לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא רפואה משולבת

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

מניעה וטיפול במחלות חורף בתינוקות ופעוטות

תינוקות ופעוטות חולים בתדירות גבוהה כחלק מהתפתחות מערכת החיסון שלהם. תפקיד מערכת החיסון הוא לזהות את גורמי המחלה, להדוף אותם ואף להשמידם. לכן חשוב לתמוך במערכת החיסון כדי להקל על עבודתה.

מניעה וטיפול במחלות חורף בתינוקות ופעוטות

תינוקות ופעוטות חולים בתדירות גבוהה כחלק מתהליך ההסתגלות וההבשלה של הגוף, כשהמערכת החיסונית מתפתחת בד בבד עם תהליך הגדילה והצמיחה. 
החשיפה לווירוסים השונים חיונית לתפקודה התקין והיעיל של מערכת החיסון וחיונית לצמיחה ולהתפתחות הכללית, ופעמים רבות אנו נראה שלאחר מחלה חלה קפיצה התפתחותית, מוטורית ושפתית אצל התינוק. 


תפקיד מערכת החיסון הוא לזהות את גורמי המחלה, להדוף אותם ולהשמידם. למרות הצורך החיוני בחשיפה לווירוסים שונים, כאשר המחלות מגיעות בתדירות גבוהה, התינוק נחלש ופגיע. חשוב לתת תמיכה למערכת החיסונית בכדי לחזקה ולאפשר לה לפעול ולהגן על התינוק. את התמיכה ניתן כשילוב של פרוביוטיקה ותזונה מחזקת.

פרוביוטיקה

חשיפת הגוף לוירוסים מפרה את מאזן החיידקים במערכת העיכול, ומערכת החיסון נותרת חלשה ופגיעה. חשוב לספק תוספת של חיידקים ידידותיים לגוף כדבר שבשגרה, ובמיוחד בזמן מחלה ובעת שימוש באנטיביוטיקה. את אותם חיידקים ידידותיים, הקרויים פרוביוטיקה, ניתן לרכוש בכל בית מרקחת בתצורת אבקה. את הפרוביוטיקה ניתן לערבב בתוך בקבוקי החלב או לפזר ישירות על האוכל. אבקת הפרוביוטיקה מגיעה בטעמים שונים. 
מומלץ לתת פרוביוטיקה לכל תינוק פעוט במהלך חודשי הסתיו והחורף, ובמיוחד מומלץ עבור תינוקות הנכנסים למסגרת חינוכית לראשונה בחייהם. 

תזונה

מערכת העיכול של התינוק מתפתחת מרגע לידתו. מכיוון שקיבתו קטנה, חשוב לשקול היטב את המזונות הוא אוכל, ולהעדיף מאכלים אשר יחזקו את המערכת החיסונית שלו, ויטיבו עם מערכת העיכול הרגישה והמתפתחת. תזונה מתאימה לתינוקות ופעוטות תכלול מגוון ירקות ופירות, תהיה תזונה דלה בסוכר מזוקק ושומן, כמות חלבונים מספקת ושתיה מרובה. 

מהם המזונות התורמים לחיזוק מערכת החיסון?

  • מזונות עשירים בוויטמין C ונוגדי חימצון אחרים - פירות וירקות טריים כמו קיווי, גויאבה, דובדבנים, פלפל אדום, ירקות ירוקים עליים, ברוקולי, כרוב וכרובית.
  • קרטנואידים, נוגדי חמצון רבי עוצמה, הם קבוצה של פיגמנטים הנמצאים בירקות ובפירות צהובים וכתומים. הקרטנואידים תומכים בפעילות אנטי-סרטנית ושומרים על תפקודה התקין של המערכת החיסונית. מזונות העשירים בקרטנואידים כוללים:  בטטה, דלעת, גזר, דלורית, מנגו ופאפיה.
  • פלבנואידים, נוגדי חימצון המצויים בעיקר בפירות, ומקנים להם את הצבע האדום והסגול, הם בעלי פעילות אנטי דלקתית, אנטי ויראלית, ואנטי אלרגית. הם קיימים במזונות כמו: אוכמניות, חמוציות, דובדבנים, רימונים, זרעי ענבים ובצל.
  • חשוב להעשיר את תזונת התינוק בסיבים תזונתיים, בינם דגנים מלאים (קינואה, אורז מלא, בורגול, שיבולת שועל, גריסי פנינה) וקטניות כמו עדשים ירוקות, עדשים כתומות ומאש.

האם יש מזונות שמומלץ להימנע מהם?
מומלץ להפחית מהמזונות המעודדים ליחה כדוגמת פתיבר, מוצרי חלב פרה, בוטנים וחטיפי בוטנים ,שוקולד ופירות הדר.
רגע! בלי פירות הדר? 
"כן", עונה מרגלית שילה. "ברפואה הסינית לא ממליצים על פירות הדר בכלל. הם ידועים כמעוררי ליחה וכאשר יש נזלת, דלקות אוזניים, מחלות של דרכי הנשימה או שיעול לא יבש, מומלץ להימנע מהם לחלוטין. כאשר הילד לחלוטין בריא, ורק אם הוא מתעקש ורוצה, אפשר לתת לו מעט אשכולית אדומה או לימון. מומלץ להימנע מהסוגים האחרים, ואת ויטמין ה-C לצרוך ממקורות אחרים".