לתיק הבריאות שלי

להיות בריאים עם לאומית

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

הבדיקות שיצילו את חייכם

צ'ק ליסט של בדיקות, שכדאי להקפיד על ביצוען, למען הבריאות!

הבדיקות שיצילו את חייכם
מכירים את אלה שמגיעים לעבודה תמיד, גם עם חום גבוה, ומתגאים: "שנים שלא ראיתי רופא", ולעומתם את אלה שכל כאב קטן מבשר עבורם את תחילת הסוף והם מעידים על עצמם בהשלמה "אני היפוכנדר, יש לי את כל הכדורים האפשריים בבית"? 
גילוי מוקדם של מחלות במצב סמוי הוא המפתח להצלחת הטיפול. 
אל תחכו לתסמינים – גשו עכשיו להיבדק!  

 
כדי לעשות איזשהו חוק וסדר, גם עבור האדישים וגם עבור המוטרדים, ובעיקר – עבור מרבית האנשים, שנמצאים אי שם באמצע ויש להם עניין לשמור על בריאות תקינה ולא לחלות בעתיד,  מומלץ לבצע בדיקות מסוימות אחת לכמה שנים, בהתאם לגיל, למין ולהיסטוריה המשפחתית. 
אז כן, גם אם אתם בני 40 או 50 שמרגישים ונראים מצוין, אתם צריכים להיבדק בבדיקות סקר תקופתיות, שמטרתן למנוע מחלות באמצעות גילוי מוקדם. מדובר במחלות שלא מרגישים בהן ושאין להן תסמינים חיצוניים. למעשה, כשמתחילים להרגיש כאלה - זה עלול להיות מאוחר מדי וההשלכות הבריאותיות עלולות להיות מרחיקות לכת. גילוי מוקדם מאפשר טיפול יעיל יותר ומגדיל משמעותית את סיכויי הריפוי. 
בדיקות הסקר מומלצות כשגרה בהתאם לגיל ולמגדר לאלה שאינם בסיכון מוגבר. אם אתם נמצאים בקבוצות סיכון מיוחדות, כמו מחלות לב או סרטן במשפחה, עליכם להתייעץ עם רופא המשפחה לגבי התדירות המומלצת עבורכם לביצוע בדיקות אלה ובדיקות נוספות. מרבית הבדיקות מבוצעות ללא תשלום כחלק מסל הבריאות. במסגרת הביטוח המשלים הוסיפה לאומית בדיקות נוספות למבוטחי השב"ן המתבצעות ללא תשלום או בתשלום מופחת. 
1. לחץ דם
לחץ דם מבטא את פעילות הלב ואת המאמץ שהוא עושה במטרה להזרים את הדם לכל איברי הגוף. לחץ דם גבוה (המכונה גם יתר לחץ דם) מעיד על מאמץ גדול מדי של הלב בפעולה זו כתוצאה מהיצרות אפשרית של כלי הדם ההיקפיים (טרשת). טרשת שאינה מאובחנת ומטופלת בזמן עלולה להתפתח לחסימה מוחלטת בעורקים ולקשיי תפקוד באיבר שהם מובילים אליו את הדם ועלולה לגרום לבעיות שונות - קשיי תפקוד והליכה, ירידה בראייה עד עיוורון, ירידה בתפקוד הכלייתי, ואף שבץ והתקף לב. לחץ דם נמוך, אגב, אינו נחשב למחלה. 
מהלך הבדיקה: הכי פשוט שיש. מדידת לחץ דם באמצעות מד לחץ. 
מי צריך לעשות ומתי: בני 6 עד 20 – אחת לשנתיים. בני 20-29 פעם ב- 5 שנים, בני 30-39 פעם ב- 3 שנים, בני 40 ומעלה - פעם בשנה עד שנתיים בהתאם לתוצאות המדידות. במקרה שאותר יתר לחץ דם יש לפנות לרופא ולבצע מעקב לעתים תכופות יותר על־פי הנחיותיו.
כיסוי: סל הבריאות.
2. שומנים בדם 
מדובר בבדיקה שמודדת את רמת הכולסטרול והטריגליצרידים בדם. הטריגליצרידים וה"כולסטרול הרע" (LDL) עלולים להוביל להתפתחות של טרשת עורקים, ולכן רמה גבוהה שלהם מחייבת התייחסות טיפולית.
מהלך הבדיקה: בדיקת דם פשוטה שלפניה תידרשו להיות בצום בין 8 ל־12 שעות.  
מי צריך לעשות ומתי: פעם בחמש שנים בין גילאי 35-65 וחד פעמי לאחר גיל 65. 
במקרה של היסטוריה משפחתית, כלומר אירועים המעידים על פגיעה בכלי דם (כמו שבץ או התקף לב) בקרובים מדרגה ראשונה (הורים או אחים ואחיות) מתחת לגיל 60 - יש לעקוב אחת לשנה.
כיסוי: סל הבריאות.
3. סוכר בדם (גלוקוז) 
סוכרת מסוג 2 הפכה למגיפה של החיים המודרניים ומושפעת מהשמנת יתר, מאכילה מרובה של סוכרים ומהעדר פעילות גופנית. מחלת הסוכרת גורמת לנזקים לאיברים שונים – לב, מוח, עיניים, כליות ואיברים היקפיים. השתנת יתר, צימאון הולך ומתגבר ותחושות נמלול בקצות הגוף עשויים לרמז על התפתחות סוכרת, אך הבדיקה הפשוטה הזו, בדיקת סוכר בצום של 8 שעות יכולה לאתר אותה עוד בטרם הופיעו הסימנים הראשונים.
מהלך הבדיקה: בדיקת דם פשוטה בצום 8 שעות.
מי צריך לעשות ומתי: מגיל 45 ומעלה – אחת לשלוש שנים. לאנשים הסובלים ממשקל עודף, וכאלה שבמשפחתם מקרי סוכרת בקרובים מדרגה ראשונה מומלץ להיבדק אחת לשנה. 
כיסוי: סל הבריאות.
4. דם סמוי בצואה 
לפי נתוני האגודה למלחמה בסרטן סרטן המעי הגס הוא הגידול השני בשכיחותו בקרב האוכלוסייה בישראל. הוא מופיע בשיעור דומה אצל גברים ונשים. בישראל אובחנו בשנה האחרונה כ-3,200 חולים חדשים בסרטן המעי הגס והחלחולת, בכל הגילאים. כ-1,800 איש מתו השנה מסרטן המעי הגס, לפי נתוני רישום הסרטן הלאומי. מטרת הבדיקה לגלות מוקדם ככל האפשר נוכחות של סרטן המעי הגס ולהגדיל את סיכויי הריפוי.
מהלך הבדיקה: תידרשו לתת דגימת צואה למעבדה באמצעות ערכה מיוחדת. 
מתי וכמה: אחת לשנה בין גילאי 50 ל- 75  
כיסוי: סל הבריאות.
5. קולונוסקופיה 
גם היא בדיקה שנועדה לאתר את סרטן המעי הגס, אך בניגוד לקודמתה היא מדויקת יותר. 
מהלך הבדיקה: זוהי בדיקה פולשנית ובמהלכה מוכנס צינור לפי הטבעת לצורך הסתכלות.
מי צריך לעשות ומתי: את הבדיקה יש לעשות החל מגיל 50 או בהתייעצות עם רופא המשפחה. לקוחות בסיכון גבוה לחלות בסרטן מעי הגס יש להתייעץ עם הרופא המטפל. 
כיסוי: סל הבריאות.
6. ממוגרפיה 
גם היא מיועדת לאיתור מוקדם של סרטן השד, אך בניגוד לקודמתה מדויקת יותר.
מהלך הבדיקה: צילום של השדיים.
מי צריך לעשות ומתי: נשים בנות 50 עד 75 – אחת לשנתיים. נשים שבמשפחתן הקרובה מקרים של סרטן השד (אם, אחות או אחות של האם), מוגדרות כבעלות סיכון גבוה ועליהן ליידע את הרופא מגיל צעיר ולבצע בדיקות בהתאם להנחיותיו. 
כיסוי: מגיל 50 ומעלה – סל הבריאות. נשים בסיכון גבוה – חינם. לפני כן – כיסוי במסגרת לאומית כסף וזהב.
7. משטח צוואר הרחם (PAP SMEAR)
כיום כבר יש אמנם חיסון לסרטן צוואר הרחם, אך נשים בוגרות שכבר קיימו יחסי מין אינן יכולות לקבל אותו. המחלה נגרמת על־ידי נגיף המועבר ביחסי מין ולכן ריבוי פרטנרים מגדיל את הסיכון לחלות במחלה.  
מהלך הבדיקה: לקיחת משטח מהנרתיק על־ידי רופא נשים.
מי צריך לעשות ומתי: נשים בנות 25 עד 65 - אחת לשלוש שנים. גם כאן, נשים בקבוצת סיכון גבוה נדרשות ליידע את הרופא ולבצע את הבדיקה בהתאם להנחיותיו. 
כיסוי: עד גיל 35 – מכוסה במסגרת לאומית כסף וזהב. מגיל 35 - מכוסה במסגרת סל הבריאות.
8. צפיפות עצם
מחלת התפוררות העצם (אוסטיאופורוזיס) גורמת לשברים באנשים מבוגרים המלווים לעתים בסיבוכים לא פשוטים. 
מהלך הבדיקה: צילום של כל עצמות הגוף בעמידה. 
מי צריך לעשות ומתי: נשים וגברים בסיכון מוגבר לפי ייעוץ רופא, נשים בגיל 65 ומעלה אחת לחמש שנים. 
כיסוי: לפני גיל 60 – מכוסה במסגרת לאומית כסף וזהב. מגיל 60 – מכוסה במסגרת סל הבריאות. 
9. בדיקת עיניים
בדיקת עיניים פשוטה נועדה לאבחן בעיות של ליקויי ראייה הגורמים בעיקר לפגיעה באיכות החיים. בדיקת קרקעית העין, לעומת זאת, יכולה לאבחן היצרות מוקדמת של כלי דם, שעלולים להיות סימן ליתר לחץ דם, עודף שומנים בדם, סוכרת, ומחלת הגלאוקומה – יתר לחץ בעיניים.
מהלך הבדיקה: בדיקת הראייה מתבצעת על־ידי רופא עיניים באמצעות זיהוי אותיות ומספרים ממרחק בכל אחת מהעיניים, וכן באמצעות מכשיר הבודק את העיניים מקרוב. בבדיקת קרקעית העין הרופא יטפטף לעיניים טיפות מיוחדות ויבדוק אותן במכשיר לאחר כשעה. בדיקה זו גורמת לטשטוש הראייה למשך שלוש עד ארבע שעות.  
מי צריך לעשות ומתי: עד גיל 40 – פעם אחת. בני 40 עד 65 – אחת לשנתיים. בני 65 ומעלה – אחת לשנה.
כיסוי: סל הבריאות.