לתיק הבריאות שלי

הכל אודות השפעת (חורף 2020-2021)

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

ליהנות מבריאות טובה גם בגיל מבוגר

מבוגרים וקשישים נוטים לחלות בצורה קשה יותר, ולעיתים מלוות סיבוכים. קראו את סקירת המאמרים אודות חיסון נגד שפעת אצל מבוגרים

ליהנות מבריאות טובה גם בגיל מבוגר
חברים, טיולים, תחביבים, נכדים, גיחות לחו"ל – ההתקדמות בעולם הרפואה והטכנולוגיות העומדות לרשותנו מאפשרים למבוגרים ולקשישים לשמור על בריאות ואיכות חיים, ולחיות חיים מלאים ומספקים. 
עם זאת הגיל נותן אותותיו - הרגישות למחלות ולבעיות בריאותיות גוברת, ויש רצון למצוא את הדרך הנכונה לשמור על הבריאות על מנת שהחיים יוכלו להמשיך כסדרם. מעבר לאורח חיים בריא, חשוב לדעת להתגונן בצורה אקטיבית, יעילה ובטוחה מפני מחלות שונות. סקירה זו פורסת בפניכם מגוון מחקרים עדכניים שנעשו בתחום השפעת והחיסון נגדה, והתפרסמו במיטב העיתונות הרפואית בעולם. המחקרים המוצגים כאן נחלקים לשלושה נושאים – סיכוני מחלת השפעת, יעילות החיסון ובטיחותו בקרב מבוגרים וקשישים.
אנו ממליצים לקרוא ולהתעמק ואף להתייעץ עם הצוות הרפואי במידת הצורך על מנת לקבל את ההחלטה הנכונה והבריאה ביותר.
סיכונים - מחלת השפעת אינה עוד הצטננות 
 • מבוגרים עם מחלות רקע כרוניות נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים בעקבות שפעת
  כמו שכתבנו כבר, הגיל משפיע על הבריאות שלנו במגוון תחומים, ולעיתים אף מביא איתו מחלות כרוניות. מחקר מיוני 2015 של המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) הראה כי למבוגרים עם מחלות כרוניות סיכון גבוה יותר לסיבוכים ותמותה בעקבות שפעת. המחקר הציג נתונים מעונת השפעת בשנים 2014 - 2015 בארצות הברית שהראו כי 94% מהמבוגרים שאושפזו עם שפעת סבלו ממחלת רקע אחת או יותר כאשר הנפוצות ביותר היו מחלה קרדיווסקולרית (51%), הפרעה מטבולית (44.8%) והשמנת יתר (32.7%). 
 • מעל 40,000 מקרי מוות בשנה בארצות הברית מיוחסים למחלת השפעת
  מחקר שהתפרסם ביוני 2006 סקר את כל נתוני התמותה בארה"ב בשנים 1979 – 2001. כתובי המחקר הראו כי 41,400 מקרי מוות בממוצע כל שנה נגרמים כתוצאה ממחלת השפעת. תוצאות אלו תואמות לתוצאות מחקרים קודמים, ואף מחזקות את הטענה שמחלת השפעת היא גורם המשפיע על תמותה מוגברת.
יעילות - חיסון נגד שפעת במבוגרים וקשישים 
 • 35 מחקרים הראו – חיסון נגד שפעת יעיל ומומלץ בקרב בני 60 ומעלה
  בסקירה שבדקה את יעילות החיסון נגד שפעת ושהתפרסמה בנובמבר 2014 ב- The LANCET, נבדקו 35 מחקרים המשתמשים בשיטת מחקר חדשנית. המסקנה אליה הגיעו החוקרים הייתה כי החיסון נגד שפעת יעיל במבוגרים מעל גיל 60, וכי יש לפעול על מנת להגביר את השימוש בחיסון בקבוצת גיל זו.
 • חיסון נגד שפעת מציל חיים
  במחקר שהתפרסם באוגוסט השנה (2015) ב- Journal of the American Geriatrics Society נותח מידע שנאסף מיותר ממיליון בתי אבות סיעודיים בארצות הברית בשנים 2000 – 2009.  המחקר מצא קשר חיובי בין עליה במספר החיסונים ובין ירידה משמעותית במספר מקרי המוות והאשפוזים בבתי האבות,  או כמו שאמר אחד מכותבי המחקר, פרופ' וינסנט מור "החיסון מציל חיים, וזה הישג שניתן להתגאות בו".
 • חיסון נגד שפעת מוריד את הסיכון לאשפוז בקרב מבוגרים
  ככל שהגיל עולה גם מנעד הסיכונים איתם אנו מתמודדים בתחום הבריאות עולה. מחקר שהתפרסם ביוני 2013 בעיתון הרפואי Clinical Infectious Diseases - Oxford Journals  בחן את יעילות החיסון נגד שפעת במניעת מקרי אשפוז. המחקר הראה כי בשנים 2011 - 2012 לחיסון נגד שפעת הייתה יעילות של כ-71.4% במניעת אשפוזים עם מחלה נשימתית חריפה הנגרמת על ידי וירוס השפעת במבוגרים. בנוסף נמצא כי בקרב מבוגרים מעל גיל 50 נמצא כי יעילות החיסון טובה יותר ומגיעה ל-76.8%.
 • חיסון בקרב בני 65 מפחית את הסיכון לאשפוז עקב שפעת או דלקת ריאות
  מחקר שהתפרסם באוקטובר 2007 ב- The New England Journal of Medicine ובדק 713,872 מבוגרים הראה כי חיסון נגד שפעת מומלץ לכל אדם מגיל 65, וכי יש לפעול על מנת להגביר את שיעור ההתחסנות באוכלוסייה זו. המחקר הראה כי כי קיים קשר בין חיסון נגד שפעת לבין ירידה מובהקת של 27% בסיכון לאשפוז עקב שפעת או דלקת ריאות. כמו כן, נמצא כי קיים קשר בין החיסון ובין ירידה של 48% בשיעור התמותה. 
בטיחות - תופעות לוואי קלות וחולפות 
 • המרכז לבקרת מחלות מאשרר - החיסון נגד שפעת בטוח
  המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) ומנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) עורכים באופן קבוע בקרה על בטיחות החיסון נגד שפעת, במטרה לזהות תופעות לוואי משמעותיות הנגרמות בעקבות החיסון. בסקירה שהתפרסמה באתר המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית בספטמבר 2014 צוין, כי בשנים האחרונות תופעות הלוואי, ברובן המוחלט, קלות וחולפות וכוללות בין היתר כאב ואודם מקומי במקום ההזרקה, ונזלת לאחר התחסנות בתרסיס אף.