לתיק הבריאות שלי

התמודדות בימי קורונה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

''מה נשתנה ליל הסדר הזה מכל הלילות?''

''מה נשתנה ליל הסדר הזה מכל הלילות?''
למדנו בשבועות האחרונים הרבה אודות ריחוק והתמודדות, חווינו על בשרנו את הבדידות, והקושי הזה רק מתעצם ומודגש ככל שאנחנו מתקרבים לערב החג. 
אנחנו שומעים סביבנו שוב ושוב שהדרך היעילה ביותר, היחידה, למעשה, שתאפשר שליטה יעילה על התפשטות נגיף הקורונה היא על ידי ריחוק פיזי, בין אחד למשנהו, בין סבים וסבתות לנכדים, בין בני משפחה שגרים בבתים שונים, חברים ועוד. עם כל הקושי ועם כל העצב שבדבר, זהו צעד הכרחי, חיוני על מנת להגן על המבוגרים, על אנשים שמצבם הבריאותי מורכב ועל כולנו. 

אז בפסח זה רובנו נהיה רחוקים מהנכדים שלנו, מההורים שלנו, מילדנו הנשואים האהובים, מחברים, מבני משפחה. השולחן, שכל שנה צפוף ועמוס, גדוש ורועש, יהיה קטן ושקט משמעותית, עם המשפחה הגרעינית בלבד. 
ובכל זאת, יש דברים שאפשר לעשות שיקלו מעט על ההפרדה, שיחזירו את שמחת החג שאנחנו רגילים לה, לכולם: 
 
  • התארגנו לחג על ידי חיפוש מתכונים משפחתיים מסורתיים קלים, שהנכדים יכולים להכין, בעצמם. הדריכו אותם דרך הטלפון, ובשלו בו בזמן את המתכונים. 
  • ארגנו לנכדים ולהורים משלוח הביתה של ירקות ופירות טריים לחג, או חבילת מזון עם מאכלים בריאים וחגיגיים שהם אוהבים.
  • הכינו ספר מתכונים משפחתיים, ושלחו במייל לכל אוהביכם. זוהי דרך נהדרת לזכור במה נשתנה הלילה הזה.
  • קשטו את הסלון בתמונות של בני המשפחה שרחוקים מכם. תלו תמונות של הנכדים, של ההורים. השאירו אותם "קרובים לעין, וקרובים ללב".  
  • שלחו לנכדים במייל או בווטסאפ הסברים על ההגדה, על מנהגים ומסורות משפחתיים, או סיפורי פסח אהובים. בקשו מהוריהם להקריא להם את הדברים ששלחתם (ואם אפשר תוך חיקוי של הקול והגינונים שלכם, אז מה טוב!)
  • רכשו באינטרנט מתנה מיוחדת לאפיקומן. אפשר לשלוח את המתנה ישירות לנכדים הביתה, או לצלם ולשלוח להם תמונה, עם הבטחה שהמתנה מחכה למפגש הראשון בינכם. 
  • בקשו מהנכדים לצייר, לכתוב בלשונם או להמחיז חלקים מההגדה בימים לקראת החג, ולשלוח אליכם בווטסאפ. מה שניתן, הדפיסו והוסיפו לטקס ליל הסדר שלכם. 
  • בקשו מהנכדים לאייר את עשרת מכות מצריים. הדפיסו את הציורים שלהם והציגו אותם במהלך קריאת ההגדה. 
  • כתבו לכל נכד, להורים שלכם, לחברים, מכתב אישי, עם ברכות ומשאלות. בקשו מהם שישלחו לכם גם מכתב אישי ובו הם מתארים את רגשותיהם, את ברכותיהם ומשאלותיהם. גם את הברכות כדאי להוסיף כחלק בלתי נפרד מערב החג שלכם. 
  • נצלו את הטכנולוגיה, ולקראת כניסת החג, ערכו מפגש משפחתי בזום. הזמינו את כל המשפחה לשיר את השירים האהובים, ולתת חיבוקים וירטואליים, עד שהמפגש האמיתי יוכל להתרחש. 
 
הפסח הזה הוא שונה, אך לא חייב להיות עצוב. זכינו בטכנולוגיה שמאפשרת לדבר, לראות, לחוות ולהיות עם המשפחה, גם כשאנחנו רחוקים. 
באיחולי חג שמח, בריא ומשפחתי, גם כשרחוקים.