לתיק הבריאות שלי

התמודדות בימי קורונה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

יום השואה בצל הקורונה

יום השואה בצל הקורונה
ערב יום השואה 2020, יום אבל שמצוין השנה בצל מגפת קורונה בינלאומית. 
מידי שנה אנחנו שומעים על מצוקתם הכלכלית של ניצולי השואה, ועל מצוקתם הרגשית. השנה, סביב הקורונה התחושות מועצמות, והאנלוגיה לשואה המתבקשת מעליה, תופסת את כולנו בבטן הרכה. ניצולי השואה מוצאים את עצמם שוב במסתור, מרוחקים מהעולם, מנסים להגן על עצמם מפני אויב אכזר. 
ניצולי השואה, שהפעם נמצאים בסכנת חיים מפאת גילם, שוב תלויים בעזרתם של אנשים על מנת להתקיים. 
עולות שוב מחשבות על אגירת אוכל, על הישרדות, על העולם שמחכה "אחרי". המחנק מההסגר, חוסר אונים ואיבוד השליטה, מזכירים את הקשיים של העבר, ומקשים על מציאת נקודות אור להיאחז בהן. 
הבדידות מועצמת, הזיכרונות עולים, והטראומה מתחדשת. ישנה תחושה שכל המוכר לא יהיה עוד, ושכל החיים שעמלו ובנו, קרס בין לילה. 
הקשישים חיים כיום באימה ממשהו שאין שליטה עליו, ובעוד שרובנו רואים התחלה של שחרור ושל הקלה באיסורים, הם צפויים להישאר בבדידות שלהם לעוד תקופה ארוכה, כשהסוף עדיין אינו נראה באופק. 
אנחנו צופים בהם מהצד, רוצים לחבק, יודעים שאסור. מחפשים כיצד לסייע, כיצד לתת את התמיכה המקסימלית שרק ניתן, בתוך מצב המרגיש לעיתים קשה מנשוא. 
סיוע עם מזון, תרופות וציוד חיוני
יום השואה הוא יום נהדר להתבונן סביב. בעוד שאין צל של ספק שאנחנו מטפלים בדרך הטובה ביותר בבני משפחתנו, לניצולים וקשישים רבים אין משפחה שדואגת לכל צרכיהם. ודאו כי השכנים שלכם מטופלים, שיש להם מקורות של אוכל, תרופות וציוד לבית. 
בתקופה זו, בה אין ביקורים ואין אפשרות למעקב צמוד, חשוב לוודא שיש מענה הולם לצרכיהם הפיזיים של המבוגרים, בין אם הם גרים לבדם, עם מטפל או בבתי אבות. חשוב לעקוב, לבדוק ולוודא שהם מקבלים טיפול נאות, דאגה לאוכל, ניקיון, תרופות ועוד. בנוסף, חשוב לבדוק שאמצעי מיגון מקסימליים ננקטים, עם שימוש במסיכות וכפפות בקרבם, בהתאם להנחיות משרד הבריאות.
מומלץ להחליף מספרי טלפון עם שכנים החיים קרוב לאדם המבוגר, על מנת שיהיה אפשר להסתייע בהם. 
סיוע עם אמצעי בידור ועיסוקים
מרוב דאגות ל"חובה", כמו אוכל ותרופות, אמצעי בידור, עיסוקים ושעשוע שכל כך נחוצים להפגת השעמום נוטים להישכח. מלבד שהעובדה שהם מעבירים את היום ושומרים על מוח פעיל וחד, אמצעי הבידור השונים הם מאחז על תקווה ואופטימיות, ומסמלים את השוני הגדול בין "אז" לבין המצב היום. 
דאגו לאספקה שוטפת של פאזלים, תשבצים וספרים, הורידו עבורם אפליקציות לספרי אודיו, חפשו נגני DVD וסרטים, ולמתקדמים טכנולוגיות – גם משחקי קלפים או קופסה שמשחקים און ליין (כגון ברידג', רמי קוב, טאקי ועוד). הקפידו שיש להם את הציוד החיוני לתחביבים שלהם, כגון שתילים חדשים לאדנית, חוטי צמר לסריגה, חומרי יצירה ועוד. 
דווקא השנה, במידת האפשר, מומלץ לא לשקוע אל תוך רצף סרטי ותוכניות השואה המציפים את השידורים. עיסוק תכוף בנושא נוטה להחיות אותו. בעוד שבשגרה החזרה לפעילות למחרת יום השואה מקלה על ההתמודדות, השנה אין את היכולת להתנתק על ידי עיסוקים חליפיים, ולכן מראש כדאי להימנע עד כמה שניתן. 
תקשורת וקשר אנושי 
דווקא כיום, התקשורת הבין אישית חשובה כאין כמותה. שיחות טלפון מכניסות נקודות אור ליום, ומאפשרים הפוגה מהשגרה המייאשת. במיוחד עבור ניצולי שואה או אנשים קשישים, התקשורת הזו עונה על צורך רגשי, ומבדילה שוב בין מה שהיה במעבר, למצב כיום. 
אם ישנה אפשרות, כדאי שחלק מהשיחות הללו יהיו שיחות וידאו על מנת שיהיה אפשר לעקוב אחרי מצב ההיגיינה ונקיון, ולנסות ל"קרוא" גם את האותות הבלתי מילוליים. 
מומלץ להקפיד על שיחות יומיות גם עם המטפל/צוות בית האבות/בני זוג ועוד, ולחקור אותם אודות מצבם הבריאותי, הפיזי והרגשי של המטופל שלהם, ושלהם עצמם. 
להוות את הקול המרגיע 
באותו האופן בו אנחנו נזהרים מה אנחנו אומרים מול הילדים, ו"מתרגמים" את החדשות ואת הבשורות עבורם למונחים פשוטים יותר להבנה והכלה, כדאי פעול גם עם המבוגרים. 
מומלץ לעודד אותם לצמצם את צריכת החדשות. הבטיחו שאתם תעבירו את המידע החשוב, וחסכו מהם את ההאזנה הבלתי פוסקת לפרשנויות השונות. 
פשטו עבורם את הקביעות וההחלטות למידע קונקרטי.
הזכירו להם שוב ושוב שכולנו באותו המצב ושההנחיות חלות על כולם, ושהן נועדו להגן עליהם.
הציגו את הצדדים האופטימיים, את המספרים שיורדים, את השיח על חזרה לשגרה. הטון החיובי יותר שצץ בימים האחרונים, הוא בהחלט אור בוהק בקצה של מסדרון ארוך. 
דעו כיצד לבקש עזרה 
במיוחד כיום, ישנם מקורות סיוע רבים, הנותנים מענה הן לצרכים הפזיים והן לצרכים הרגשיים של ניצולי שואה וקשישים. ניתן לפנות לצוות העובדים הסוציאליים, הפסיכיאטרים או הפסיכולוגים של לאומית לקבלת ייעוץ וסיוע. השירות ניתן הוא באמצעות שיחות טלפון או תורים בווידאו, וניתן לזמן תור דרך המרכזים הרפואיים, מוקד שירות לקוחות, אתר לאומית או האפליקציה. 
בנוסף, הקו החם של לאומית פעיל עבורכם לכל תמיכה, סיוע וייעוץ שאתם צריכים בתחום בריאות הנפש, בטלפון 1700-507507, או 507* מכל טלפון נייד. יש ללחוץ על הספרה "9" בנתב.