לתיק הבריאות שלי

בריאות העור

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

שימרו על העור!

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף, הוא מגן על גופנו מפני מזיקים חיצוניים (חיידקים) ומפני גורמים סביבתיים כגון קור, רוח, שמש, העור מונע הוא מונע חדירת רעלים ונוזלים ומייצר חומרים חיוניים כגון ויטמין D. העור חיוני לנו, בריאות העור קריטית עבורנו, אז כיצד שומרים על איבר כה גדול וכל כך רגיש?

שימרו על העור!
הקפידו על שימוש נכון בקרם הגנה 
חשיפה לא מושכלת לשמש גורמת לכוויות ולכאבים, פוגעת בגמישות העור, וגורמת לקמטים ולנמשים. העור מאבד את יכולתו החיסונית, יש פגיעה ברקמות, הגדלה של נימי דם קטנים ופיגמנטציה. בנוסף, הקרינה היא הגורם מספר אחד לסרטן עור וחשוב להיזהר ולהשמר. 


יש למרוח את קרם ההגנה על העור כחצי שעה לפני היציאה לשמש, ולהקפיד על מריחה חוזרת ונשנית כל שעתיים, או לפני יציאה החוצה. יש להשתמש בקרם הגנה עמיד בפני מים ולדאוג כי מקדם ההגנה שלו יהיה לפחות SPF 30. את קרם ההגנה יש למרוח בנדיבות, ולהקפיד במיוחד על איזורים חשופים כגון גב הרגל, האוזניים והעורף, אותם נוטים לשכוח. במקרה של עור בהיר במיוחד, מחלות הקשורות לרגישות לשמש מומלץ מקדם הגנה 50. חשוב לזכור כי שימוש בקרם הגנה אינו מתיר חשיפה בלתי מוגבלת בשמש.
חובה כובע רחב שוליים ובגדים ארוכים
ראש חשוף הוא מוקד פגיעה נפוץ, ובעייתי, מכיוון שלא רואים את פגעי העור ואת השומות הנוצרות. כובע רחב שוליים מגן על הראש וגם על האוזניים והעורף הנוטים להיות רגישים ופגיעים. בגדים ארוכים חוסמים את קרני האור ומונעים פגיעה באיזורים המכוסים. 
מרחו שפתון עם מקדם הגנה
השפתיים מאד פגיעות, ונוטות להיסדק ולהיפצע בכל שינוי מזג אויר, ובעת חשיפה ממושכת לשמש. שפתון נמרח ונמחק בקלות בכל פעם שאוכלים, שותים, מדברים או מלקקים את שפתינו. מומלץ להשתמש בשפתון עם מקדם הגנה גבוה ולהקפיד על מריחות תכופות במשך היום. מריחה של וזלין או שמן תינוקות אינה תחליף.
לא יוצאים בלי משקפי שמש גדולים
משקפי שמש גדולים מכסים את העיניים וגם (ולא פחות חשוב) את העור העדין סביבם. מומלץ להשתמש במשקפיים עם הגנה של 400UV.
הימנעו כמה שניתן מיציאה לשמש ישירה בין השעות 10:00-16:00
השמש בשעות האלה חזקה במיוחד, וכאשר יש אפשרות להימנע מחשיפה אליה, מומלץ לעשות כן. 
שימרו על עורם של הילדים

לתינוקות עור רגיש במיחד וחשוב להיזהר מחשיפת יתר לשמש. מומלץ להימנע מחשיפה של תינוקות לשמש ישירה, ועדיף להמעיט ביציאות מהבית עימם בשעות החמות של היום. יש להלביש תינוקות בבגדים מגנים ארוכים, ולהקפיד על כובע ומשקפי שמש. החל מגיל חצי שנה יש למרוח בנדיבות את התינוק בקרם הגנה בדרגת SPF30 לפחות (קיימים בשוק קרמים טבעיים אשר ניתן להשתמש בהם מגיל צעיר יותר). 

יש למרוח ילדים בקרם הגנה עם מקדם הגנה של SPF30 לפחות עוד לפני צאתם למסגרות החינוכיות בבקרים. מומלץ לכסות את הרגליים ואת הידיים ככל האפשר, ולהשתמש בקרם המכיל Zinc Oxide (תחמוצת אבץ) להגנה על האף והאוזניים. בימים חמים יש לבקש מהצוות החינוכי שיסייעו לילד להימרח שוב לפני היציאה לחצר במשך יום הלימודים. בגילאים האלה חשוב במיוחד בכובעים ומשקפי שמש. הרגילו את ילדיכם מגיל צעיר שבכל יציאה מהבית חובשים כובע. 

מתי פונים לרופא עור?
רופא עור יכול לסייע בטיפול בבעיות עוריות ובזיהוי וגילוי מוקדמים של מחלות שונות. יש לפנות לרופא עור:
 • במצב בו הנכם סובלים מאקנה שאינו עובר עם תכשירים "רגילים" הנקנים ללא מרשם. 
 • זיהוי וגילוי מוקדם של סרטן עור הוא קריטי בהצלחת הטיפול. מומחים ממליצים על ביקורת שנתית אצל רופא עור. בנוסף, יש לגשת לרופא עור כאשר יש שינוי בצבע, צורה או גודל של שומה. התסמינים הראשוניים המלווים את המלנומה כוללים שינויים בשומה קיימת או התפתחות גידול חדש בעל מראה חריג על פני העור. שינויים מחשידים יכולים לכלול בין השאר: הופעת קשקשת על פני השומה, גירוד, שינויים במקרים השומה, התפשטות פיגמנטים מהשומה אל עבר העור הסובב אותה ו\או טפטוף נוזל או דימום.
 • לטיפול בבעיות עור כרוניות כגון אקזמה, פסוראזיס, קשקשים וכדומה
 • כאשר אתם מעוניים בטיפולים קוסמטיים כגון טיפול בצלקות, כתמי עור, סימני מתיחה, הקטנת ורידים בולטים ועוד. 
מלונומה היא סוג של סרטן העור החומר ביותר והקטלני ביותר.
גורמי סיכון:
 • חשיפה לקרינה אולטרה סגולית 
 • גוון עור בהיר
 • עבר של כוויות רבות 
 • חשיפת יתר לשמש 
 • מגורים באיזורים שטופי שמש או קווי גובה גבוהים 
 • שומות 
מתי לבדוק?
במקרים של התפתחות גידול בעל מראה חריג על פני העור. הופעת קשקשת על פני שומה, גירוד, שינויים בשומה קיימת, התפשטות פיגמנטים מהשומה אל עבר העור הסובב אותה, טפטוף או דימום, מערכת חיסונית חלשה, חשיפה לגורמים מעוררי סרטן, היסטוריה משפחתית והפרעות גנטיות נדירות.
 
בבדיקת השומות יש לשים לב לנקודות הבאות:
 • Asymmetry - אסימטריה, שומות בעלות צורה לא ברורה, צורה שאינה סימטרית
 • Borders - גבולות חריגים, חפשו שומות אשר להם גבולות לא ברורים, מחורצים, או בעלי תלמים. 
 • Color - שינויים בצבע/גוון, חפשו שומות אשר אינם בעלי צבע/גוון אחיד
 • Diameter - קוטר גדול, חפשו שומות בעלות קוטר הגדול מ- 6 מ"מ
 • Evolving - משתנה עם הזמן, חפשו שומות המשתנות, גדלות, משנות צבע או צורה, בעלות תסמינים חדשים כגון גירוי, דימום, קשקשת, שינוי במרקם השומה, התפשות פיגמנטים אל העור סביב השומה, הפרשת נוזלים וכדומה. 

אל תתפשרו על זמן קבלת טיפול 
למרות שנראה כי תורים לרופא עור, או לכל רופא מומחה למעשה, הם לזמן עתידי, מרוחק, מסתבר שלא בכל קופות החולים זה כך. שני סקרים שונים, האחד שנערך על ידי חברת סאפיו מחקר ופיתוח, ושני שנערך על ידי משרד הבריאות, הראו באופן מובהק כי לקוחות לאומית ממתינים את פרק הזמן הקצר ביותר לקבל תור אצל רופא מומחה, וכי אחוז הממתינים מעל חודש לתור אצל רופא מומחה נמוך ב- 30% עבור לקוחות לאומית. ללחצו לקבלת מידע נוסף אודות קביעת תור לרופא מומחה בלאומית