לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא רפואה משולבת

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

הומאופתיה - פתרון לבעיית הרטבת לילה

הסיבות להרטבת לילה הן רבות ולהרטבה יש אלמנטים חברתיים ורגשיים מורכבים. בואו לקרוא כיצד ההומאופתיה יכולה לסייע לילדיכם ולהשאיר אותו יבש בלילות.

הומאופתיה - פתרון לבעיית הרטבת לילה

מהי הרטבת לילה?

הרטבת לילה היא מצב המתאר בריחת שתן במהלך השינה. 
כ- 70% מהילדים יגמלו משימוש בחיתולים בזמן שינה לפני הגעתם לגיל 5, כאשר עם העלייה בגיל ישנה ירידה בשכיחות הרטבת הלילה, וכ- 95% מבני ה- 7 יבשים לחלוטין בלילות. בנים, באופן כללי, נגמלים מאוחר יותר מאשר בנות, ורובן המרטיבים בלילה אחרי גיל 7 הם בנים. קיימת נטייה גנטית חזקה, ואם ההורה הרטיב בלילה, יש סיכוי גדול מאד שגם ילדו ירטיב. 

מהן הסיבות להרטבת לילה פיזיולוגית?

ההשערות הן כי הרטבת לילה אצל ילדים בריאים נגרמת משינה עמוקה מידי, המביאה לכך שהדחף העצבי משלפוחית השתן אינה מגיעה למוח הילד ואינה מעירה אותו. אפשרות אחרת היא שישנו ייצור מוגבר של שתן וצורך בהפרשתו. לעיתים רחוקות הרטבת הלילה קשורה בבעיה רפואית, בעיה מבנית או זיהום. סיבות נוספות אפשריות - שלפוחית שתן קטנה, התפתחות איטית של מערכת העצבים, מומים בחוט השדרה ועוד. מחקרים מראים כי הרטבות לילה אינן נובעות משתיית יתר ואינן מושפעות ממאכלים או משקאות מסוימים. 
כמובן שישנה גם הרטבת לילה הנובעת מסיבות רגשיות. 

מדוע הרטבת לילה בעייתית?

הבעיה העיקרית בהרטבות לילה הן האספקטים החברתיים והרגשיים. תחושת אכזבה של הילד מעצמו, תחושת אכזבה של ההורים מהילד, השחיקה של התעסקות יומיומית (ולעיתים - לילית) בהחלפת מצעים רטובים, קימה באמצע הלילה לקחת לשירותים, והמגבלות החברתיות -השתתפות במסיבות פיג'מה או בטיולים עם לינה, מביאים לתחושת כעס ותסכול, ופעמים רבות לבעיות התנהגותיות. 

מתי ניתן לטפל?

באופן כללי הרטבת לילה נחשבת לבעיה הניתנת לטיפול, אם היא מתרחשת בתדירות של יותר מפעמים בשבוע, לאחר גיל 5. 

אילו סוגי טיפולים קיימים?

טיפולים התנהגותיים:

זמזם\פעמון המצלצל בזמן ההרטבה.
מתן פרסים על לילות יבשים. 
אימוני התאפקות במהלך שעות הערנות

טיפול תרופתי:

תרסיס או כדורי מינירין, הורמון סינתטי המחקה את הורמון ה ADH, נוגד ההשתנה

טיפולי רפואה משולבת:

כמעט כל אסכולות הרפואה המשלימה נותנות מענה גם לנושא של הרטבת לילה. החל מדיקור סיני, טיפולי טווינא, כירופרקטיה ועוד, ובהם נעסוק במאמרים אחרים. מאמר זה מתייחס בטיפול הומיאופאתי כפתרון לבעיות הרטבת לילה:

בשלב הראשון ההומאופט יעסוק באיסוף מידע מקיף על התפתחות הילד - מצב משפחתי, גורמי לחץ, מצב חברתי, מצב לימודי, מצב בריאותי, מצבי רוח, יחסים בתוך המשפחה ואיכות השינה, ויתרשם מהילד. 
בשלב השני ההומאופט ירקח רמדי הומאופאטי, המורכב מחומרים טבעיים. 
הרמדי ההומאופטי פועל במישור הפסיכולוגי, הפיסיולוגי והפיזי, על מנת לשים קץ להרטבת לילה. הרמדי מונע התכווצויות בלתי רצוניות של שלפוחית השתן ומשחזר פעילות שרירית נורמלית, כלומר - ימנע מעבר לא נשלט של שתן. הרדמי אינו פוגע במערכת הבלוטות ומסייע בהפחתת חרדות. הרמדי הניתנים הם עדינים ובטוחים לשימוש  עבור ילדים בכל הגילאים.