקויות למידה
מהי לקות למידה?
לקויות למידה הינן הפרעה באחד או יותר מהתהליכים הפסיכולוגיים הבסיסיים המעורבים בהבנה או בשימוש בשפה מדוברת או כתובה, שיכולה להתבטא בקושי ביכולת להקשיב, לחשוב, לדבר, לקרוא, לכתוב, לאיית או לבצע חישוב מתמטי. קשיים בלמידה יכולים להופיע בהקשר של עיכוב התפתחותי כללי או כשיש ליקויים בתהליכים קוגניטיביים ספציפיים (קריאה, הבעה בכתיבה, חשבון). משתמשים במונח לקויות למידה כדי להבדיל מקשיי הלמידה הקשורים ללקות אינטלקטואלית (פיגור- IQ נמוך), או מהפרעת קשב וריכוז (ADHD/ADD). 
כיצד מאבחנים לקות למידה?
האבחון נעשה בעזרת אבחון פסיכודידקטי, והאבחנה ניתנת כאשר הישגי האדם (בקריאה, מתמטיקה או הבעה בכתב) הם מתחת למה שמצופה לגיל, ללימודים ולרמת האינטליגנציה שלו. הפרעת הלמידה מובילה לכך שילד לא "יממש את הפוטנציאל" שלו.
מה גורם ללקות למידה?
לקות למידה היא גם משפחתית וגם תורשתית. הורים עם לקות למידה מהווים גורם סיכון משמעותי ללקות למידה בילדיהם. ההנחה היא שהגורמים הגנטיים הקיימים בלקות הלמידה משפיעים על התפתחות והבשלת המוח ועל המבנה התפקודי שלו ואלו משפיעים על התהליכים הקוגניטיביים הקשורים ללקויות למידה, יחד עם המרכיב הסביבתי שיכול לקדם כישורים לימודיים שונים, ולסייע באופן ישיר על התפתחות המוח.
מה ההבדל בין לקות למידה להפרעת קשב וריכוז?
לעיתים קשה להפריד בין הפרעת קשב וריכוז, בעיות רגשיות שונות, ולקויות למידה. הבעיות יכולות להופיע יחד או בנפרד ויש חשיבות לאבחנה ביניהן. ילדים עם לקויות למידה מפתחים לעיתים בעיות התנהגותיות שונות. ההשערה היא שבעיות ההתנהגות נובעות מכישלון מתמשך בביה"ס המוביל להערכה עצמית נמוכה, שמובילה לביטוי התנהגותי למצוקה.
מהו הטיפול בלקויות למידה?
ילדים עם לקויות למידה מגיבים היטב ללמידה פרטנית, להקלות ולסיוע לפי תחום הקושי, ולכן חשובה האבחנה ויידוע צוות בית הספר. ילדים עם לקויות למידה יכולים בדרך כלל להגיע להישגים טובים כמו יתר בני גילם, בעזרת סיוע לימודי מתאים.

חשוב להדגיש שוב, שלקות למידה אינה קשורה בהכרח לרמת האינטלגנציה. גם ילדים מחוננים יכולים להיות עם לקות למידה!