לתיק הבריאות שלי

חיסונים נגד קורונה

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

מהם חיסוני mRNA?

מהם חיסוני mRNA?
מה תפקיד ה RNA בתא?
ל RNA בגוף תפקיד מרכזי במגוון גדול של תהליכים ביולוגיים, תורשתיים ובביטוי ותרגום של המידע הגנטי. ישנם סוגים שונים של RNA  בתא, ולכל סוג תפקידים ייעודים. 
mRNA הוא קיצור של messenger RNA, או RNA שליח. מדובר במולקולה חד גדילית הקיימת באופן טבעי בכל התאים, ונושאת עליה את ההוראות לתרגום המידע הגנטי בתא לייצור חלבונים. 
ה mRNA התגלה בשנת 1961, וכבר בשנת 1989-1990 השתמשו בו לייצור תרופות. העניין המחקרי בחיסוני mRNA גבר בשנים האחרונות בשל ההתקדמות הטכנולוגית, המאפשרת לייצר חיסונים אלו במעבדה, בפיקוח מקסימלי ובכמויות גדולות.  
חיסון mRNA
בחיסונים המוכרים לנו עד היום יש שימוש בווירוסים או חיידקים בתצורות שונות (שלמים או חלקים מהם, מוחלשים או מומתים), על מנת לעורר תגובה חיסונית של הגוף. חיסוני mRNA מדלגים, למעשה, על שלב זה. הם מסונתזים באופן מלאכותי במעבדה, ללא צורך בתאים או בחומרים מורכבים אחרים, בתהליך שהוא יחסית פשוט.  
בעזרת שימוש בתבנית קוד של DNA (החומר הגנטי המצוי בתוך גרעין התא) מייצרים רצפי mRNA. ה mRNA נכנס לתא ועובר תרגום לחלבון הספציפי לו הוא מקודד. במקרה של החיסון נגד קורונה, ההוראות הניתנות לתא הן לייצר חלק בלתי מזיק, הקרוי "חלבון ספייק" (החלבון הזיזי המצוי על מעטפת נגיף הקורונה, שמקנה לו את צורת הכתר). ה- mRNA שבחיסון איננו מכיל את כל המידע הנדרש על מנת לקודד ליצירת וירוס שלם. 
לאחר שהחיסון ניתן, ההוראות (mRNA) מגיעות לתאים של מערכת החיסון, שם התאים משתמשים בהן ליצירת החלבון. לאחר הכנת החלבון התא מפרק את ה- mRNA  ומסלק אותו. 
בשלב הבא התא מזהה את חלבון הספייק שנוצר. מערכת החיסון מזהה שהחלבון זר ואינו שייך ומתחיל תהליך של תגובה חיסונית וייצור נוגדנים, בדיוק כמו במקרה של חשיפה לנגיף עצמו. 
יתרונות של חיסון מסוג mRNA
  • חיסונים אלו אינם חודרים לגרעין התא, ואינם משפיעים על מבנה ה DNA או על הגנטיקה. 
  • אין שימוש בנגיף, ולכן ההשפעה על הגוף קלה באופן משמעותי. אין סכנה של הידבקות בקורונה מהחיסון ואין סכנה של הדבקת הסביבה בעיקבותיו. בשל כך, החיסון בטוח גם בעבור אנשים מדוכאי חיסון ועוד. 
  • אין שימוש בנגיף, ולכן תהליכי הייצור פשוטים בהרבה. ניתן לייצורו במעבדה בזריזות רבה. 
  • מתאפשרת גמישות רבה, וקלות יחסית בהתאמת החיסון למוטציות בנגיף.