לתיק הבריאות שלי

הכל אודות השפעת (חורף 2020-2021)

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

על ילדים ועל שפעת

כואב לנו הלב כשילדינו חולים, ומה אם היה באפשרותינו למנוע את המחלה? קראו את סקירת המאמרים אודות החיסון נגד שפעת בילדים.

על ילדים ועל שפעת
הילדים שלנו הם הדבר היקר לנו ביותר ואנו מגנים עליהם בכל דרך העומדת לרשותנו – אינסוף אהבה, אוכל מזין, חינוך טוב ורפואה מתקדמת. בזכות מידע שאנו נחשפים אליו דרך האינטרנט, רשתות חברתיות ומכרים אנו יודעים יותר ושואפים להחליט החלטות מושכלות ומבוססות ידע בכל הנוגע לילדינו ועתידם. הבעיה היא, שבעידן המידע החופשי לא תמיד אפשר לדעת איזה מידע הוא מידע מבוסס ואיזה לא.
המחקרים במאמר שלפניכם הינם מחקרים עדכניים בתחום השפעת והחיסון נגדה. חשוב לזכור כי שפעת אינה "רק הצטננות", מדובר במחלה שעלולה להסתבך, לכן היחשפות למידע שפורסם במיטב העיתונות הרפואית בעולם הינה הכרחית ומתבקשת. 
אנו מזמינים אתכם לקרוא, ללמוד את הנושא, להתייעץ עם הצוות הרפואי במקרה הצורך ולקבל את ההחלטה הנכונה בשבילכם ובשביל ילדיכם. 
סיכוני מחלת השפעת – סיבוכים ומוות
 • 90% מהילדים שנפטרו משפעת בשנת 2013 בארה"ב לא חוסנו
  כמו שכבר נכתב, שפעת אינה "סתם הצטננות". שפעת הינה מחלה שעלולה להסתבך. בסקירה מיולי 2013, של המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC), דווח כי 90% ממקרי המוות בילדים בארה"ב כתוצאה משפעת התרחשו בילדים שלא חוסנו באותה השנה נגד שפעת. כמחצית ממקרי המוות היו בילדים הנמצאים בסיכון מוגבר לפתח סיבוכי שפעת בשל מחלה כרונית או בשל גילם הצעיר (מתחת לגיל 5 שנים).
 • 36% מהתינוקות פיתחו דלקת ריאות כתוצאה מהסתבכות של מחלת השפעת
  מאמר שפורסם בשנת 2010 ב- The Pediatric Infectious Disease Journal הראה כי מתוך 2,992 ילדים שאושפזו עם שפעת, 36% (1,072 ילדים) פיתחו דלקת ריאות כתוצאה מסיבוך של המחלה. גם בישראל ניתן לראות כי שיעור ההפניות שהסתיימו עם אבחנה של דלקת ריאות היה גבוה במיוחד בתינוקות מתחת לגיל שנתיים, זאת לפי דוח מסכם של עונת השפעת בשנים 2013-2014 שפורסם על ידי המרכז הלאומי לבקרת מחלות (ICDC). לפי דוח זה ביוני 2014 צוין כי שיעור האבחנות עמד בשיאו על 69 פניות לכל 10,000 תינוקות (על פי נתונים שהתקבלו מ"מכבי שירותי בריאות"). 
 • מעל 100 מקרי מוות בילדים משפעת בארה"ב כל שנה
  בסקירה של המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) שהתפרסמה בספטמבר השנה (2015) צוין כי משנת 2012 דווחו בכל שנה מעל 100 מקרי תמותה של ילדים בשל מחלת השפעת בארה"ב. כמו כן צוין כי בשנה האחרונה נצפתה עלייה של 27% בתמותת ילדים משפעת בארה"ב לעומת השנה הקודמת.
חיסון נגד שפעת – יעיל ובטוח
 • בזכות החיסון נמנעו כ-5 מיליון מקרי שפעת באוכלוסיה הכללית, כולל בילדים
  שאלה שכל הורה שואל את עצמו היא - האם החיסון יעיל? מחקר מיוני 2013 שהתפרסם ב- PLOS Medicine העריך כי מספר מקרי השפעת שנמנעו בארצות הברית בזכות חיסון נגד שפעת נע בין 1.1 מיליון בשנים 2006 -2007 לכ- 5 מיליון מקרים בשנים 2010-2011. 
 • חיסון ילדים נגד שפעת מוריד את הסיכון לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ ב-74%
  אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ מעיד על סיבוך מסכן חיים, ואף אחד לא רוצה להגיע לשם עם הילד שלו. מחקר נוסף שתומך ביעילות החיסון התפרסם בספטמבר 2014 בעיתון הרפואי  The Journal of Infectious Diseases - Oxford Journals  המחקר בדק ילדים בגילאי 6 חודשים עד 17 שנים בארה"ב בין השנים 2010 -2012, והראה כי התחסנות ילדים באופן מלא נגד שפעת הורידה ב-74% את הסיכון לאשפוז ביחידה לטיפול נמרץ בשל מחלת השפעת.  
 • החיסון נגד שפעת בטוח 
  אחת השאלות המרכזיות שאנו שואלים היא – האם זה בטוח? מחקר שהתפרסם באוקטובר 2006 ב- The Journal of the American Medical Association משמש עדות נוספת התומכת בבטיחות החיסון נגד שפעת אצל פעוטות בני 6 - 23 חודשים. במחקר, הגדול ביותר מסוגו בארה"ב שכלל מעל 40,000 ילדים, נבדקו פניות להתערבות רפואית מיד לאחר מתן חיסון נגד שפעת. תוצאות המחקר הראו כי התבצעו פניות ספורות בלבד, כאשר אף אחת מהן לא הייתה חמורה. 
 • המרכז לבקרת מחלות מאשרר - החיסון נגד שפעת בטוח
  המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) ומנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) עורכים באופן קבוע בקרה על בטיחות החיסון נגד שפעת, במטרה לזהות תופעות לוואי משמעותיות הנגרמות בעקבות החיסון. בסקירה שהתפרסמה באתר המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית בספטמבר 2014 צוין, כי בשנים האחרונות תופעות הלוואי, ברובן המוחלט, קלות וחולפות וכוללות בין היתר כאב ואודם מקומי במקום ההזרקה, ונזלת לאחר התחסנות בתרסיס אף.