לתיק הבריאות שלי

וירוס הקורונה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

מהו וירוס הקורונה?

מהו וירוס הקורונה?

מהם וירוסי קורונה?

וירוסי הקורונה הן משפחת וירוסים גדולה, הגורמת למחלות רבות: מהצטננויות ועד מחלות קשות יותר כגון מרס (MERS-CoV) וסארס (SARS-CoV). 
וירוס הקורונה נישא על ידי בעלי חיים שונים (כגון עטלפים, גמלים וחתולים). במקרים נדירים וירוס קורונה עובר שינוי מבני, ואז מסוגלת להדביק בני אדם ואף לעבור מאדם לאדם.  
תסמינים נפצים כוללים חום, שיעול, אף דולף, כאב גרון, דלקת אוזניים, קוצר נשימה וקשיי נשימה. במקרים קשים יותר הווירוס עלול לגרום לדלקת ריאות, כשל נשימתי, כשל כליות ואפילו מוות. 
דרכי הדבקה של וירוס הקורונה
מרבית וירוסי קורונה מועברים באותו האופן כמו שאר וירוסים שגורמים לצינון: על ידי שיעול או עיטוש, מגע בפניו של חולה או נגיעה בידיות דלת, כפתורי מעלית וחפצים אחרים בהם נגעו חולים.
הרוב הגדול של האוכלוסייה חלתה לפחות פעם בחייהם באחד מווירוסי הקורונה השונים, לרוב בילדותם. הווירוס נפוץ יותר בסתיו ובאביב. 
בעבור רוב החולים, התסמינים חולפים לאחר מספר ימים. 
  תכירו: 2019-nCov, או בשמו החדש COVID-19
מוקדם בינואר 2020 ארגון הבריאות העולמי זיהה בסין זן חדש של וירוס קורונה: 2019 novel coronavirus, המכונה בקיצור 2019-nCoV.
לקראת סוף 2019 פרצה מגפה של וירוס זה בעיר ווהאן, מחוז הובאי שבסין. כחודש לאחר ההתפרצות הראשונית גורמי בריאות בסין דיווחו על מאות מקרים בעיקר ווהאן ומספר עולה של מקרי מוות. זוהו גם מקרים ראשוניים של קורונה במטיילים שהגיעו מווהאן. המחלה נודדת ומתפשטת, וצפויה להגיע למדינות נוספות. 
בסין הוגדר מצב חירום, אך נכון לכיום אין חשש במישור הבינלאומי. 
בתחילת המגיפה היו דיווחים על קשר לשוק פירות הים ושוק בעלי החיים בעיר ווהאן, אך כיום ברור כי חלק גדול מההדבקה נעשית מאדם לאדם. עדיין לא ידוע עד כמה בקלות הווירוס מופץ. מייחסים את ההתפשטות המהירה לתנועת אנשים רבה בעקבות חגיגות ראש השנה הסיני. 
לזן זה של וירוס הקורונה פוטנציאל לגרום למחלות קשות ואף מוות. מידע ראשוני מצביע על כך שאנשים מבוגרים ואנשים עם מערכת חיסונית חלשה נמצאים בסיכון מוגבר לחלות בווירוס. עם זאת, מרבית החולים במחלה מתאוששים ממנה בקלות יחסית. 
בתגובה להתפרצות, מטיילים העוזבים את העיר ווהאן עוברים בדיקות גופניות טרם עזיבתם, ובמדינות רבות מיושם נוהל בדיקה בריאותית בעבור המגיעים מעיר זו. 
התפשטות וירוס הקורונה 
מאז פרוץ המגיפה, היא התפשטה בכל העולם. באמצע מרץ היו דיווחים על קרוב ל 170,000 חולים סביב העולם, ביותר מ- 150 מדינות. מספר הנפטרים סביב העולם עומד על כ- 6,500. בצפון אמריקה, הרבה ממדינות אירופה, אוסטרליה וחלק ממדינות המזרח הוכרז על מצב חירום, עם הנחיות לבידוד לאנשים השבים מוץ לארצם, איסור על התכנסויות, ביטול אירועי ספורט ותרבות, סגירת בתי ספר ועוד. 
לחצו על הקישור לצפיה בהנחיות התנהלות של משרד הבריאות בישראל