לתיק הבריאות שלי

הכל אודות השפעת (חורף 2020-2021)

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

בהריון אנחנו בריאות בשביל שניים

במהלך ההריון את אחראית על הבריאות שלך, וכל הבריאות של תינוקך שטרם נולד. קראי את סקירת המחקרים הבאה בנושא חיסון נגד שפעת במהלך הריון

בהריון אנחנו בריאות בשביל שניים
לא קל להיות בהריון בחורף – כשלכולם קר לך חם, החיידקים והוירוסים חוגגים, והפעם את צריכה להישאר בריאה בשביל שניים. במצב מיוחד זה, כדאי שתקבלי החלטות לגבי הבריאות שלך על סמך המידע הטוב ביותר הקיים. נשים בהריון הן אוכלוסיה הנמצאת בסיכון גבוה לחלות בשפעת (לפי מחקר שהתפרסם בספטמבר 2012 ב- American Journal of Obstetrics & Gynecology), ובסיכון לתוצאות חמורות כתוצאה ממחלתן כגון סיבוכי שפעת ופגיעה בילוד (מחקרים תומכים ניתן לראות בהמשך). 

על מנת לאפשר לך לקבל החלטה מבוססת ידע ריכזנו בסקירה זו מגוון מסקנות של מחקרים רפואיים עדכניים, שפורסמו במיטב העיתונות הרפואית בעולם ועל ידי ארגוני בריאות רשמיים. המחקרים עוסקים בסיכוני מחלת השפעת בזמן הריון, ביעילות החיסון בקרב נשים בהריון ובבטיחות החיסון. את מוזמנת לקרוא את העובדות, להתייעץ עם הצוות הרפואי ורק אז לקבל החלטה. בהצלחה!
  • שליש מהנשים הצעירות שאושפזו עם שפעת היו בהריון – נשים בהריון נחשבות לקבוצת סיכון כאשר מדברים על מחלת השפעת, ומסקנה זו חוזרת במחקרים שונים. סקירה מיוני 2015 של המרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) הראתה כי במהלך עונת השפעת בשנים 2014 – 2015, שליש מהנשים בגילאי 15-44 שאושפזו בעקבות מחלת השפעת היו בהריון.
  • שפעת בהריון מעלה את הסיכון להפרעה דו-קוטבית של הילוד פי 4 – אנחנו יולדות ומקוות שנתנו לילדינו את נקודת ההתחלה הטובה ביותר בחיים. במחקר שהתפרסם ביולי 2013 ב- JAMA Psychiatry נבחנו ילדיהן של נשים שחלו בשפעת במהלך הריונן בין השנים 1959 - 1966. בדיקת הילדים העלתה כי ילדים שאמהותיהם חלו בשפעת בשלבי ההיריון השונים, היו בעלי סיכון של פי 4 לחלות בהפרעה דו-קוטבית בגיל בוגר. 
  • פגים נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכי שפעת ואשפוז – הם כאלה קטנטנים וחשופים שאנחנו נעשה כל שאנו יכולות כדי לשמור עליהם. במאמר שהתפרסם בפברואר 2015 ב- The Lancet Respiratory Medicine, וסקר את נתוניהם של 14,086 ילדים, נמצא כי פגות היא גורם הסיכון המשמעותי ביותר לפיתוח סיבוכי שפעת, עם סיכון של פי 4.33 להתאשפז בשל סיבוכי שפעת  לעומת תינוק שנולד בזמן. מאמר זה מוביל אותנו למחקר הקנדי הבא:
  • חיסון נגד שפעת מוריד את הסיכון ללידה מוקדמת ולמשקל לידה נמוך – אנחנו אף פעם לא יודעות מתי נלד, אבל אף אחת לא רוצה ללדת מוקדם מידי. כ- 12,000 נשים בהריון השתתפו במחקר קנדי שהתפרסם במרץ 2014 ב- Canadian Medical Association Journal, המחקר הראה כי חיסון נגד שפעת מוריד את הסיכון ללידה מוקדמת ב- 25%. בנוסף, המחקר הראה כי נשים הרות שהתחסנו נגד שפעת היו בסיכון נמוך יותר ב-27% ללדת תינוק עם משקל לידה נמוך.
  • חיסון נגד שפעת בטוח לנשים בהריון – כבר הוכח כי שפעת היא מחלה מסוכנת לנשים בהריון וכי החיסון נגדה יעיל ומוריד את הסיכוי לסיבוכים ופגיעה בילוד, אך האם החיסון בטוח? התשובה היא – כן, בטוח להתחסן נגד שפעת במהלך היריון. תמיכה לכך ניתן למצוא במחקר שהתפרסם בפברואר 2011 ב- American Journal of Obstetrics & Gynecology. כותבי המחקר עקבו במשך 20 שנה אחר נשים בהריון שחוסנו נגד שפעת, ולא מצאו דפוסים חריגים של סיבוכי הריון או תוצאות הריון בנשים הרות שחוסנו נגד שפעת.