לתיק הבריאות שלי

שות הרצאה הפרעת קשור

שלח לחבר

X

LeuMeet - ADHD פתח את כל התשובות Alternate Text

+
מה קורה במדינות אחרות, בבקשה?

שאלה מעניינת. אנחנו בארץ דומים יותר לארה"ב בגישה להפרעת קשב. באירופה זה משתנה ממדינה למדינה. בחלקן יש התנגדות מוחלטת בכלל לאבחנה, ובעיקר לטיפול התרופתי בה, ובאחרות דומים חלנו.

+
הבעייה היא בקורטיקס או בלימביק?

יש מעורבות של כמעט כל אזורי המח

LeuMeet - ADHD אבחון פתח את כל התשובות Alternate Text

+
באיזה גיל ניתן לאבחן ילד עם הפרעת קשב וריכוז?

בכל גיל שמשהו מפריע מאוד לתפקודו של הילד.

+
עד כמה מבחני המוקסו נחשבים אמינים?

המבדקים הממוחשבים אינם בגדר "אבחון" אלא רק כלי עזר במקרים מאוד מסויימים , עליהם הרופא המאבחן מחליט.

+
האם יתכן שאדם פיתח הפרעת קשב בבגרותו? אם כן כיצד מאבחנים?

ברוב המקרים- זה לא אמיתי.
יש כמה אפשרויות:
  1. שיש לו הפרעת קשב מילדותו והיא פשוט היתה "סמויה" - לא הפריעה לו, ודווקא בבגרותו המשימות התרבו והפכו לקשות יותר וכעת הקושי בולט.
  2. נדיר, אך יש הטוענים בשנים האחרונות שיש מבוגרים שמפתחים תסמינים של הפרעת קשב ללא קושי בילדות.
  3. יש מחלות היכולות להתבטא בתסמיני הפרעת קשב. לכן אם זה מופיע "פתאום" חשוב לבדוק אצל רופא המשפחה מה קורה.

+
מי מאבחן הפרעת קשב?

רופאים המתמחלים בתחום: נוירולוגים, פסיכיאטרים, רופאי ילדים ומשפחה שעברו הכשרה.

+
מה את ממליצה לגבי איבחונים להקלות בבית הספר?

לא מדובר ב"הקלות" אלא בהתאמות, ולכל ילד מה שהוא צריך. במקרה של התאמות להיבחנות בעיקר בבגרויות לרוב דורשים במשרד החינוך גם אבחון פסיכודידקטי.

+
הבן שלי לא מאובחן, אך מופיעים אצלו כל הסימפטומים. מה הצעד הבא?

לגשת לאבחון!

+
אני חושדת מאד שבני בן ה10 עם הפרעת קשב וריכוז. מה הטיפול מהגיל הזה?

לפני טיפול - יש לבצע אבחון. האבחון מבוצע ע"י רופאים המתמחים בכך: נוירולוג ילדים/פסיכיאטר ילדים/רופא ילדים שהתמחה בתחום.

+
ילדה בת 10, הרבה מהסימפטומים שאמרת אני רואה עליה, חוסר תשומת לב, קושי בסידור החדר, בהכנת שיעורי בית, קושי להתרכז ולשבת. אך אין היפראקטיביות. האם יש לה הפרעת קשב?

מקווה שזה ברור שאיני מאבחנת על סמך תיאור של מספר שורות. אין זה מכבד את הילד. מומלץ לגשת לאבחון מסודר. 

+
האם יכול להיות שילד יאובחן רק כהפרעה רגשית?

ברור, יש ילדים שיש להם קשיים רגשיים ללא קשר לקשיים פסיכיאטריים/נוירולוגיים התפתחותיים אחרים

+
האם אבחון פסיכודידקטי כן יכול לענות בוודאות על השאלה האם יש הפרעת קשב או כל הפרעה התנהגותית אחרת?

ממש לא. אבחון פסיכודידקטי מגלה לקויות למידה, החלק הפסיכולוגי מעריך את המצב הרגשי ואת היכולות הקוגנטיביות של הילד. במהלך אבחון זה יכולים לעלות רמזים לתפקוד המזכיר הפרעת קשב, אך אין זה מאבחן הפר"ק.

+
חבל על ההטעיה. לכל פסיכולוג שהתמחה באבחון הפרעת קשב מותר לאבחן יחד עם שלילת מימד פיזי אחר

זו לא הטעיה. העניין שהוא שגם לאחר שפסיכולוג יאבלן הפרעת קשב, ויעריך יחד עם ההורים שהילד זקוק לטיפול תרופתי, הוא יגיע לרופא לרישום תרופה. רופא ראשוני - ילדים/משפחה אינו רשאי להתחיל טיפול תרופתי בממריצים ללא המלצה של רופא המומחה בתחום, וברוב המקרים - הילד יעבור הערכה חוזרת ע"י רופא.

+
האם בגיל 8 זה לא מאוחר לאבחן ילד? אם כן, מה הגיל הכי מאוחר כדי לאבחן האם האיבחון לא יהיה בעוכריו בעתיד?

אין גיל מוקדם מדי ואין גיל מאוחר מדי. הולכים לאבחון/בדיקה כשמשהו מאוד מפריע

+
מה התהליך אותו מתחילים כאשר רוצים לאבחן?

פונים להתיעצות עם רופא הילדים

+
אני בת 39 אמא ל-3 ילדים. אובחנתי עם הפרעת קשב לפני 5 שנים כשהפכתי לסטודנטית. הבת שלי בת 13 מאובחנת עם הפרעת קשב ומטופלת, ולצערי אני רואה סממנים גם אצל האמצעי שלי (בן10) אך יותר חושבת שהוא בעיקר עם לקות למידה. עשיתי לו אבחון דידקטי כשהיה בכיתה ב (שבו לא נרשם חד משמעי שהוא עם לקות למידה) ונאמר לי שאוכל לעשות אבחון נוסף רק בכיתה ז', אך עם השנים אני מבחינה בהידרדרות משמעותית אצלו ובינתיים הוא סובל נורא . האם יש אפשרות לאבחן את לקות הלמידה שלו ע"י רופא כרגע ? אם כן איזה רופא? ושבנוסף יוכל גם לאבחן אם ישנה הפרעת קשב ?

רופאים הם לא מאבחנים דידקטיים. אין קשר לגיל/כיתה לצורך באבחון. השאלה היא לאיזו מטרה? העניין עם כיתה ז' -  זה עבור התאמות למבחנים ונשמע לי שזו לא המטרה שלך, אלא דווקא לעזור לילד. אם רוצים לחדד את צורת העזרה, הרי אבחון דידקטי יעזור. אפשר גם לקחת מורה להוראה מתקנת ללא אבחון ולעבוד על אסטרטגיות למידה אחרות.  בהצלחה

LeuMeet - ADHD מאפיינים פתח את כל התשובות Alternate Text

+
אשמח לשמוע על קשב וריכוז אצל אוטיסטים צעירים גילאי 5-6. האם מפרידים את האוטיזם שממנה נובעת בעיית קשב הריכוז? האם מטפלים גם ללא תרופות כרטלין ודומיהן?

בילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה, לעיתים קרובות תופיע גם הפרעת קשב, שלפעמים מפריעה לילד באותה המידה או אפילו יותר מהאוטיזם עצמו. לכן חשוב לפנות לאנשי מקצוע המתמחים בתחום ספציפי זה, שיוטכלו להעריך את מגוון הקשיים ולהתאים טיפול מתאים לילד.

+
האם יש קשר בין הפרעת קשב וריכוז לחרדה?

יש קשר בין השניים. ילדים עם הפרעת קשר סובלים בשכיחות גבוהה מחרדתיות יתר, פחדים ועד ממש הפרעת חרדה.

+
שלום. יש לי ילד בן 17 מחונן עם הפרעת קשב וריכוז. הוא טוען שהוא לא יכול ללמוד למבחנים יותר משעה וחצי. עד כמה זה נכון ואיך אפשר לשפר את זה?

אם הילד טוען שקשה לו להתרכז- מי אנחנו שנתווכח איתו. לדעתי השאלה שאתה שואל  היא " האם יתכן שלילד מחונן תהיה הפרעת קשב?" ועל זה התשובה היא בהחלט -כן.

+
האם ילדה מאד אימפולסיבית עם מצבי רוח היא בעלת הפרעת קשב?

לא כל ילד אימפולסיבי יש לו הפרעת קשב, כמו שלא לכל ילד עם הפרעת קשב יש מרכיבים אימפולסיביים. אם את מוטרדת- רצוי לבחון את התנהגות הילדה עם איש מקצוע.

+
בני עם עיכוב שפתי , האם יכול להיות קשר להפרעת קשב?

עיכובים התפתחותיים והפרעת קשב אינם קשורים ישירות זה לזה, אבל הם מגיעים בשכיחות גבוהה יחד.

+
הילד שלי בן שנתיים ושמונה חודשים, תזזיתי מאוד ועם בעיות שינה קשות. עד שהוא הולך לישון לוקח זמן רב, ולרוב אחרי שעתיים מתעורר ומחליט שנגמר הלילה. מה ניתן לעשות בנדון

מציעה לפנות לרופא הילדים המטפל. יש גם בעיות רפואיות היכולות לגרום לקשיי שינה. יש לעשות ברור רפואי מלא.

+
איפה הגבול בין מוסחות יתר להפרעת קשב וריכוז?

אין גבול. מוסחות היא תסמין אחד מתוך 18 של הפרעת קשב. כזכור, צריכים לפחות 6 תסמינים, באחת הקבוצות לפחות כדי לאבחן הפרעת קשב.
תסמין אחד אינו בשום אופן מהווה אבחנה.

+
קלינית אפשר להבדיל בן הפרעות אישיות למשל סכיצויד או הפרעת קשב?

התשובה היא שלרוב כן. אך זו כבר שאלה לפסיכיאטר מבוגרים.

+
אמרו לי שלילד שלי יש הפרעת קשב וריכוז. לפי דעתי אני לא חושבת שיש לו את כל התיאורים שנתת. יש לו ממש כמה מאפיינים כגון לפעמים חולם בכיתה, ענין של מאבד דברים, בעיות חברתיות מ-3 ילדים ומעלה (לא מציק להם), חייב שאני אענה לו מיד קשה לו לחכות, בעיות התנהגותית (חוצפה כאילו בגיל הבוגר). הוא בכלל לא קפיצי ויושב הרבה זמן, מצליח בלימודים (יותר אחד על אחד... ) מפריע לי מהכמה דקות ששלוש פסיכיאטרים שראו אותו אבחנו אותו בADHD ( אם כבר אז הייתי חושבת ADD אין לו בכלל היפראקטיביות ) יש לי תור לעוד פסיכיאטר שבוע הבא. קצת מבולבלת כי לא רואה הרבה מהתיאורים

לצערי, עוד לא המציאו את הבדיקה האובייקטיבים המדוייקת לאבחון, ולכן הוא נשען על תיאור התפקודים השונים ע"י המטופל וע"י הסובבים אותו. לא כל ילד מציג את כל התמונה המלאה של הפר"ק. כפי שהסברתי לרובם יש סט של קשיים, המפריעים לתפקוד היומיומי בסביבות שונות.  אין הבדל בין ADD ל ADHD - זו אותה אבחנה עם מאפיינים מעט שונים.

+
האם אפשר לעשות אבחנה מבדלת בין אוטיזם בתפקוד גבוה והפרעת קשב וריכוז?

יש באמת קווים דומים, אך באוטיזם יש סטים של התנהגויות שממש לא נראה בילדים שהם לא על הרצף. לעומת זה, בחלק נכבד של ילדים על הרצף, תהיה גם הפר"ק.

+
יש לבת שלי יותר חרדות בתקופה הזו. מה ניתן לעשות?

לתמוך, להבין ולא "להילחם" בחרדה" ודרך אגב,לפעמים זה פחד ולא חרדה, שהיא תגובה נורמטיבית למצב מפחיד/מלחיץ. אם היא לא מתפקדת- יש לפנות לאנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש. זה לא עובר לבד אם מתעלמים.

+
הילד ההיפרקטיבי. רק בשנה האחרונה שמנו לב, היתכן?

הכל ייתכן- עובדה שזה מה שקורה. זה לא אומר שיש לו הפרעת קשב.

+
האם יכול להיות ילדים במשפחה שלא מאובחנים אבל סובלים מקשב סביבתי?

לא קשב סביבתי- אבל בהחלט- כמו כל התנהגות יש חיקוי הסביבה.

+
האם יש דרך למנוע או לטפל בטיקים מלבד טיפול תרופתי?

אין טיפול יעיל בטיקים ברוב המקרים.

+
משפחה שלנו לא היה מישהו עם הפרעות קשב ואת אמרת שזה דבר גנטי האם זה רק גנטי או שילד יכול לפתח את זה בעצמו?

במקרים נדירים נראה ילד עם הפרעת קשב וריכוז ברורה, ללא כל רקע גנטי או בעיות רפואיות כגון פגות/חבלות ראש/דלקת קרום המח ועוד.

+
האם כל התסמינים מופיעים אצל כל ילד?

ברור שלא. לכל ילד יש את תמהיל התסמינים האישי שלו, וגם הוא אינו מתבטא בכל רגע נתון. במצבים שונים- רק חלק יופיע.

+
אפשר להתייחס להבדל בין בנות לבנים בקשר להפרעות קשב?

כמו בכל דבר- יש יותר בנות מבנים עם ההפרעה "השקטה"- פחות בולטות בשטח, פחות אימפולסיביות , היפראקטיביות ותוקפניות. לכן- חלק גדול מהבנות לא מאובחנות או מאובחנות מאוחר יותר מאשר הבנים. אך יש גם בנים כאלה, בדיוק כמו שיש בנות עם מרכיבים התנהגותיים בולטים

+
האם יתכן שסביבת חיים של ילד גורמת להפרעת קשב?נניח ילד עם הפרעת קשב שנולד במשפחה ייקית יסבול הרבה פחות תסמינים?מאוד חשוב לי לדעת.

שאלה מצוינת והתשובה עליה מורכבת. הפרעת קשב היא תכונה מולדת. אבל ההתבטאות שלה בהחלט משתנה מסביבה לסביבה. ברור שילד יפני עם הפרעת קשב וריכוז  ייראה שונה מילד ישראלי עם הפרעת קשב וריכוז. העניין הוא שעדיין, בכל סביבה תרבותית הילדים הללו יבלטו, יחסית לבני גילם שאין להם הפרעת קשב וריכוזץ

+
האם הפרעות קשב יכולות לגרום לעיקוב שפתי בילדים קטנים?

איני בטוחה שהפרעת קשב בפני עצמה גורמת לעיכוב שפתי, אך בהיותה הפרעה התפתחותית, היא מגיעה פעמים רבות עם הפרעות התפתחותיות נוספות.

+
באיזה גיל ההיפראקטיביות נרגעת?

אין כאן תאריך תפוגה, אך אנחנו רואים לאורך השנים שפעמים רבות סביב גיל ההתבגרות (מגיל 11-12 ועד גיל 26-28) יש הבשלה בחלק מהאנשים של האזורים המווסתים תנועה, ונראה רגיעה בהיפר. 

+
האם לילדות יש תסמינים שונים?

תשובה קצרה - לא. תשוב ארוכה יותר- אצל בנות, יותר מאשר אצל הבנים יש תסמינים בולטים יותר בקבוצת התסמינים של התפקודים הניהוליים כי רובן "שקט" יותר. בנים מטבעם יותר תנועתיים, ויש אצלם יותר תסמינים בקבוצת ההיפראקטיביות. אך יש בנות מאוד תזזיתיות ויש בנים מאוד שקטים.

+
מה שמעניין שיש לנו ילד שהוא בעיקר היפרקטיבי וילד שהוא בעיקר הפרעת קשב

כמו שיש משפחות עם ילד עם עיניים חומות, וילד עם עיניים כחולות, ואולי אפילו ילד ללא הפרעת קשב! כל ילד הוא תמהיל של הגנים של הוריו, ולא העתק מדוייק.

+
יחד עם זאת, הוא ילד מאוד נבון וחכם, האם זה סותר?

אין קשר בין שכל לבין הפרעת קשב. יש המון ילדים מחוננים עם הפרעת קשב. וכל ילד עם הפרעת קשב יכול לשחק או לעסוק בפעילות שהוא אוהב לפעמים שעות, אבל משהו שהוא לא מעוניין בו- גם 10 דקות יכולות להראות כנצח עבורו

+
מה עושים שההפרעה גורמת לתסכול קשה ולדיכאון?

מטפלים במקור. אבל אם הדכאון הוא קליני ומפריע- יש לטפל בדכאון במקביל/לפני הטיפול בפהרעת קשב.

+
אני שם לב אצל הילד כשהוא קורא טקסטים ואפילו הקצרים ביותר, שנייה אחר כך הוא לא זוכר מה הוא קרא? הם ניתן לקשר את התופעה להפרעות קשב וריכוז?

יכול להיות מסיבות רבות, אך באנשים עם הפרעת קשב- אם לא מרוכזים בזמן קריאה - העיניים על הטקסט והראש במקום אחר.

+
האם נבחן פעם קשר בין היפראקטיביות ואנקופרזיס (בריחת צואה)?

יש קשר סטטיסטי בין הפרעת קשב וריכוז  ושלל ביות התפתחותיות/רגשיות/פיסיולוגיות. ילדים עם הפרעת קשב וריכוז  בהחלט סובלים יותר מבריחת צואה/שתן מבני גילם האחרים. בריחת צואה באופן ספציפי מצריכה ברור רפואי ורגשי.

+
בגיל שנה בערך ילד שלנו התעורר באמצע הלילה תמיד באותה שעה במשך כחצי שנה זה יכול להיות תסמין להפרעת קשב?

מוקדם מדי בכלל לדבר על זה. את מדבר על ריטמוס שינה/ערות

LeuMeet - ADHD מסגרת חינוכית פתח את כל התשובות Alternate Text

+
שלום איך עוזרים לילד עם הפרעת קשב וריכוז במעבר בין יסודי לחטיבה בהתחשב בשילוב של לחץ מעבר בנוסף ללחץ מקורונה?

ילדי הקשב לא אוהבים "הפתעות" וקשה להם מאוד במעברים. לכן בכל שינוי גדול בחייהם, מומלץ להכינם מראש על ידי הסברים של ההורים, להיפגש עם מישהו שלומד בחטיבה אליה הולך, לחזק קשר חברתי עם חבר שעולה איתו לאותה כיתה, ואולי פגישה מקדימה עם המחנכת החדשה, לפני תחילת שנה"ל.

+
ילד בן 13 שלא רצה לחזור לבית ספר אחרי הקורונה

אפשר להבין אותו. מצד אחד אנחנו מפחידים אותם, ואחרי כן מצפים לחזור לשגרה כאילו כלום לא קרה. אם הילד מפחד/לחוץ מהמצב יש לאפשר לו זאת- בעיקר אם מצליח ללמוד בזום/להשלים את החומר בבית. וגם אם לא- לא קרה שום דבר.

+
ילד בן 13 מחונן שאין לו מוטיבציה ללכת לאבחון או טיפול מה עושים? התנהגות שלו השתנה אחרי החזרה ללימודים .לא מוכן לחזור ללמוד בבית ספר או בבית

ראשית- הוא בן 13! וגם שנית ושלישית..  ועכשיו ברצינות - תקופת הקורונה היתה מאתגרת במיוחד, הוציאה את הילדים משגרה, ולילדי קשב זה היה קשה במיוחד ולכן חלקם הגדול לא חזר ללימודים. לא נורא - העתיד לא ייקבע ע"פ הסימסטר/השנה הזו. אפשר להרגע.

+
המתבגר, אחרי כיתה ח', עובר בית הספר, מרצונו, כי התקשה להתחבר חברתית. מה ההמלצה שלך להסתגלות וחיבור חברתי קל יותר במקום חדש

לנסות לחבר אותו עם מישהו מהכיתה החדשה כבר עכשיו.

+
גנים/בתי ספר בזרם המונטסורי - כשיש בחירה מתוחמת, מתוך כמה תחנות. אפשר להסתובב בכיתה במרחב. האם זו סביבה תומכת או לא עבור ילדי קשב? * זה שונה מדמוקרטי כי אין אופציה לא להיכנס כלל לשיעור וכו

אי אפשר לענות על זה בצורה גורפת. יש ילדים שסביבה כזו מאוד תעזור להם, ומצד שני סביבה ללא גבולות יכולה רק להחמיר את המצב. חשוב להבין שלכל ילד מגיע הטוב ביותר עבורו. וכל הורה, המכיר היטב את ילדו, בשיתוף גורמים מקצועיים יכול לבחור את המסגרת המתאימה עבור ילדו- כם ללא קשר להפרעת קשב, אך במיוחד עבורם.

+
הבת שלי בת 11 מאז הסגר הראשון למדה בזום וכשחזרו לבית הספר החלטתי לא להחזיר אותה. האם נכון עבורה עקב כך שיוצאים לחופש גדול על מנת שיהיה רצף ? הילדה עם בעיות חברתיות ולימודיות

התקופה האחרונה, אומנם מאתגרת, אבל מצאתי שהיו ילדים רבים עם הפרעת קשב שממש נהנו ממנה, נהנו ללמוד בזום והצליחו להתגייס לביצוע משימות דווקא ככה. הדבר מוכיח שהמחשבה שצורת למידה אחת מתאימה לכולם. ילדים רבים גילו שללמוד יכול להיות נחמד. האם נצליח להנמשיך בשיטה זו? קשה להאמין... אך זה יכול להיות כלי נוסף ללמידה בבית בשעות אחה"צ/חופשים.

+
הבן שלי לא אוהב ללכת לבית ספר רק יום חמישי הוא חזר נשאר שבוע והוא כבר לא רוצה ללכת. היה לו חבר שרב איתו היום והוא אומר שאין לו חברים. לא אוהב ללמוד בכלל

.שלום שרה. את מעלה סוגיה שכיחה בקרב ילדים עם הפרעת קשב: "הכל או כלום" / "שחור לבן". לא הבנתי מה השאלה, אך אפשר להבין במצבו למה הוא מגיב ככה. תפקיד ההורים הוא לעזור לילד להתגבר על קשייו ולתווך להם. אפשר להיעזר במחנכת/יועצת ביה"ס ללתיווך בינו לבים החבר שרב איתו.

+
האם אני צריך להעניש את הילד על התנהגות לא נהותה בבית הספר או להפריד בין הבית לבית הספר?

שאלה מצוינת. אני אענה לך בשאלה: האם בבית הספר מעינישים את הילד על מה שעושה בבית? מקווה שזה מבהיר את דעתי על הנושא.

+
היי:) ילד בן 7 שבית הספר לא מצליח להשתלט עליו. לא ילד אלים, אבל יוצא מהכיתה כל הזמן, מציק ומפריע. מה הכלים של בית הספר?

הרשי לי להסתייג מהתאור: "לא משתלטים עליו". הוא לא כלב שצריך לאלף אותו. אם קשה לו לשבת - יש לו סיבות אמיתיות. צריך לעזור לו ולא לשלוט עליו. מקווה שאצליח לעשות הרצאה בנושא זה בנפרד.

LeuMeet - ADHD התמודדות פתח את כל התשובות Alternate Text

+
האם הילד יכול לשמוע את ההרצאה הזו? זה מועיל, מזיק או אין צורך?

למה לא בעצם? הרי הוא סובל מזה, אז למה שלא יבין סוף סוף מה עובר עליו, ושהוא לבד, ושיש אנשים שמבינים בדיוק מה עובר עליו?

+
קשב, איך מתמודדים בצורה אפקטיבית ביותר מספר טיפים

ילדים הם לא עוגה- ולכן אין מתכונים!

+
איך אפשר לעזור בשיפור כישורים חברתיים?

קבוצות לכישורים חברתיים, חיבור לילד מהכיתה/שכונה עם המון תיווך הורי.

+
איך מתמודדים עם ילד adhd מתבגר (15) בחופש הגדול?

כמו עם כל מתבגר- לשמור מרחק בטוח, להאכיל טוב, לא להתערב בסדר יום, לשים גבולות ברורים - כל משפחה במה שחשוב לה. 

+
הרצאה מרתקת, אבל התחושה שהכל אבוד והילד רק ילך טיפול לתהום לא משנה מה נעשה

חבל שזה הרושם שנוצר. היקצו רק 25 דקות להרצאה, והמטרה היתה קודם כל להנגיש ידע של בכלל מה זה ומה המשמעות בחיי הילד ומשפחתו.
להבין זה לא רק "לא מרוכז בכיתה". יש המון מה לעשות, הילדים המקסימים האלה ברובם מסתדרים מצוין בחייהם, בתנאי שיקבלו את העזרה והתמיכה המגיעות להם. מקווה שיהיו עוד מפגשים בתחום.

+
איך עוזרים לילד עם הפרעת קשב מגיל 10 ומעלה?

כמו שעוזרים בכל גיל, בהתאם לצרכיו.

+
איך אפשר להכיל את התפרצויות הזעם על דברים כל כך קטנים?

הדרכת הורים!

+
דיברת על משפחה בהפרעה. איך הורה עם הפרעת קשב יכול בעצם לטפל ולהצמיח את הילד עם הפרעת קשב?

ברור שכדי לעזור לילד, על ההורה להיות מודע לחוזקות שלו ולקשיים שלו עצמו. אם להורה קשה בחייו- באיזשהו תחום- מומלץ לעבור אבחון ולבחור את הטיפול המתאים עבורו. הדרכת הורים/הדרכה משפחתית למשפחה הספציפית יכולים מאוד לעזור לתפקד. רצוי גם לבנות מערכת תמיכה במשפחה המורחבת, חברים וכ' כי זה לא פשוט..

LeuMeet - ADHD התנהגות פתח את כל התשובות Alternate Text

+
מה עושים עם מצבי הרוח קיצוניים, עם התשובה שכל דבר משעמם לי וכל ויכוח עם חבר נגמר בברוגז של שבוע לפחות?

את מתארת תסמינים של הפרעת קשב. התשובה הקצרה: לטפל בהפרעת קשב. לגבי קשיים בתפקוד חברתי - או טיפול התנהגותי או למצוא טיפול בקבוצה חברתית ששם עובדים בדיוק על כישורים חברתיים.

+
הי ערב טוב, ילד מקסים בן 7 לאחרונה בבית הספר התחיל לדבר לא יפה, לקלל לא להקשיב למורים, מה אפשר לעשות? איך להסביר לו מה מותר ואסור? הוא יודע שזה לא בסדר וממשיך בשלו

אם הילד מאובחן עם הפרעת קשב, הרי אימפולסיביות הינה חלק מהעניין. שפה לא יפה, קללות והתנהגות לא מווסתת הם חלק מהעניין. וכמו שלא ניתן "להסביר" להם איך להתרכז, ככה השינוי ההתנהגותי לא יגיע מהסברים אלא משינוי התנהגותי של ההורים, עיצוב התנהגות/CBT ועידוד בזמן שהוא לא מקלל.

+
איך משכנעים ילד לא לדחות דברים. לעשות עכשיו ולעזוב את המסך רק לרגע אחד...

לא משכנעים- עושים. אומנם חשוב להבין את הילדים שלכם, אך זה לא אומר לוותר להם. סמכות הורית עם גבולות מאוד ברורים הם חשובים לא פחות.
יש להכין את הילד מראש לזמן על המסך, מראש להגיד לו מה הולך לקרות: אני אבקש פעם אחת, בפעם השניה ניגש ונזכיר, בפעם השלישית- המחשב יכובה ע"י ההורה. (לדוגמה).

+
אז איך מתייחסים להצקות של הילדים האלה?

ראשית- הבנה שזה לא בכוונה. בהמשך כמו בכל התנהגות שלילית - רצוי להתעלם ממנה כדי לא לתת במה, לעודד בכל פעם במצליח לא להתנהג ככה, ולשקף שיש לו המון מה להפסיד אם זה יימשך, והמון להרטוויח משינוי. אם זה לא מספיק- קבוצה לכישורים חברתיים מאוד עוזרת.

+
איך מתמודדים עם התמכרות של ילד עם הפרעת קשב לתחביב?

הטיפול בהתמכרויות הוא מורכב, תלוי במידת ההתמכרות והאם מה שאתה קורא לו "התמכרות" הוא אמיתי, או שזה משהו אחר.

+
איך מנסים לעזור לילדים בן 8 עם הבעיה החברתית שלו? מאוד קשה לו מבחינה חברתית, הוא מאוד שקוע בעצמו ובמה טוב לו

אם טוב לו- מה רע לכם? לא כל הילדים זקוקים להמון חברים. אם באופן עקבי הוא נמנע מיצירת קשרים חברתיים- יש לחשוב על הערכה מקצועית יותר.

+
איך מתמודדים עם התקפי זעם ?התחצפויות? איך להגיב לילדה שאומרת לא רוצה ואת לא קובעת עליי?

אף אחד לא קובע לאף אחד אחר. את מתארת ילדה מרדנית וסרבנית. ממליצה בחום להתחיל הדרכת הורים כדי שתלמדו להתמודד עם ילדה כזו ולהוביל את המשפחה לאווירה נעימה יותר.

+
הבת שלי היא בת שנה ולא יושבת לי באוטו. היא בכלל לא אוהבת את הכיסא ולא יושבת במקום אחד. מה אני יכולה לעשות איתה?

לא לוותר על כסא בטיחות! זה יהרג ובל יעבור. רוב הילדים מפסיקים להילחם כשלא מוותרים באופן עקבי.  בשום אופן לא לאפשר לה לפתוח את החגורה, לא לעצור בדרך ולתת לה "להתאוורר". עוד אף ילד לא קרה לו משהו רע מבכי, אבל בלי חגורה- סכנת חיים.

+
האם זה נכון מה שאומרים לגבי חשיפת ילד למסך בגיל צעיר והשפעתה להפרעת קשב בעתיד?

יש מחקרים רבים על השפעת המסכים על המח המתפתח. לא הוכח שזה גורם להפרעת קשב. אבל ילדים היושבים שעות רבות מול מסכים מגיל צעיר, בעיקר בגיל הרך- מפתחים התנהגויות חברתיות הדומות דווקא לאוטיזם, אך לא  אוטיזם. 

+
האם מסכים תורמים/גורמים להפיל קשב והיפרקטביות?

אנחנו יודעים שמסכים מאוד ממקדים את האנשים עם הפרעת קשב. לא הוכח שהם גורמים להפרעת קשב, כיוון שגם באוכלוסיות ללא מסכים כלל, כגון החרדים- או בתקופות היסטוריות קודמות- היתה הפרעת קשב.

LeuMeet - ADHD טיפולים פתח את כל התשובות Alternate Text

+
מה הם הטיפולים הלא תרופתיים שלהם זכאים ילדים עם הפרעת קשב - במסגרת הקופה? באיזה מקרים מספיק אבחון רגיל - שיחה - ומתי שולחים למבחנים ממוחשבים למיניהם? מהם ההטבות שיש בבית ספר? האם הפרעת קשב עצמה - ללא לקות למידה מאובחנת כלשהי - נותנת זכאות כלשהי?

  1. כיוון שברור לנו שלכל ילד יש צרכים משלו, וקשיים משלו- אין משהו "כללי" חטיפול בהפרעת קשב. ילדים הזקוקים לטיפול רגשי/התנהגותי יקבלו זאת דרך הקופה. או במסגרת התפתחות הילד (תראפיות למינהן+הדרכת הורים). אחרי גיל 9 במסגרת מרפאות בריאות הנפש בקופה.  ילדים שיש להם קשיים מוטוריים - ניתן להוסיף פיזיותרפיה, רכיבה על סוסים או שחיה- למרות שלא הוכח כי השניים האחרונים תורמים במשהו להפרעת קשב. ילדים עם קשיי ארגון - יכולים להנות מטיפול של מרפאות בעיסוק המתמקצעות בתחום.
  2. אבחון להפרעת קשב הינו שיחה משמעותית עם הילד והוריו ולפי הנחיות משה"ב עליה להיות לפחות 45-60 דקות. במקרים נדירים, בהם יש צורך בעוד מידע קל, או הסתכלות נוספת שיכולה לעזור למאבחן להגיע לאבחון- משתמשים במבדקים הממוחשבים. אבחון דידקטי/פסיכו-דידקטי הינו אבחון ללקויות למידה ובחינת מצבו הרגשי של הילד.               
  3. מבחינת התאמות במסגרת ביה"ס- שוב, לפי צרכי הילד עצמו. בבגילאי היסודי יש לבנות תוכנית התערבות עם אנשי המקצוע היינו המחנכת, היועצת ולפעמים הפסיכולוגית של הילד. מבחנת התאמות להיבחנות בבתי הספר העל יסודיים- הפרעת קשב מזה בתוספת זמן בלבד. אם יש לקויות בנוסף- לפי הממצאים באבחון הפסיכודידקטי.

+
יש לי ילד בן 10 שמאובחן עם הפרעות קשב וodd עם התקפות זעם רבות, וכל דבר מדליק אותו עד כדי כך שמתעצבן על כל שטות. איך ניתן להתמודד איתו ומה הטיפול שיכול להתאים במקרה כזה?

ילדים עם ODD המלווה הפרעת קשב, מהווים אתגר מאוד מורכב לסובבים אותם ולעצמם. הטיפול לרוב משולב בתרופות + טיפול התנהגותי/ טיפול הנקרא CBT + הדרכת הורים + הדרכת הצוות בבית הספר

+
אם רוצים לטפל ללא טיפול תרופתי האם אפשר?

עזרה בכל התחומים הקשים עד כמה שניתן. לזכור שפעמים רבות זה לא מספיק.

+
מה עושים עם ילד שהוא היפר אקטיבי עם הפרעות קשב, אך מטופל ברטלין, מוכשר מאוד, צריך הרבה במה ומוכן לעשות הכל על מנת לקבל אותה, ולכן מנודה חברתית?

עבודה על כישורים חברתיים. אם כי בגיל 13, לרוב יהיה קשה לקבל ממנו שיתוף פעולה. ולפעמים הילד מגיע למסקנה שהוא מקור הקשיים של עצמו ומבקש עזרה בעצמו או משנה את התנהגותו כדי לשפר את מצבו. בגיל ההתבגרות ההתערבות בתחומים אלו היא לרוב לא יעילה כי הם לא רוצים שההורים יהיו מעורבים

+
הבן שלי (בן 7.5) ממש עונה על הקריטריונים (מאובחן) הוא מאוד אימפולסיבי ואכן מגיע למצבים בהם נורות האזהרה לא נדלקות לו..מה אפשר לעשות בנידון?רק ריטלין או שיש טיפולים אחרים שיכולים לעזור לו לחדד את הנורות אזהרה הללו שאמורות להגן עליו?

הטיפול ברוב המקרים הוא משולב: תרופות וטיפול התנהגותי לילד. חשוב מאוד- לשנות סגנון הורות כלפי ילד "בולט"- הדרכת הורים מומלצת בחום לצד ההתייחסות לילד עצמו.

+
האם זה נכון שאם הילד "מסתדר" ולא "נפגע"מבעיות הקשב - לא מטפלים?

ממש לא נכון. כשמסתכלים על אוכלוסיית האנשים עם הפרעת קשב רואים שמשמעותית יש פגיעה בתחומים שונים של החיים לאורך השנים, בחלקם הגדול - לא בכולם. למשל, פי 5-7 מעורבות בתאונות דרכים, יותר חרדה ודכאון, יותר ניסיונות אובדניים, יותר פעילות מסוכנת בכל תחום - מנהיגה פרועה או ללא רישיון ועד קיום יחסי מין לא מחושב המוביל ליותר מחלות מין והריונות לא רצויים, יותר נשירה ממסגרות , קושי להחזיק מקום עבודה, יותר גירושין. 

+
האם תוכלי להמליץ איך מתחילים לטפל בהפרעת קשב אצל מבוגרים שמפריעה בעיקר בצד התפקודי - ניהול זמן, דחיינות, אימפולסיביות וכו'...

אימון אישי מכוון, אצל מישהו שממש מבין מה זה הפרעת קשב. לאחרונה פותחה בארץ שיטה של מרפאות בעיסוק הנקראת COG FUN שיועדה תחילה לילדים ובהמשך הורחבה גם למבוגרים עם הפרעת קשב, העובדת בדיוק על תחומים אלו.

+
מה לגבי ההתערבות של הריפוי בעיסוק עם ילדים עם הפרעת קשב?

עוזר מאוד בתפקודים הניהוליים המקשים על הילד כגון- ארגון, ניהול זמן, סדר, התארגנות אישית ואפילו תפקוד חברתי. שוב השיטה שפותחה בארץ ספציפית לתחום זה בילדים מעל גיל 6 נקראת COG FUN. בילדים צעירים יותר יש שיטה הנקראית POET

+
האם חוגים זה דבר חיובי עבור ילדים אלה?

בדיוק כמו לכל ילד. אבל ילד שחווה כשלונות בתחומים כמו לימודים, חברתי, במשפחה - לפתח אצלו תחום בו הוא יצליח למרות הקושי, יתמיד, ירגיש טוב עם עצמו- זה חיובי ביותר!

+
אשמח לשמוע כמה מילים לגבי הוראה מתקנת. האם אפשר לנסות בגיל 7?

תפקיד ההוראה המתקנת כפי שאני רואה אותה היא ללמד ילד בצורה שונה ממה שמלמדים בכיתה. כאשר צורת הלימוד מותאמת לכל ילד. אם לילד יש לקויות למידה- אז לפי הממצאים באבחון, אם זו הפרעת קשב- אז לפי יכולתו. זה לא איזה פטנט פלא.

+
איך לאמן להישאר בפוקוס ומרוכז?

לאט לאט ובהדרגה. מתחילים מדברים שהילד אוהב- משחקים הדורשים ריכוז והתמדה, קריאת סיפורים וכד'. בהדרגה עוברים גם למשימות המצריכות ריכוז. 

+
קשה לבן שלי עם הכדור (הוא לוקח אתנט והכדור מרכז אותו פלאים), השאלה אם אפשר לעקוף ראש ולנסות לטפח אותו ללא מתן התרופה

אין קשר בין טיפול תרופתי לצורך לטפח את הילד. שני הדברים אינם סותרים אלא משלימים.  מקווה שמאוד בקרוב אעשה סרטון על הטיפול התרופתי ואולי זה יבהיר כמה דברים.

+
האם שוקולד מריר מועיל לריכוז?

כל מאכל המכיל קפאין (קפה, תה ,קקאו) יכול לעזור מעט בריכוז

+
מה לגבי יעילות אומגה 3?

אומגה 3 חשוב לתהליכים בתוך המח, אך לא הוכח שתוספת שלו משפרת קשב בהפרעת קשב, בצורה משמעותית.

+
האם ניתן לשפר קשב מתוך התייחסות נכונה של סביבה- ללמד כיצד לשבת נכון, לעודד תגובות/התנהגויות טובות?

כל מה שנלמד - יעזור. כישורים של איך לשבת, לארגן חפצים, אסטרטגיות- חשובים וניתנים ללמידה.

+
מעבר לטיפול התרופתי, איך ניתן לעזור לילד שיגדל להיות ילד מוצלח ואהוב ושלא יחווה תיסכולים וכשלונות?

לא ניתן למנוע מהם תסכולים וכשלונות! ילד שגדל ללא אלו - לא יידע להתמודד עם שום דבר בחייו. מה שכן- אפשר וצריך ללמד אותם להתמודד איתם.

+
מה המעגל הטיפולי אצל מבוגרים למעט התרופות? ריפוי בעיסוק? הדרכה אישית? (במקום הדרכת הורים)

אימון אישי , טיפול פסיכולוגי למי שצריך. חלקם הגדול סובל גם מבעיות פסיכיאטריות כגון דכאון/חרדה. חשוב להתייחבס לכל אחד עם קשייו הספציפיים

+
בן זוגי מתנגד נחרצות להתנסות בטיפול התרופתי. יש לנו 2 בנים, יחדיו יש להם את כל הסימפטומים שמנית. איך אני עוזרת לילדים?

באחד הסרטונים המתוכננים נדבר על מגוון הטיפולים האפשריים. בכל מקרה- טיפול תרופתי מאוד עוזר, אך מסיבות רבות אינו ישים בכל הילדים. אפשר לעזור להם בדרכים שונות. תלוי בקושי של הילד, במסגרת בה הקושי בה לידי ביטוי. וחשוב לזכור: כדי לעזור לילד צריך שהסביבה תשנה את הגישה אליו

+
הבן שלי בן 10 מקבל ריטלין מכיתה ב ובטיפול רגשי כבר שנתיים ועדיין אני לא רואה שהמצבי רוח וההתנהגות עם חברים השתנתה מה עוד ניתן לעשות?

ויסות מצב רוח הוא מימונות שנרכשת לאורך שנים של עבודה קשה, ואני כבר מזהירה אותך- זה הולך להיות עוד יותר קשה, כי צועד לכיוון גיל ההתבגרות. חשוב שגם אתם תעשו עבודה - הדרכת הורים, לימוד הנושא, שינוי ההתנהלות מולו בבית. בעניין החברתי- אולי למצוא קבוצה העוסקת בכישורים חברתיים.

LeuMeet - ADHD טיפול תרופתי פתח את כל התשובות Alternate Text

+
בתי החליפה כבר מספר פעמים כדורים. האם יש חידושים בתחום הטיפול התרופתי?

איני יודעת עד כמה את/ה מעודכנים לגבי התרופות השונות ולכן אני לא יודעת מה זה "חידושים". אבל יש תרופות מקבוצות שונות, וברוב המוחלט של המקרים אנחנו מצליחים למצוא משהו מתאים. אך רוב המקרים לא שווה לכל המקרים...

+
שלום, אשמח לשמוע על השלכות לקיחת ריטליו ובכלל תרופות להפרעת קשב אצל אנשים שאינם בעלי הפרעת קשב או עם הפרעת קשב קלה לעומת החולים בהפרעת קשב

ריטלין ודומין הינן תרופות ממריצות. אין הרבה מחקרים שנעשו על אנשים "בריאים" אך ממה שידוע מלבד תופעות לוואי כמו של אלה שיש להם הפרעת קשב.
זה חומר מעורר ולכן מפריע לשינה, (סטודנטים מנצלים זאת דווקא כשי ללמוד בלילה - אבל לא הוכח שזה משפר ביצועים).

+
האם ישנם תוספים טבעיים שעוזרים להפרקטיביות? תחליפים לרטלין?

זה פחות או יותר כמו לשאול אם יש תחליף טבעי לאנטיביוטיקה.. עוד לא מצאו את הצמח שיש לו השפעה דומה. אבל אם יהיה צמח כזה- מה ההבדל, אם ההשפעה על המח היא זהה?

+
האם יכול להיות שהרטלין גורם להתקפים רגשיים? יותר התקפי כעס?

כן בהחלט. יש אנשים שהריטלין משפיע על מצב הרוח שלהם לרעה או במקום לווסת את מצב הרוח גורם בצורה הפוכה להחמרה בקושי בויסות זה עם עצבות/התקפי זעם. לפעמים זה בשעות שהריטלין עובד ולפעמים דווקא בשעות שהתרופה מתחילה לרדת. במקרה זה יש לפנות לרופא המטפל ולהתאים תרופה אחרת.

+
את הטיפול התרופתי באיזה תקופה לוקחים ? כל החיים ?

הטיפול הוא לפי הצורך. לכל אדם יש את הצרכים שלו, והתרופה משפיעה על תפקודים שונים אצל כל אחד. לכן ההתאמה היא אישת, ויש צורך במעקב קבוע אצל מומחה/ית כדי להערך כל פעם מחדש את הצרכים האישיים.

+
האם את ממליצה לקחת את הטיפול התרופתי גם בחופש הגדול ?

ילדים שהפרעת הקשב משפיעה עליהם רק בתחום הלימודי - הם המיעוט. לרוב הילדים הפרעת הקשב מפריעה בתחומים שונים ולכן אין סיבה להניח שבחופשות הם זקוקים ל"מנוחה" מהתרופות. גם הפרעת הקשב לא "נחה".

+
מה ההבדל בין ריטלין לאטנט?

שתיהן תרופות השייכות לקבוצתת ה"ממריצים", עובדות במנגנון דומה אך מכילות חומרים פעילם שונים.

+
האם כדאי במידת האפשר להימנע מטיפול תרופתי ולתמוך בכל השאר?

אם יש טיפול יעיל, מועיל ועוזר- למה להימנע?

+
תכשירים טבעיים? הומאופטים? עד כמה הם יכולים לסייע?

לרוב מאוד עוזרים....לכיס של המטפלים...

+
האם יש גיל מינימלי או לחילופין מומלץ לתחילת טיפול תרופתי?

הגיל הוא כשזה מפריע! יכול להיות בגיל 3-4 בילד שמסכן את עצמו בצורה קיצונית ויכול להיות בגיל 16 לפני בגרויות,או בגיל 17 כשלומדים נהיגה וכדומה. 

+
האם ניתן לי בתור אמא אוכל להחליט איזה מינון לתת לילד לפי קושי היום?

רק בתאום מראש עם הרופא המטפל. ניהול הטיפול הוא של ההורים ובהמשך פעמים רבות של המתבגר, אבל יש להתיעץ לפני כל שינוי עם הרופא המומחה/המטפל בילד

+
מה עושים גם אם הטיפול התרופתי לא עוזר למרות שהחלפנו מספר כדורים? האם להפסיק את הטיפול?

נא להתיעץ עם הרופא המטפל

+
ריטלין האם הוא התרופה היחידה?

התשובה הקצרה היא - לא יש עוד תרופות.

+
האם בכל מצב של הפרעת קשב צריך טיפול תרופתי?

לכל ילד מתאימים את הטיפול לו הוא זקוק. זה לא מתכון.

+
האם כדאי וניתן בימי חופש חגים שבתות לא לתת טיפול תרופתי?

האם הפרעת הבקשב "נחה" בחופשים ובשבתות? לכל ילד צרכים טיפוליים שונים מבחינת צורת ההתערבות והתזמון שלה.

+
יש לי בת חמודה עם הפרעת קשב אבל במשך כמה שנים אנחנו בחפוש להתאים לה תרופה אך ללא הצלחה מה עושים? האם יש אפשרות לקבל חומר על העזרה שאנחנו כהורים יכולים לעזור?

ממליצה בחום על הדרכת הורים בתחום הקשב. אבל זה כדי לעזור לכם, לא לה.     
לגבי טיפול תרופתי- לצערי לא מתאים לכולם. חשוב להתיעץ עם רופא שמבין בתחום ושאתם סומכים עליו, ולהיות עקבי בהתנסויות.

+
"ערב טוב הבן שלי הוא בן 5וחצי הוא מאובחן כילד עם הפרעת קשב וריכוז לפני שנה וחצי .. וכל כך קשה לו בגן התמודדות עם הקצב אפילו אינו ממושמע וקשה לו להיות במסגרת והכל לוחצים על בקשר לתרופה, למרות שאני מנסה כל הדרכים כל מיני טיפולים וכלום לא עוזר. מה אפשר לעשות?

אני שומעת את התסכול בקולך. יש המון דברים שיכולים לעזור באופן ספציפי. מנסים למצוא את נקודות הקושי הגדולות ביותר אצל הילד ולעזור יחד עם אנשי מקצוע. לגבי הימנעות שלכם מטיפול תרופתי, היכול מאוד לעזור לילד, בדיוק כמו שהוא יכול שלא לעזור לו - זו החלטה שלכם.

+
מה עושים כשהנער מסרב לטיפול תרופתי?

זורמים איתו...