לתיק הבריאות שלי

הכל אודות השפעת (חורף 2021-2022)

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

כל מה שרציתם לדעת אודות מחלת השפעת והחיסון נגדה

כל המידע הנחוץ לכם על מנת להתגונן מפני מחלת השפעת

כל מה שרציתם לדעת אודות מחלת השפעת והחיסון נגדה
השפעת הנגיפית היא אחת המחלות הנגיפיות השכיחות והיא מהווה חלק בלתי נפרד מהחורף. המחלה נגרמת על ידי נגיפים (וירוסים) שמתאפיינים ביכולת הדבקה גבוהה והתפשטות מהירה בקרב האוכלוסייה. המחלה עוברת מאדם לאדם במגע טיפתי כגון התעטשויות. בשל כושר ההדבקה הגבוה של נגיפים אלה, המחלה נפוצה מאד, מדבקת מאד ומתפשטת במהירות. השפעת מתחילה בתחילת החורף, ומגיעה לשיא של תחלואה באמצע העונה.

מהם התסמינים הקליניים וכמה זמן נמשכת המחלה?

תסמיני המחלה כוללים: חום, כאבי שרירים, נזלת, שיעול, כאבי גרון, כאבי ראש וחולשה
התסמינים נמשכים כשבוע עד עשרה ימים.
מהו הטיפול במחלת השפעת? האם צריך לקחת אנטיביוטיקה?
הטיפול המקובל למחלה הוא טיפול המיועד להקלה על התסמינים ולחיזוק הגוף וכולל: מנוחה, שתייה, תרופות להורדת החום, טיפות אף וכדומה. מאחר והגורם למחלה הוא נגיף ולא חיידק, הרי שאין צורך באנטיביוטיקה
מהם הסיבוכים האפשריים של מחלת השפעת?
במקרים מסויימים, מחלת השפעת עלולה להסתבך ולהתפתח למחלה קשה מאוד. במקרים אלה עשויים להתפתח: דלקת ריאות חיידקית משנית למחלה הנגיפית, אי-ספיקה נשימתית ואף מוות. קיימות אוכלוסיות הנמצאות בסיכון מוגבר לפתח את סיבוכי המחלה: קשישים, תינוקות, חולים במחלות ריאה כרוניות ואנשים הסובלים מדיכוי של מערכת החיסון.
כיצד ניתן למנוע את מחלת השפעת?
ניתן לצמצם באופן משמעותי את הסיכון שבהדבקות בשפעת על ידי שמירה על היגיינה (חדרים מאווררים, רחיצת ידיים וכדומה) ובאמצעות חיסון.
חיסון מקיף של האוכלוסייה, בפרט של אוכלוסיות הנמצאות בקבוצות סיכון, הינו אמצעי יעיל למניעת מחלת השפעת וסיבוכיה. מומלץ להתחסן עם קבלת הודעה אודות זכאותך לחיסון.  
מהו החיסון?
החיסון כנגד מחלת השפעת מכיל נגיף מומת או נגיף חי מוחלש, שאינם מסוגל לגרום לשפעת. הוא נמצא בשימוש מזה שנים רבות. החיסון מונע הדבקה במחלה וכן סיבוכים כגון דלקות ריאה, אשפוזים ותמותה. 

חיסון שפית מומת:
 • סוגי חיסונים: Influvac-Tetra או Vaxigrip-Tetra. 
 • גיל המתחסנים: מיועדים לגיל 6 חודשים ומעלה. 
 • הנחיות לחיסון: ניתן להתחסן בזמן מחלה קלה ללא חום או עם חום מתחת ל- 38 מעלות, אחרי החלמה ממחלה קשה, לאחר חשיפה למחלה מדבקת, בזמן טיפול אנטיביוטי או בזמן טיפול בסטרואידים (במינון שאינו מדכא את מערכת החיסון). 
 • התוויות נגד: אין להתחסן במידה והייתה תגובה אלרגית חמורה בעבר לחיסון נגד שפעת, בזמן מחלה קשה המלווה בחום או במידה והופיע תסמונת גיליאן ברה תוך 6 שבועות מקבלת חיסון שפעת בעבר. 

חיסון שפעת חי-מוחלש:
 • סוג חיסון: FLUMIST. חיסון זה ניתן בתרסיס לאף.
 • גיל המתחסנים: הפלומיסט ניתן בלאומית לילדים בגילי  2-7 שנים בהעדר הוריית נגד על פי תדריך החיסונים ובכפוף לזמינות התרכיב. חיסון אינו מתאים לנשים הרות. 
 • התוויות נגד החיסון: אין לתת חיסון זה במידה וקיימת היסטוריה של תגובה אלרגית קשה לאחר מנה קודמת של התרכיב, נגד מרכיבי החיסון או לאחר מנה קודמת של חיסון שפעת, במידה ויש ליקוי במערכת החיסון עקב מחלה או טיפול מדכא חסינות, כולל דיכוי חיסוני מולד או נרכש, טיפול תרופתי, אי תפקוד טחול או אם נשמעו צפצופים ב- 72 השעות האחרונות לפני החיסון, או קבלת סטרואידים סיסטמיים או הזדקקות לטיפול נמרץ בגלל החמרה באסטמה. החיסון לא ינתן במקרים של מצבים רפואיים המגבירים את הסיכון לסיבוכים כתוצאה מזיהום בנגיף השפעת (למשל, מחלות ריאות כרוניות (לא כולל אסטמה)), מחלות לב וכלי דם (מלבד הפרעות בלחץ דם), מחלות כליות, כבד, מחלות נוירולוגיות, המטולוגיות או מטבוליות (כולל סוכרת). 
 • המקבלים סטרואידים במשאף בכל מינון יכולים לקבל חיסון מוחלש. 
 • במקרים של נזלת קשה, או מחלה, החיסון ידחה עד לאחר ההחלמה. 
כיצד פועל החיסון? 
לאחר קבלת החיסון, מערכת החיסון מתחילה לייצר נוגדנים כנגד הנגיף המומת/נגיף חי מוחלש ונוגדנים אלה מגנים מפני התפתחות המחלה במקרים של חשיפה עתידית לנגיף חי של שפעת.  
האם לחיסון השפעת תופעות לוואי?
חיסון שפעת מומת - ככלל, תגובות לאחר מתן חיסון כנגד שפעת הן נדירות. 
החיסון כנגד השפעת מכיל נגיפים מומתים ולכן אינו יכול לגרום לשפעת. במקרים בהם מופיע זיהום נשימתי סמוך לקבלת החיסון המשמעות היא כי החיסון ניתן כבר בתקופת הדגירה של השפעת (לאחר הדבקה) כך שהמחלה היתה מופיעה בכל מקרה ללא קשר לחיסון, או שהמחלה נגרמה על-ידי מחולל אחר ולא על ידי נגיף השפעת.
 • תופעות לוואי מקומיות: אודם, נפיחות ורגישות מקומית באיזור קבלת החיסון הנמשכים יום-יומיים, מופיעים בפחות משליש ממקבלי החיסון.
 • תופעות לוואי כלליות: חום, כאבי שרירים והרגשה כללית רעה הנמשכים יום-יומיים. תופעות אלה נדירות  ועלולות להופיע בעיקר לאחר קבלת החיסון בפעם הראשונה. בכל מקרה תופעות אלה קלות בהרבה בהשוואה לתסמיני מחלת השפעת עצמה.
חיסון שפעת  חי-מוחלש - תופעות לוואי יופיעו בין 1-3 ימים לאחר קבלת החיסון וכוללות:
 • תופעות לוואי מקומיות: אודם, כאב, נפיחות, נמשך לרוב כיום או יומיים לאר החיסון 
 • תופעות לוואי כלליות: תופעות מערכתיות קלות כגון חום, צרידות, שיעול, גירוי בעיניים, כאבי שרירים, כאבי ראש, גרד, עייפות, הנמשכים לרוב כיום או יומיים לאר קבלת החיסון 
מדוע יש להתחסן מדי שנה מחדש כנגד השפעת?
כאמור, נגיף השפעת מתאפיין ביכולתו להשתנות מדי שנה. מאחר ובכל שנה הנגיף נראה אחרת, גם החיסון משתנה בהתאם. לכן, מומלץ להתחסן מדי שנה מחדש. החיסון מיוצר על בסיס תחזית של ארגון הבריאות העולמי שקובע מהם הזנים הצפויים באותה שנה, וברוב המקרים תחזית זו תואמת והחיסון מגן מפני הזנים הקיימים באותה שנה. 
למי חשוב להתחסן נגד שפעת? 
החיסון חשוב לכלל האוכלוסיה, ובמיוחד לקבוצות אוכלוסיות בסיכון. 
חיסון נגד מחלת השפעת, חורף 2021-2022
כל לקוחות לאומית מגיל 6 חודשים ואילך מוזמנים לקבל חיסון נגד מחלת השפעת. יש לזמן תור לחיסון. 
רשימת מתחמי החיסונים והמרכזים הרפואיים של לאומית בהם ניתן לקבל חיסון נגד שפעת מתעדכנת באופן שוטף. 
יש להיכנס לאתר לאומית או לאפליקציה, או להתקשר למוקד שירות לקוחות בטלפון 507*, על מנת לאתר את מתחם החיסונים הקרוב אליכם ולזמן תור. לנוחותכם, עם הכניסה לאתר או לאפליקציה, ניתן יהיה לבחור את אתר החיסון הנגיש עבורכם, ואת מועד ושעת החיסון המועדפים. 
 
על שפעת ועל קורונה 
במיוחד השנה, ישנה חשיבות מכרעת להתגוננות מפני שפעת, במטרה להקל על העומסים במערכת הבריאות ולשמור על בריאות הציבור. לקוחות אשר מקבלים הודעה על זכאותם להתחסן, יכולים לזמן תור באתר לאומית, באפליקציה או דרך מוקד שירות לקוחות בטלפון 507*. 
לנוחותכם, ישנם אתרים שמחסנים נגד קורונה ונגד שפעת, וניתן לבצע את שני החיסונים בו בזמן. 
אנו מזכירים כי יש לעטות מסיכה תקנית בכל כניסה למרכזים הרפואיים או לאתרי החיסון של לאומית.