לתיק הבריאות שלי

כל הכתבות בנושא רפואה משולבת

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

על הקשר בין כירופרקטיקה להרטבת לילה

דוקטור, האם כירופרקטיקה יכולה לסייע לטיפול בהרטבת לילה?" - שאלה זו נשאלת לא אחת, בדרך כלל לאחר ששיטות טיפול אחרות נוסו ונמצאו לא יעילות. והתשובה? ד"ר רונן רפאל עונה ומסביר לנו במאמר הבא.

על הקשר בין כירופרקטיקה להרטבת לילה
הרטבת לילה (אנורזיס) היא סיבה אחת מיני רבות לטיפול כירופרקטי בילדים.
זוהי תופעה נורמלית אצל מרבית הילדים עד לשלב שבו הם מפתחים שליטה על שלפוחית השתן בגיל 4 עד 5. כשהשליטה על השלפוחית מתעכבת והילד מרטיב במהלך היום או הלילה ההרטבה הופכת לבעיה. 
ברוב המקרים, הרטבת הלילה נתפסת בעיני ההורים כתופעת ילדות מצערת. הם ממתינים שהילד יגדל הבעיה תחלוף מאליה, וכך הילד אינו זוכה לטיפול הולם. 

הגישה הכירופרקטית המסורתית לטיפול בילד המרטיב בלילה היא לכוונן את עמוד השדרה, בדרך כלל,  באזור עמוד השדרה המותני, הסקרום. הטיפול מסיר גירויים ולחצים מהעצבים המזינים את שרירי השלפוחית והאגן. 
הסקרום (עצם העיצה), הידוע כעצם הזנב אצל מבוגרים, מתפתח מחמישה חלקים נפרדים. חלקים אלו מתחילים להתאחות רק בגיל ההתבגרות. במקרים רבים, תזוזה קלה של אחד החלקים בשנים הראשונות של החיים, בעקבות טראומת הלידה, נפילות ומקרים אחרים, עלולה לגרום לגירוי עצבי מקומי. כתוצאה מכך, נפגעת התקשורת העצבית לאיברים פנימיים באגן, ותיתכן פגיעה בתפקוד שרירי השלפוחית שתגרום להרטבה בלתי נשלטת. במקרים כאלו, הטיפול הכירופרקטי מביא לתוצאות מיידיות.
חשוב לציין, שכירופרקטיקה אינה מיועדת לטיפול בסימפטום מסוים. מטרת הטיפול היא להקטין הפרעות ממערכת העצבים, לשפר את התקשורת העצבית בין האיברים השונים, ולאפשר לכוחות הריפוי הטבעיים של הגוף לפעול במלוא הפוטנציאל. הטיפול הכירופרקטי בילדים הוא עדין, בטוח ורב השפעה.  
אולם, המחקרים אינם תמימי דעים לגבי היעילות הכירופרקטית במקרים של הרטבת לילה. מחקר אוסטרלי אחד הסיק שהטיפול הכירופרקטי אינו מיטיב עם הרטבת לילה בעוד ששני מחקרים אחרים הדגימו תוצאות טובות.  

ההנחה המקובלת היא, שקיימות מספר סיבות להרטבת לילה, ולפחות אחת מהן קשורה לעמוד השדרה. ילדים שאינם שולטים בשלפוחית השתן בגלל בעיה בעמוד השדרה - מגיבים היטב לטיפול כירופקטי. ילדים עם בעיות הרטבה הנובעת מסיבות אחרות - אינם מגיבים לטיפול.

המסקנה: מומלץ להביא את הכל הילדים הסובלים מהרטבת לילה לכירופרקט כדי לבדוק את איזון עמוד השדרה ותפקודו, ואת מערכת העצבים.