לתיק הבריאות שלי

הכל אודות השפעת (חורף 2020-2021)

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

גישה אקטיבית לשמירה על הבריאות

בקרב חולים כרוניים הנושא של מניעת מחלות היא קריטית. קראו את סקירת המחקרים בנושא.

גישה אקטיבית לשמירה על הבריאות
תודות למחקרים מתקדמים וטכנולוגיות רפואיות מצליחים חולים כרוניים, היום יותר מבעבר, לשמור על אורח החיים אליו התרגלו, וליהנות מאותן חוויות מהן נהנים אנשים בריאים. עם זאת, מצבים רפואיים כרוניים משפיעים על מכלול תחומים בחייהם של החולים ולפיכך הם נאלצים להתמודד עם סיכונים בריאותיים יום יום.
בבואכם להחליט האם להתחסןנגד שפעת, חשוב שתהיו ערים להשפעות של המחלה ושל החיסון על בריאותכם. האסופה שלפניכם מקבצת מגוון מחקרים עדכניים שפורסמו במיטב העיתונות הרפואית בעולם. המחקרים השונים מספקים מידע מבוסס בכל הנוגע לסיכוני מחלת השפעת, יעילות החיסון ובטיחותו בקרב חולים כרוניים. 
אתם מוזמנים לקרוא ולהעמיק בנושא. כמו כן, מומלץ להתייעץ עם הצוות הרפואי.
סיכונים - מחלת השפעת אינה עוד הצטננות
 • מעל 40,000 מקרי מוות בשנה בארצות הברית מיוחסים למחלת השפעת
  מחלת השפעת אינה עוד הצטננות והמחקר אפידמיולוגי הבא מראה זאת. המחקר שהתפרסם ביוני 2006 ב- American Journal of Epidemiology - Oxford Journals סקר את כל נתוני התמותה בארה"ב בשנים 1979 – 2001. כתובי המחקר הראו כי 41,400 מקרי מוות בממוצע כל שנה נגרמים כתוצאה ממחלת השפעת. תוצאות אלו תואמות לתוצאות מחקרים קודמים, ואף מחזקות את הטענה שמחלת השפעת היא גורם המשפיע על תמותה מוגברת.
 • מבוגרים עם מחלות רקע כרוניות נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים בעקבות שפעת
  מחקר שהתפרסם ביוני 2015 באתר המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) הראה כי למבוגרים עם מחלות כרוניות סיכון גבוה יותר לסיבוכים ותמותה בעקבות שפעת. המחקר הציג נתונים מעונת השפעת בשנים 2014 - 2015 בארצות הברית שהראו כי 94% מהמבוגרים שאושפזו עם שפעת סבלו ממחלת רקע אחת או יותר כאשר הנפוצות ביותר היו מחלה קרדיווסקולרית (51%), הפרעה מטבולית (44.8%) והשמנת יתר (32.7%). 
יעילות - חיסון נגד שפעת בחולים כרוניים
יעילות החיסון מושפעת ממצבו הרפואי של החולה. לפניכם מספר מחקרים שבדקו את השפעת החיסון על מצבים כרוניים שונים.
 • חיסון נגד שפעת מוריד את הסיכון לתסמונת כלילית חריפה בחולי מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)
  מחקר שהתפרסם ביוני 2014 ב-  Vaccine סקר 7,722 חולי COPD מעל גיל 55, בשנים 2000-2007 בטיוואן. המחקר הראה כי חיסון נגד שפעת הוריד את הסיכון לאשפוז בשל דלקת כלילית חריפה (Acute Coronary Syndrome) ב-54%. כמו כן, חולים שקיבלו במהלך שנות המעקב 4 חיסונים ומעלה נגד שפעת הורידו את הסיכון ב- 80%.
 • חיסון נגד שפעת מונע החמרה במצבם של חולי מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)
  בשנת 2000 התפרסמה ב- Cochrane Database of Systematic Reviews סקירה של תשעה מחקרים העוסקים בהשפעת חיסון נגד שפעת על חולי מחלת ריאות חסימתית כרונית. המחקרים מצאו כי לחיסון מומת נגד שפעת חשיבות קלינית וכי הוא מפחית החמרה הנובעת משפעת בקרב חולי COPD. כמו כן, כותבי הסקירה מציינים כי לא נראו ממצאים המעידים כי החיסון המומת גורם להחמרה במצבם של החולים.
 • חיסון נגד שפעת מוריד את הסיכון לשבץ ב-24% בקרב אנשים שחוו שבץ בעבר
  מחקר רחב היקף שהתפרסם במרץ 2014 ב-  Vaccine סקר מעל 26,000 מטופלים שעברו שבץ בין השנים 2001-2009 באנגליה. המחקר הראה כי חיסון נגד שפעת הוריד ב-24% את הסיכון לשבץ. כמו כן, המחקר הראה כי יעילותו של החיסון עולה בהתחסנות מוקדמת בחודשים ספטמבר עד אמצע נובמבר.
 • חיסון נגד שפעת הינו כלי חשוב בשמירה על בריאותם של חולי לב, חולי סכרת וחולי מחלת ריאות כרונית
  בסקירה שעודכנה בספטמבר 2015 באתר המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) צוין כי קיים קשר בין חיסון נגד שפעת ובין ירידה במספר אירועים קרדיולוגיים מסוימים בקרב אנשים עם מחלות לב, בעיקר בקרב חולים שחוו אירוע קרדיולוגי בשנה לפני קבלת החיסון. כמו כן, הסקירה מצביעה כי חיסון נגד שפעת הפחית את מקרי האשפוז ב- 79% בקרב חולי סכרת וב-52% בקרב חולי מחלת ריאות כרונית.
 • חיסון נגד שפעת יעיל בקרב חולי מחלת כליות סופנית (ESRD)
  מחקר שפורסם במרץ 2013 ב- PLOS ONE בדק את השפעת החיסון בקרב חולים במחלת כליות סופנית. המחקר, שהסתמך על נתונים שנאספו בטייוואן בשנים 1998-2009, הראה כי חיסון נגד שפעת הוריד את הסיכון לשפעת, דלקת ריאות, אשפוזים ואף מוות בקרב חולי מחלת כליות סופנית, בעיקר בקרב המבוגרים שבהם.  
בטיחות - תופעות לוואי קלות וחולפות
 • המרכז לבקרת מחלות מאשרר - החיסון נגד שפעת בטוח
  המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) ומנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) עורכים באופן קבוע בקרה על בטיחות החיסון נגד שפעת, במטרה לזהות תופעות לוואי משמעותיות הנגרמות בעקבות החיסון. בסקירה שהתפרסמה באתר המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית בספטמבר 2014 צוין, כי בשנים האחרונות תופעות הלוואי, ברובן המוחלט, קלות וחולפות וכוללות בין היתר כאב ואודם מקומי במקום ההזרקה, ונזלת לאחר התחסנות בתרסיס אף.