לתיק הבריאות שלי

חוזרים הביתה

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

כל מה שצריך לדעת לפני שאת מתחילה להניק

אחת ההחלטות הראשונות שתצטרכי לקבל כאמא היא לגבי תזונת התינוק - להאכיל אותו פורמולה (תרכובות מזון לתינוקות) או להניק. אנחנו כאן בכדי לתת לך מידע על הנקה, עידוד ותמיכה.

כל מה שצריך לדעת לפני שאת מתחילה להניק
מזל טוב! את לקראת לידה, או שמא ילדת לא מזמן. יתכן וזה בכלל הילד השני או השלישי. לא משנה בדיוק באיזו נקודה בזמן את - את אמא! כאמא, יש לך המוני החלטות שאת נאלצת לקבל, ואף אחת מהן לא מגיעה בקלות. תצטרכי להחליט אם את רוצה שהתינוק ישן בחדר שלכם או בחדר משלו? חיתולים חד פעמים או רב פעמיים? האם להלביש שכבה אחת או שתיים? לרשום לגן או להתחיל לראיין מטפלות? לקחת אותו לארוחת חג או להישאר בבית? אלפי החלטות, כל אחת עם שיקולים בעד ונגד. 
אחת ההחלטות הראשונות שתתמודדי עמה היא לגבי תזונת התינוק. תאלצי להחליט אם להניק את תינוקך או אם להאכיל אותו בתרכובות מזון לתינוקות (פורמולה). החלטה לא פשוטה, שמלווה במטענים רגשיים סוערים לכאן ולכאן. אנחנו כאן על מנת לספר לך מעט על הנקה, דברים שיסייעו לך להתכונן ולהבין, נקודות שכדי לשים אליהן לב.
 
קולסטרום
מיד אחרי הלידה אין חלב בשד, יש נוזל צהבהב דביק שנקרא קולסטרום. הקולסטרום, שנקרא לעיתים גם "זהב נוזלי" מגיע בכמויות מאוד קטנות והוא מכיל כל מה שהתינוק צריך בימיו הראשונים - נוגדנים וויטמינים שיסייעו ויגנו על התינוק במעבר מהרחם הסטרילי לעולם האמיתי. 
בימיו הראשונים של התינוק הוא זקוק רק לכמויות הקטנות של הקולסטרום. קיבתו קטנה והוא אינו זקוק ליותר מכמה סמ"ק בודדים. הרבה פעמים בלילו הראשון התינוק יישן שינה ארוכה ולא יינק הרבה, גם הוא עבר עכשיו תהליך ארוך ומעייף וזקוק למנוחתו. 
קפיצת הגדילה הראשונה
בין היום השני לשלישי לאחר הלידה את תתקלי בפעם הראשונה בתופעה הנקראת "קפיצת הגדילה". בלילה הזה, התינוק המתוק שאתמול ישן מצויין, פתאום יהפוך לתינוק מתוק (אולי קצת פחות) שלא יישן בכלל. כל מה שהוא ירצה זה לינוק כל היום וכל הלילה. זוהי לרוב נקודת משבר ראשונה בהנקה, בדיוק הנקודה בה הסבתות, השכנות ואפילו דודה בתיה יסבירו לך כמה שהתינוק רעב, ידכאו אותך באמירות על כך שנראה שאין לך מספיק חלב ואפילו ינסו "לשחד" אותך בהצעת שינה תמורת מתן בקבוק. זו הפעם הראשונה שאת תתחילי להילחץ ולהתלבט, לשקול שוב את החלטתך להניק. 
זה הזמן לקחת נשימה ארוכה ולהיזכר בפסקה הזו. בהסבר על כמה שזה נורמאלי, בדיוק כמו שאמור להיות. התינוק מאותת לגוף שלך לייצר יותר חלב, כי הקולסטרום עוד מעט לא יספיק לו. 
כניסת החלב 
ביום השלישי יגיע החלב והוא יגיע בכמויות עצומות, ממש כמו סכר שנפרץ. החזה שלך יגדל מאוד, יתקשה ובהחלט עלול לכאוב. למרות שתסתכלי בראי ולא תדעי מה לעשות עם האבטיחים שמחוברים אליך, התינוק יידע. בזמן הזה התפקיד העיקרי שלך הוא להניק, להניק, להניק. כמה שיותר. אם התינוק מתקשה להתחבר את יכולה לסחוט מעט חלב באופן ידני (עדיף לא משאבה שמעודדת ייצור של חלב, משהו שאת לא זקוקה לו כרגע). זכרי - זה אמנם לא נעים, ועוד דבר שמקשה על השינה והתנועה, אבל זה עובר תוך 24-48 שעות והחזה מקבל שוב פרופורציות סבירות (סבירות לאמא מניקה, כן? הוא לא יחזור להיות כמו מלפני ההיריון לעוד תקופה ארוכה).
 תינוק על שטיח
צואת התינוק היונק
בשלב הזה אנחנו מצפים שהתינוק כבר ייפטר מכל המקוניום שלו, הצואה הראשונית השחורה ומאוד דביקה. הצואה משנה את צבעה לירוק ולאט לאט לקראת היום הרביעי או החמישי היא הופכת לצהובה (חרדלית משהו).
האם יש לי מספיק חלב?

מעכשיו ועד גיל חודש כמות חלב מספיקה נמדדת לפי מספר מדדים:

  1. 3 חיתולים עם צואה ביום לפחות
  2. 6-8 חיתולים עם שתן ביום (חיתול מלא הנו חיתול ובו 3 כפות מים. מומלץ להקריב חיתול אחד ולערוך ניסוי מדעי על מנת להבין את התחושה).
  3. עליה קבועה במשקל

מגיל חודש, חודש וחצי המדידה העיקרית היא לפי כמויות השתן והעלייה במשקל. עבור תינוק יונק כמות החיתולים עם צואה יכולים לנוע בין עשרה חיתולים מלוכלכים ביום, לבין צואה פעם בעשרה ימים. כל עוד התינוק אינו במצוקה, לא כואב לו והצואה אינה קשה - שני המצבים הללו תקינים לחלוטין. 

עוד קפיצות גדילה
קפיצת הגדילה הראשונה מאחוריך, אבל צפויות לך עוד כמה בהמשך (שימי לב - זה לא מדע מדויק, ויתכנו סטיות במספר ימים לכאן או לכאן): בגיל 7 ימים, 10-14 יום, 3 שבועות, 6 שבועות, 3 חודשים, 6 חודשים, שנה, שנה וחצי וגיל ההתבגרות (כנראה שאז זה פשוט ירגיש כמו מתקפת ארבה במזווה שלך).
תזכרי, בכל קפיצת גדילה התינוק יונק עוד ועוד על מנת להגביר את ייצור החלב שיתאים לצרכים המשתנים שלו. הוא ירצה להיות דבוק לשד כל היום וכל הלילה, יתכן שיהיה עצבני או ישנוני בין לבין. מתן בקבוק אינו מסייע בהגברת כמות החלב שהגוף מייצר ולכן מומלץ למצוא כורסה נוחה, תכנית טובה בטלוויזיה, להצטייד באוכל ושתייה מרובים, להוריד חולצה ולשבת להתכרבל עם התינוק. ככל שתהיי רגועה יותר ותקבלי שזה המצב כרגע, ככה תעברי את 24 השעות של קפיצת הגדילה בצורה קלה ונעימה יותר. 
עליה במשקל 
עד גיל 3-4 חודשים אנחנו מצפים לעליה שבועית ממוצעת של לפחות 150 גרם. הממוצע עומד על 250 גרם לשבוע, וגם 500-600 גרם או יותר זה בסדר, בהנקה אין האכלת יתר!
אחרי גיל זה העליה מתמתנת בצורה משמעותית אצל יונקים. אצל תינוקות הניזונים מתמ"ל (פורמולה) העלייה במשקל ובגובה הן עקביות, כל חודש בחודשו.  אצל תינוקות יונקים המצב הוא שונה מעט ויהיו חודשים בהם התינוק רק יגבה ולא ישמין, חודשים בהם רק ישמין ולא יגבה, חודשים בהם שניהם וחודשים בהם יישאר במקום מבחינת גובה ומשקל. כל עוד התינוק רגוע, נותן מספיק שתן, אינו יורד במשקל ומתפתח יפה -  יש לך מספיק חלב. אם תינוקך יונק בלבד, בקשי בטיפת חלב שימדדו אותו בהתאם לאחוזונים של התינוקות היונקים. הם שונים מעט מהאחוזונים הכלליים ולוקחים בחשבון את חוסר העקביות בעלייה במשל אצל יונקים. 
מחזוריות ההאכלה
בתחילת חייו התינוק אוכל במחזוריות של כל שעה וחצי עד שלוש שעות. מחזור נמדד מתחילת הנקה אחת לתחילת ההנקה הבאה, ולכן בהתחלה בהחלט ירגיש לך כאילו כל מה שאת עושה זה להניק, וכל מה שהוא עושה זה לינוק, לפלוט ולרוקן את מעיו. תקופה זו נגמרת מהר מאוד, והתינוק מתחיל לינוק בצורה יעילה יותר. הוא יגדל מעט ויפתח רווחים גדולים בין הנקה אחת לבאה. 
להנקה לוקח כחודש וחצי להתבסס מבחינת ייצור משק חלב. עד עתה החלב נוצר באופן קבוע, החזה שלך שמר עליו כמו מחסן, ולכן את חווה גודש מדי פעם ונזילות (בעיקר כשהתינוק עושה דברים מפתיעים כמו לישון רצף ארוך יותר של שעות). מעכשיו החלב יתחיל להיווצר לפי דרישה  בזמן ההנקה ובזמנים שהגוף כבר מזהה שיש הנקות קבועות. השכלול הזה מביא לכך שאת כבר לא מרגישה מלאה כבעבר. זה אינו מעיד בשום פנים ואופן על כמויות החלב – יש לך מספיק חלב!
גזים ובכי בערב 
בשעות הערב הרבה תינוקות סובלים מגזים. הם נהיים עצבניים יותר, מתפתלים, בוכים. מציצה מסייעת בשחרור הגזים ובעידוד פעולות מעיים ולכן מומלץ להניק. 
במקביל,  את תתחילי לזהות דפוס של הנקה צפופה לקראת ערב.  זו נקראת הנקת צבר, והוא למעשה מנגנון של התינוק לצבור לעצמו אוכל בקיבה על מנת לישון שינה ארוכה (יחסית). 
כשההנקה כואבת 
משפט שחזור על עצמו רבות הוא ש"הנקה טובה לא כואבת". עקרונית המשפט הוא נכון, אך עם זאת יש לקחת בחשבון שבימים הראשון עלולה להיות רגישות בפטמות. אם הכאב הוא רק בתחילת ההנקה והחיבור, ומהר נרגע - זה נהדר, ויעבור בימים הקרובים אחרי שתשתכללו שניכם בהנקה. 
אם במשך כל זמן ההנקה כואב לך או אם נוצרים פצעים או חתכים, אל תחכי. אל תהססי לפנות ליועצת הנקה.  רוב הכאבים הללו והפצעים יעברו מהר מאוד ברגע שמישהי מקצועית תראה לך איך לתקן את אחיזה של התינוק ותסייע לך למצוא תנוחות נוחות לשניכם. אמנם טבעי, אבל גם את הטבעי את ותינוקך צריכים ללמוד. מומלץ להכין מבעוד מועד שם וטלפון של יועצת הנקה, לכל מצב שלא יעלה. 

הנקה היא מתנה, מתנה שאת קיבלת ושהתינוק שלך מקבל ממך. לחצי על הקישור וקראי עוד אודות יתרונות ההנקה.
ההתחלה, כמו כל התחלה, יכולה להיות מאתגרת, הקיפי עצמך באנשים שתומכים בדרכך ובקשי ממי שאינו מסוגל לתמוך בך פשוט לא להביע דעה.


מזל טוב וברוכה הבאה לחוויה הכי נהדרת בחייך – להיות אמא!