לתיק הבריאות שלי

אודות הקורונה

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

הסבר קצר אודות המוטציה של נגיף הקורונה

באמצע דצמבר 2020 דווח על ידי שר הבריאות הבריטי כי זוהה זן חדש של נגיף הקורונה, המתפשט במהירות ברחבי אנגליה. מה הכוונה? עד כמה לדאוג? ננסה להסביר.

הסבר קצר אודות המוטציה של נגיף הקורונה
נגיפים עוברים לעיתים קרובות שינויים במבנה הנגיף, כחלק מתהליכי השכפול שלהם. שינויים אלו, הקרויים מוטציות, לרוב אינן משפיעות על הווירוס. במקרים אחרים השינוי פוגע בווירוס ומקשה על שכפולו ואז הווירוס יכחד, או להפך, מסייע לווירוס להתקיים, להשתכפל או מקל על העברתו.  זן חדש של קורונה באנגליה
הזן החדש נקרא בשם VUI – 202012/01, שמתרגם ל"גרסה הראשונה שנחקרת בדצמבר 2020". 
לזן זה 17 מוטציות, כמה מהם בחלבון הספייק על מעטפת הנגיף.
על פי החוקרים, נראה כי ששינויים אלו מאפשרים תהליך התפשטות מהיר יותר של הנגיף, אך עם זאת, נכון להיום אין עדויות לשינוי במספר המאושפזים בבתי חולים, ונראה כי המחלה בעקבות הזן החדש איננה יותר חמורה מהקורונה ה"רגילה". 
האם חיסון עדיין יהיה יעיל, גם במקרה של זן חדש?
התשובה הכנה היא שכרגע פשוט לא יודעים. החוקרים מקווים שאפקטיביות החיסון לא תושפע, ושהיא תפעל ביעילות גם נגד הזן החדש. הם מזכירים שהיתרון הגדול של חיסוני mRNA הם בגמישות, ויש אפשרות פשוטה יחסית לערוך שינויים והתאמות ב RNA השליח על מנת שיקודד גם לחלבונים חדשים. 
למרות הזן החדש, וזנים חדשים שעוד יופיעו בעתיד, החיסון הוא הדרך היחידה בה נוכל להביא למיגור הנגיף, ולקיצה של המגיפה וחזרה לשגרה של כולנו. 
לחצו על הקישור למידע נוסף אודות החיסון נגד נגף הקורונה.