לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא גיל הזהב

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

ההורים מזדקנים

ככל שההורים שלו מתקדמים בשנים, גוברות הדאגות. דאגות לבריאותם הפיזית ונפשית, דאגות ליכולתם לטפל בעצמם. ריכזנו מספר נורות אזהרה ושאלות שחייבות להישאל.

ההורים מזדקנים
ככל שהוריכם מתקדמים בשנים, גוברות הדאגות. דאגות לבריאותם הפיזית והנפשית, דאגות ליכולתם לטפל בעצמם ולנהל את חייהם באופן עצמאי.
חשוב לשוחח עימם, להתבונן בהם ובסביבת מגוריהם ולוודא כי הם מתפקדים כראוי ומטופלים בצורה האופטימלית. אם עולות אצלכם חששות, מומלץ לפנות לרופא המטפל שלהם בהקדם. ריכזנו עבורכם נקודות התייחסות, ונורות אזהרה המעידות כי יתכן וישנה בעיה:
           

האם הוריכם מטפלים בעצמם כראוי?

התבוננו בהוריכם - האם בגדיהם נקיים? האם הם מטופחים כבעבר? האם הם מקיימים שגרת נקיון (צחצוח שיניים, מקלחות, טיפול בשיער)?
קושי בהתמודדות עם שגרת טיפוח יומית יכולה להיות סממן לדיכאון, דמנציה או מוגבלויות פיזיות הגורמים לקושי פיזי בביצוע המטלות. 
הסתכלו סביב על ביתם - האם התאורה תקינה? האם הבית נקי? האם הדוד עובד?
גם במקרה זה, הזנחה של סביבת מגוריהם יכולה להעיד על מגוון בעיות החל מדיכאון וכלה בקושי פיזי. 
האם הוריכם חווים אבדן זיכרון חריג?
אבדן זיכרון הוא סימפטום נפוץ של תהליך הזדקנות וכולנו חווים זאת מידי פעם. קיים הבדל בין שינויים "נורמליים" בזיכרון לבין אובדן זיכרון הקשור באלצהיימר או דמנציה: במצבי שכחה רגילים אנו נוטים לשכוח היכן הנחנו את המפתחות או המשקפיים, מידי פעם שוכחים פגישה או תור שנקבע. לעומת זאת, שכחה מדאיגה יותר, ומעוררת יותר חששות, היא כאשר שוכחים מלים מוכרות, הולכים לאיבוד במקומות מוכרים, מתקשים במעקב אחרי הוראות וכיוב'.  

יד מבוגרת מחזיקה בידית של מקל הליכה

האם הוריכם בטוחים בביתם?
מדרגות צרות, שטיחים שניתן למעוד עליהם, ארונות גבוהים שצריך לטפס על כסא או סולם על מנת להגיע לתוכם, כל אילו הם סכנות ויש לטפל בהם בדחיפות. בנוסף, תרופות מרשם, ועליהן הוראות הכתובות באותיות קטנות, בעייתיות עבור עיניים קשישות.
תדאגו למעקים, הסירו מכשולים, הורידו ציוד לגובה נגיש, וודאו שוב ושוב כי הם יודעים כיצד ליטול את התרופה. הפכו את הבית למקום מוגן עבורם. 
האם הוריכם בטוחים בכבישים?
נהיגה יכולה להיות מאתגרת עבור קשישים: מכוניות רבות, חוקי תנועה, מסלולי נהיגה משתנים, הולכי רגל לא צפויים. אם אתם חשים כי הוריכם נלחצים בזמן הנהיגה, או כי הנהיגה שלהם אינה בטוחה עבורם או עבור הסביבה, נראה כי הגיע הזמן לשכנע אותם להפסיק לנהוג.
סייעו להם לשמור על עצמאותם על ידי מציאת אפשרויות תחבורה חליפיות, כגון תחבורה ציבורית, רכבי הסעה וכיוב'. 
האם הוריכם הרזו לאחרונה?
אבדן משקל אצל קשישים בהחלט מדליק נורה אדומה. קושי פיזי בבישול כגון קושי בקריאת הוראות, קושי באחיזה באביזרי הבישול, קושי בעמידה על הרגליים במשך זמן הבישול, חוסר חשק או אנרגיה לבישולים, אובדן חוש ריח וטעם, מחלות שונות ושכחה כולם משפיעים על הרצון או היכולת לאכול ומסבירים אובדן משקל. 
ודאו כי יש להם אוכל מזין נגיש, מקרר מלא במזון שדורש מעט התעסקות, וודאו כי הם אוכלים ארוחות מסודרות בממשך היום. 
מה לגבי מצב רוחם של הוריכם?
התבוננו בהוריכם, תשאלו אותם לשלומם, שוחחו עימם על תחביביהם, נושאי עניין, חיי החברה שלהם
וודאו כי הם יוצאים, נפגשים עם אנשים ומביעים עניין בסביבה ובנעשה סביבם. 
האם הוריכם ניידים?
הסתכלו על הדרך בה הוריכם הולכים. האם הם מסוגלים ללכת מרחקים קצרים בקלות? האם הם יכולים להתנייד בתוך הבית? האם כאבים מונעים תנועתיות?
במצב בו הוריכם אינם יציבים על רגליהם, הם נמצאים בסכנה של נפילות. יתכן כי מקל הליכה או הליכון יסייע להם וייצבו אותם. 
אני דואג, נורות אדומות נדלקו, מה הלאה?
  1. שוחחו עם הוריכם בפתיחות ובכנות. 
  2. שוחחו איתם מבעוד מועד על רצונותיהם הבריאותיים לשנים הקרובות, על רצונותיהם מבחינת תנאי מגורים, סיוע רפואי וכו'. ככל שהשיחה הזו תעשה מוקדם יותר, כאשר הדיון הוא עדיין ברמה התיאורטית בלבד, כך יהיה לכולכם יותר קל להתמודד ברגע האמת. 
  3. עודדו בדיקות רפואיות תקופתיות קבועות, והציעו להצטרף לפגישה עם הרופא. 
  4. טפלו בבעיות הבטיחות, סייעו להנגיש את הבית ולהתאימו לצרכים המשתנים של הוריכם. 
  5. תשקלו סיוע בבית, עזרה ברחצה והתארגנות, סיוע בבישול ובנקיון. 
  6. פנו לרופא לקבלת עזרה. לעיתים גיבוי של איש מקצוע הוא מספיק על מנת לגרום להורים להבין את גודל הצרכים שלהם. 
  7. שננו שוב ושוב בפני הוריכם שהם חשובים לכם, שאתם אוהבים אותם ורוצים את הטוב ביותר עבורם.