לתיק הבריאות שלי

חיסונים נגד קורונה

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

חיסון ילדים וילדות בגילי 5-11 נגד קורונה

מבצע חיסון ילדים וילדות בקבוצת הגיל של 5-11 כנגד קורונה מתחיל. זמנו תור עוד היום.

חיסון ילדים וילדות בגילי 5-11 נגד קורונה
ב - 26.10.21 מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר מתן חיסונים נגד קורונה של חברת פייזר לילדים בגיל 5-11. ההחלטה התקבלה לאחר פאנל המורכב מגורמים מקצועיים, שדנו בסוגיה במשך שעות ארוכות. נקבע כי החיסון עבר בדיקות בטיחות מחמירות ונמצא מאד יעיל במניעת התחלואה. ב- 14.11.21 אושר חיסון ילדים בגילי 5-11 בישראל. 

 

מדוע יש צורך במתן חיסונים נגד קורונה לילדים?

כיום, יותר ממחצית החולים בקורונה הם ילדים צעירים. המשמעות היא שיבושים בשגרת היומיום של הילדים ובני משפחתם: בידוד, פגיעה ברצף הלמידה, פגיעה כלכלית בעקבות הפסד ימי עבודה של ההורים, נזק רגשי וחברתי וכמובן הסיכונים של החולי בקורונה. 
מרבית הילדים יחלו בקורונה בצורה קלה, או נטולת תסמינים. עם זאת, בישראל עשרות ילדים נזקקו לאשפוז בעקבות הקורונה, ואף נזקקו להנשמה או לחיבור למכונת לב-ריאה (סביב העולם מדובר באלפי ילדים שנפטרו מקורונה ועוד הרבה יותר שנזקקו לאשפוז ולתמיכה נשימתית). כ-10% מהילדים סובלים מתופעות של קורונה מתמשכת, ובינם קשיי נשימה, תשישות, פגיעה בזיכרון ועוד ולמשך חודשים אחרי ההחלמה, ישנים דיווחים על ילדים אשר סובלים מדלקת רב מערכתית (PIMS) המופיעה 2-6 שבועות לאחר ההחלמה מקורונה, ועוד ילדים אחרים מסכנים בני משפחה שלהם מערכת חיסונית שמתפקדת בצורה פחות יעילה מפאת גילם או מחלות רקע. 
האם ילדים יקבלו את אותו החיסון כמו מבוגרים?
לאחר בחינה מעמיקה של הנושא, נמצא כי תגובתם של ילדים למינון נמוך יותר של החיסון זהה לתגובתם של מבוגרים ומתבגרים למינון הגבוה (30 מק"ג), עם פחות תופעות לוואי. הוחלט שהמינון של הילדים יהיה שליש מהמינון של המבוגרים (10 מק"ג). מינון החיסון ואריזת בקבוקי החיסונים ייעודית לילדים.
בכמה מנות חיסון יחוסנו הילדים?
ילדים יחוסנו בשתי מנות חיסון של 10 מק"ג כל אחת, עם הפרש של 21 ימים בין החיסונים. הם יחשבו כמחוסנים במלואם שבוע לאחר קבלת החיסון השני. 
האם ילדים שחלו בקורונה זכאים לחיסון?
החלטה לגבי חיסון ילדים מחלימים מקורונה תתקבל בהמשך. בשלב זה, לא יחוסנו מחלימים.
תופעות לוואי של חיסון נגד קורונה 
כבכל חיסון, יתכנו תופעות לוואי אחרי מנת החיסון הראשונה ו/או השנייה נגד קורונה. תופעות הלוואי של ילדים דומות תופעות הלוואי שנצפו אצל מבוגרים. 
תופעות לוואי נפוצות כוללות כאב בזרוע, נפיחות או אדמומיות במקום החיסון, חום וצמרמורות, כאב ראש, תשישות או כאבי שרירים. תופעות אלו נחשבות למתונות ולרוב נעלמות תוך 24-48 שעות. ניתן להקל על הכאבים ועל אי הנוחות באמצעות מתן משכך כאבים. 
לחצו על הקישור למידע נוסף אודות תופעות לוואי של החיסון נגד קורונה.
אחרי קבלת החיסון יש להמתין במרכז הרפואי/מרכז חיסון רבע שעה.
מה לגבי הסכנה של דלקת בשריר הלב?
התופעה של דלקת בשריר הלב נצפתה באחוזים מאד נמוכים בקרב מתבגרים וגברים צעירים במריבת המקרים הדלקת הייתה קלה וחלפה כעבור מספר ימים. בוועדה נמסר כי יש יותר מפי 16 סיכוי לחלות בדלקת בשריר הלב אחרי הדבקות בנגיף הקורונה, מאשר בעקבות קבלת החיסון. 
האם כבר חוסנו ילדים בגילים אלו?
עד כה בעולם חוסנו יותר משני מיליון ילדים בקרב גילי 5-11, ובישראל כבר יותר מ- 500 ילדים קיבלו את החיסון. 
מהו יעילות החיסון בקרב הילדים?
נמצא שהחיסון הראה על דרגת יעילות של כ- 91% במניעת הדבקות בקורונה ובמניעת חולי ותסמיני קורונה קשים. 
מדוע לחסן עכשיו כשהתחלואה בירידה?
על מנת להגיע להגנה אופטימלית מפני קורונה יש צורך בקבלת שתי מנות חיסון, ומדובר בתהליך שלוקח לפחות חודש עד להגנה מירבית. המטרה כעת היא להגן על הילדים לפני גל הקורונה הבא. 
חיסון נגד קורונה ופוריות 
לאור דיווחים על שיבושים בווסת אצל נשים, נושא הפוריות וחיסון הקורונה נחקרו נבדק לעומק. ניתן לומר כיום שאין כל עדות לפגיעה בפוריות אצל נשים או אצל גברים. 

כיצד מזמנים תור לחיסון?
החיסונים ינתנו בתחנות חיסון ייעודיות של לאומית. ניתן לזמן תור בצורה מהירה ופשוטה באתר לאומית או באפליקציה, או להתקשר למוקד שירות לקוחות בטלפון 507* (בקישורים הבאים תוכלו למצוא הדרכה מפורטת אודות זימון תור לחיסון נגד קורונה באתר לאומית או באפליקציה). 
לנוחותכם, עם הכניסה לאתר או לאפליקציה, ניתן יהיה לבחור את אתר החיסון הנגיש עבורכם, ואת מועד ושעת החיסון המועדפים. 
החיסון נגד קורונה ניתן בשתי מנות - עם זימון תור ראשון יקבע זימון אוטומטי לתור לקבלת מנה שנייה של החיסון, 21 ימים לאחר קבלת המנה הראשונה של החיסון, באותה שעה ובאותו מקום
שימו לב! ביטול התור השני גורר ביטול אוטומטי של התור הראשון.
מה נדרש להציג במועד קבלת החיסון?
יש להגיע במועד שנקבע עם כרטיס מגנטי של לאומית. 
רצוי ומומלץ להגיע בנוכחות הורה מלווה או מלווה בוגר אחר מטעמו של ההורה. עם זאת, ניתן לחסן ילד/ה גם ללא נוכחות הורה בכפוף לקבלת הסכמה מדעת של הורה אחד לפחות.  
הסכמת הורה תיתנן באחת מכמה דרכים:
  • הורה המגיע עם הילד/ה לחיסון ומסכים בעל פה לחיסון
  • מתן הסכמה בעל פה במהלך שיחה טלפונית יזומה
  • באמצעות תקשורת אלקטרונית לדוגמת מייל או ווטסאפ
  • באמצעות טופס אישור בנוסח המצורף, או בנוסח דומה.