לתיק הבריאות שלי

התמודדות בימי קורונה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

7 עוגנים להתארגנות משפחתית מנצחת

7 עוגנים להתארגנות משפחתית מנצחת
הורים יקרים,
ימים מאתגרים נפלו בחיקינו. כל המשפחה מצטופפת בגיגית אחת כשכל שירותי ההסעדה, הבידור והבילוי יצאו לחופש גדול. בימים אלה יש לכל אחד ואחת הזדמנות להיות מנהיג בביתו ולסייע למשפחה לעבור את התקופה הזו לא רק בבריאות, אלא גם בתחושה של בטחון והמשך צמיחה. 
האם זה אפשרי? בוודאי!
אבל איך עושים את זה בתקופה בה עולות תחושות טבעיות של לחץ וחרדה אצל ילדינו, אצל ההורים שלנו וגם כאשר אנחנו בעצמנו מוצפים?
הדרך הטובה ביותר לתפוס פיקוד ולהשיט את הספינה המשפחתית לחוף מבטחים הוא בניית שגרה. 

את השגרה המשפחתית חשוב לבנות סביב עוגנים קבועים.
  1. יקיצה יזומה – חשוב לקבוע שעת קימה הגיונית בבוקר, גם למתבגרים. מומלץ לקום לא יאוחר מהשעה 08:00, להתלבש (לא להישאר בפיג'מה כל היום!), לאכול ארוחת בוקר, ולהתחיל את היום.
  2. משימה לימודית – חשוב להגדיר שעה יומית לביצוע משימה לימודית. התיכוניסטים לומדים באופן מקוון באמצעים שונים, למשל באמצעות ZOOM. חשוב לקבוע שעה ללמידה וירטואלית לאותו יום ולשים תזכורת בטלפון 10 דקות לפני תחילת הלמידה. ילדי גנים ובית ספר יסודי – ניתן לקבוע תכני למידה יומיים בשיתוף עם ההורים, למשל : הכרות עם ערכים בוויקיפדיה,  חוברות למידה ופעילות מותאמות גיל, קריאה משותפת של תכני העשרה, למידה חווייתית (שתילת עציצים במרפסת ולמידה על התהליך).
  3. פעילות ספורטיבית – חשוב לקבוע שעה ביום לפעילות ספורטיבית אהובה. כשאי אפשר לצאת מהבית, ניתן להיעזר בשפע שיעורים ופעילויות ב YouTube ולבצע את הפעילות בסלון הביתי. יש לוודא שהפעילות מותאמת ליכולת וגיל הילדים. אפשרות נוספת היא פשוט לשים מוסיקה ולרקוד!
  4. משחק וקריאה – חשוב לקבוע שעה ביום לקריאת ספר או משחק קופסה. זה הזמן להוציא מהנפטלין שפע משחקים שהילדים קיבלו בימי ההולדת ולא הייתה לכם הזדמנות לפתוח.
  5. הגדרת זמן מסכים – בתקופה רוויית מסרים מלחיצים חשוב מאוד לברור תכנים בקפידה ולקבוע שעה חשיפה למסכים שתתחיל משעה ועד שעה. 
  6. פעילות משפחתית – חשוב לקבוע שעה ביום לפעילות משותפת. ניתן לצפות יחד בסרט בטלוויזיה, להכין ארוחה משפחתית כאשר כל אחד מקבל תפקיד בכל אחד מהשלבים (תכנון תפריט, הכנה, עריכת השולחן, פינוי), משחק בגינה, משחק קופסא, משחקים של פעם (חי, צומח, דומם) ועוד. 
  7. ארגון הבית – בכל יום, כל אחד יקבל תפקיד אחד לפחות על פי יכולתו במרחב הביתי – מיון גרביים, טאטוא, פינוי מדיח, קיפול כביסה.