לתיק הבריאות שלי

בריאות העור

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

אקזמה, אטופיק דרמטיטיס והטיפול בהם

אקזמה, אטופיק דרמטיטיס והטיפול בהם
גירוד, יובש, קשקשת או פריחה עשויים, בין היתר, להיות תמסינים של אקזמה או של אטופיק דרמטיטיס. מיכל איסטרין, רוקחת בלאומית, מסבירה עוד על מחלות העור הנ"ל, ועל הטיפולים השונים אשר יקלו וירגיעו. 


            
 
אקזמה
משמעות השם ביוונית היא "רתיחה" או "בעבוע", ומתייחסת למראה העור. מחלת העור המציקה הזו מופיעה בהתחלה כפריחה אדומה עם פצעונים אדומים ומלווה בצריבה ובעקצוץ. בהמשך, העור מתייבש ומתקשה ונוצרת קשקשת מגרדת ומכאיבה, ואחריה יופיעו סדקים וגלדים בעור. 
מעבר לכאב ולאי הנוחות הפיזית, אקזמה פעמים רבות גורמת למצוקה רגשית, הנובעת ממבוכה ממראה העור. 
הגורמים לאקזמה
ישנם מגוון רחב של גורמים המשפיעים על היווצרות האקזמה ועל עוצמת ביטויה. הגורמים מחולקים לשתי קטגוריות עיקריות:
  • גורמים חיצוניים כגון אלרגיה או חומרים המעוררים גירוי (איריטנטים), ובינם מתכות שונות, חומרי ניקוי, תרופות, בגדי צמר, אריגים סינתטיים, חומרי קוסמטיקה ועוד.
  • גורמים פנימיים אשר בעקבותיהם האקזמה הפורצת ללא מגע עם חומר כלשהו. במקרה זה הנפגעים עיקריים הנם חולי אסטמה ואנשים עם רגישות של מערכת הנשימה. 
סבוראה (אקזמה חלבית) תופיע אצל אנשים הסובלים מהפרעות בתפקוד התקין של בלוטות החלב, בעלי עור שמנוני ותתבטא כקשקשת ושומניות בעור.
ניפוץ מיתוסים נפוצים אודות אקזמה
אקזמה אינה נגרמת מחוסר היגיינה. פעמים רבות ההפך הוא הנכון. התייבשות העור ממים ומחומרי ניקוי פוגעת בעמידות העור וחושפת אותו לתהליכים דלקתיים. מומלץ להשתמש בחומרים ייעודיים להשבת הלחות לעור, ולהגן על הידיים בעזרת כפפות בזמן התעסקות עם חומרי ניקוי ומים. 
אקזמה אינה מדבקת. המחלה היא מחלה כרונית דלקתית ומגיעה בהתקפים. בניגוד למחלות זיהומיות (כגון חיידקים, וירוסים וזיהומים פטרייתיים), זו איננה מחלה מדבקת ואין לחשוש ממגע. 
אטופיק דרמטיטיס
אטופיק דרמטיטיס, הקרויה גם אסטמה של העור, הינה סוג נוסף של אקזמה. אטופי מתייחס לנטייה תורשתית של מגוון המחלות הדלקתיות הקשורות זו לזו, ומתבטא באסטמה, נזלת אלרגית ודלקות עור (דרמטיטיס). שכיחות המחלה נמצאת בעליה בעולם המערבי, והיא מופיעה אצל 15-30% מהילדים ו 2-10% מן המבוגרים. בדיקות דם של אנשים הסובלים מהפרעות אוטופיות יראו רמה גבוהה של מחוללי דלקת (היסטמין, נוגדני IgE), ואצל מעל 50% מהסובלים הבדיקות יצביעו גם על רגישות אלרגית.
אטופיק דרמטיטיס מתבטאת בגרד עז, בעיקר באיזורי הקפלים בגוף, מאחורי המרפקים, הברכיים והאוזניים, באיזור הצוואר והעפעפיים. לאחר מכן יופיעו אדמומיות ויובש. הגרד נמשך גם בלילות. 
אצל מרבית הילדים הסימנים יופיעו לפני גיל 5, עם נסיגה בעשור השני של חייהם. לעיתים ישנה התפרצות נוספת של המחלה בשנות ה-20 וה-30, עם ביטוי קליני שונה. 
הגורמים לאטופיק דרמטיטיס
הגורמים אינם ידועים, וכיום משערים שמדובר בשילוב של נטייה גנטית עם פגם חיסוני, הבא לידי ביטוי בכישלון של העור בתפקודו כחיץ בפני גורמים זרים חיצוניים. העור הוא חדיר יותר לאלרגנים ולמזהמים, נוצרים גירויים, ותגובות דלקתיות מוחמרות. ריבוי זיהומי עור, הנגרמים בעיקר על ידי חיידק הסטפילוקוק המצוי על העור, בשילוב עם נזק הנוצר מהגרד המתמיד, יוצר תהליך דלקתי כרוני. הנגעים הופכים לצורבים ומפרישים. אלמנטים רגשיים גם כן מהווים חלק מהגורמים, וקיים קשר הדוק בין התפרצות התקף לבין מתח רגשי ונפשי.
יובש של העור, זיהומים משניים כגון וירוסים, חיידקים או פטריות, וגורמים סביבתיים כגון מזג אוויר קר או יבש או הזעה מרובה, עשויים להחריף את המצב. 
טיפול באטופיק דרמטיטיס
  1. העדיפו שימוש בסבונים עדינים, עם לחות גבוהה, שכן סבון "רגיל" מוריד משכבת ההגנה של העור ופוגע ברמת ההגנה של העור מפני גורמים זרים. 
  2. מומלץ להקפיד על הוספת לחות לאחר הרחצה. ישנו מגוון רחב של קרמים לטיפול ביובש. למשל: על בסיס מימי או קרם המכיל חומצות שומן חיוניות (חומצה היאלורונית), סרמידים (ליפידים השומרים על אלסטיות העור), אוריאה ושמנים המסייעים להקלת הדלקת ושיחזור המחסום העורי שנפגע בדלקת. מומלצים גם מוצרים המכילים שיבולת שועל, בעל אפקט מרגיע על העור. קרמים אפשריים: אדרמה, אטופיקלייר (מחדש חומצות שומן חיוניות לעור ובכך מחזיר לעור את תפקידו כקו הגנה ראשון של הגוף), אקווה קרם.
  3. משחות סטרואידליות הנן טיפול מקובל באקזמה מתמשכת. המשחות משתנות בהרכבן בהתאם לעוצמה של הסטרואיד המרכיב. למשחות תופעות לוואי בשימוש ממושך (האצת הזדקנות העור, נימי דם מורחבים, שטפי דם) ולכן מומלצות לשימוש קצר טווח. את המשחה מורחים בשכבה דקה, ולא על גבי שטח גוף נרחב. למשל: אלוקום - עוצמה נמוכה/בינונית.
  4. משחות המשלבות אנטיביוטיקה וסטרואיד מקומי נמצאו יעילות במיוחד עבור איזורים שהזדהמו בעקבות הגרד העז, ומסייעות במניעת זיהומים משניים.
  5. במצב של אקזמה כרונית קשה של הידיים, וכאשר שימוש במשחות סטרואידליות לא עוזר, ניתן להשתמש בטוקטינו, המתקנת תאי ד.נ.א בעור, נגזרת של ויטמין A, רטינואיד, בעלת סגולות חיוביות על העור. לא לשימוש בהריון, הנקה או בסמיכות להריון. נדרש מעקב אחרי תפקודי כבד ושומני דם. יש להקפיד על הגנה מוחלטת מהשמש. 
  6. מעכבי קלצינוירין - חומרים אימונומודולטורים. חומרים אלו יוצרים דיכוי מקומי של מערכת החיסון המתבטאת בהחלשת הפעילות הבעייתית של מערכת החיסון באיזור המגורה בלבד. משך הטיפול עד שבועיים בלבד. משחות בשימוש: אלידל, פרוטופיק. 
  7. אנטיהיסטמינים – ניתנים במקרה של רמת אלרגיה גבוהה, במטרה להתגבר על הגרד. תרופות בשימוש: אריוס, טלפסט, אצל התינוקות פניסטיל בטיפות דרך הפה.
  8. טיפולים סיסטמיים ניתנים במקרים חריפים. למשל: ציקלוספורין, אימורן.