לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא גיל הזהב

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

התחסנו עוד היום כנגד דלקת ריאות

התחסנו עוד היום כנגד דלקת ריאות
דווקא בצל נגיף הקורונה, קיימת חשיבות מכרעת בהגנה על הבריאות הכללית, ועל בריאות מערכת הנשימה בפרט. ד"ר משה גרוס, רופא ילדים ומנהל מרפאת ריאות באלעד, מספר לנו על מבצע החיסון של לאומית כנגד חיידק הפנאומוקוק, חיידק הגורם למחלות זיהומיות קשות כגון דלקת ריאות, דלקת קרום המוח, אלח דם ועוד. 


 
מהן מחלות פנאומוקוקאליות?
באופן טבעי חיידקי הפנאומוקוק מתיישבים באזור של האף והגרון. כאשר הם נישאים לכיוון הסינוסים, האוזניים, ריאות, דם, מוח, עצמות ועוד, הם הופכים לאלימים, והמחלה תבוא לידי ביטוי בהתאם למקום התיישבות החיידקים. המחלות הפנאומוקוקאליות הנפוצות כוללות דלקת אוזניים, דלקת ריאות, דלקות הסינוסים, דלקת קרום המוח, דלקות בשריר הלב, דלקת מפרקים ועוד. חיידק הפנאומוקוק מגיח לקראת החורף ותחילת האביב, ואחראי על  15-50% ממקרי דלקות הריאה, 30-50% מדלקות האוזניים החריפות ואחוז ניכר ממקרי דלקת קרום המוח, בישראל ובעולם.   
מי נמצא בקבוצת הסיכון לחלות במחלות פנאומוקוקאליות?
קבוצות הסיכון למחלות פנאומוקוקאליות כוללות אנשים בני 65 ומעלה, וחולים מגיל שנתיים והלאה הסובלים ממחלות כרוניות כגון מערכת חיסונית פגועה, מחלות לב, סוכרת, מחלות כבד, לאחר כריתת טחול ועוד. הסיכוי והסיכון לחלות בחיידק עולים גם כאשר החולה מעשן בקביעות, צורך סמים קשים ואלכוהוליסט.
חיידק הפנאומוקוק נישא באוויר וההדבקות היא על ידי חדירת החיידק דרך מערכת הנשימה: שיעול, עיטוש, מגע קרוב עם חולים או מגע בחומרים שונים הנגועים בחיידקים הם דרכי ההדבקה הנפוצים. 
כיצד ניתן להפחית את הסיכון להידבקות בחיידק הפנאומוקוק?
בראש ובראשונה - גשו להתחסן נגד חיידק הפנאומוקוק!
המניעה הטובה והיעילה ביותר היא קבלת החיסון.
 • החיסון המוצע למבוגרים כיום הוא חיסון חד פעמי בשם פנמווקס, או בשמו המקצועי PPV23. חיסון זה פועל כנגד 23 זנים של חיידק הפנאומוקוק, האחראים על יותר מ- 90% מהדלקות הפנאומוקוקאליות הקשות אצל מבוגרים וילדים. לחצו על הקישור למידע נוסף אודות החיסון.  אם הנכם מעל גיל 65, או בקבוצת סיכון בריאותי, אנא פנו למרכזים הרפואיים של  לאומית לקבלת החיסון. אין צורך בהפניית רופא. 
 • במסגרת תכנית החיסונים בטיפת חלב תינוקות בארץ מקבלים את חיסון הפרוונאר 13,  החל מגיל 3 חודשים. חיסון זה מקביל לפנאומווקס הניתן למבוגרים. 
אמצו כללים של אורח חיים בריא, למען אריכות ימים 
שינויים באורח החיים ושינויים בהרגלים היומיומיים שלכם, יכולים להפחית את הסיכוי להידבק במחלות שונות בכלל, ובפנאומוקוק בפרט. בלאומית אנו ממליצים על אימוץ ההרגלים הרשומים, והפיכתם לחלק בלתי נפרד מחייכם:
 • ניהול אורח חיים בריא מסייע בשמירה על גוף בריא. תזונה נבונה, שינה מספקת, פעילות גופנית מתונה, הם חלק מהדברים שמסייעים לגוף שלנו, ולמערכת החיסון, להתחזק. 
 • מומלץ להפסיק לעשן - אנשים שמעשנים נמצאים בסיכון מוגבר ללקות בדלקת ריאות. 
 • הפחיתו בדאגות, כמה שניתן. למצב הנפשי יש השפעה על מצבנו הבריאותי. מומלץ לפתח אסטרטגיות הרגעה, כגון אמבטיה חמימה, ספר טוב, יוגה וכיוב.
החיידקים הם סביבנו, בכל מקום. נקיטה בהתנהגות מניעתית יכולה למזער את החשיפה לחיידקים ולהקטין את הסיכוי להידבקות:
 • שטיפת ידיים תכופה, לפחות 20 שניות של שטיפה יסודית, עם מים זורמים וסבון. אם אין בנמצא מים וסבון מומלץ לדאוג לג'ל חיטוי אלכוהולי נגיש ולהשתמש בו לעיתים תכופות. 
 • הקפידו שאתם, ושהסובבים אתכם, יכסו את הפה והאף עם ממחטה בזמן התעטשות, יזרקו את הניירות המשומשים לפח עם מכסה וישטפו את ידיהם ביסודית לאחר עיטוש או שיעול. באם אין ממחטה בנמצא ההמלצה היא להתעטש ולהשתעל אל תוך החלק הפנימי של המרפק. 
 • מומלץ לא לגעת בפה, באף או בעיניים מבלי לשטוף ידיים לפני כן. 
 • אין לחלוק חפצים אישיים כגון כלי רחצה, מגבות או כריות. 
 • הימנעו מחשיפה או מקרבה לאנשים חולים.  
 • אם הנכם מטפלים באדם חולה, או נמצאים בקרבם, הקפידו על התנהגות מונעת כגון אוורור של החדר, שטיפה יסודית ותכופה של הידיים (במיוחד לאחר מגע עם החולה, עם כליו, מצעיו, הפסולת שלו - כגון ממחטות וכיוב.), שטיפה יסודית של הכלים של החולים, חיטוי המדחום בו השתמש ועוד. 
 • תנוחו כמה שיותר, במיוחד אם הנכם חשים ברע. אם מצבכם אינו משתפר במהרה, פנו לרופא לקבלת עזרה. 
 • השתדלו לאוורר חדרים ולהימנע מהסתובבות באיזורים צפופים או מקומות שאינם מאווררים היטב. על אחת כמה וכמה אם אינכם חשים בטוב. 
 • פעלו בהתאם להנחיות משרד הבריאות, עטו מסיכות על פניכם כשאתם נמצאים במרחב הציבורי, שמרו על מרחק של שני מטרים בין אנשים, הקפידו על שטיפת ידיים. אם הנכם חשים ברע - בודדו את עצמכם, פנו לרופא שלכם (דרך אתר לאומית או האפליקציה) או התקשרו למוקד הרפואי של לאומית 24/7 בטלפון 507* לקבלת סיוע רפואי. 

אנחנו בלאומית מאחלים לכם הרבה בריאות!