לתיק הבריאות שלי

אודות הקורונה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

​צוות לאומית חקר ומצא: על קשר בין איזון הסוכרת וחומרת מחלת הקורונה

​צוות לאומית חקר ומצא: על קשר בין איזון הסוכרת  וחומרת מחלת הקורונה
סוכרת נחשבת לאחד מגורמי הסיכון למחלת קורונה ואחד הגורמים המשפיעים על חומרת ביטוי המחלה. מחקרים שנערכו בחודשים מאז פרוץ המחלה מצביעים על קשר בין רמות סוכר גבוהות בדם (היפרגליקמיה) במהלך האשפוז לבין חומרת התסמינים, התפתחות דלקת ריאות, ואף מוות.
צוות חוקרים של לאומית בשיתוף עם מרכז פסח סגל לחקירת סוכרת ויחידת הסוכרת במרכז רפואי סוראסקי: ד"ר י. מזרון, ד"ר א. גרין, מ. שפיגלמן, פרופ' ש. וינקר, ד"ר א. רז, ד"ר א. כהן-גולן וד"ר ר. אלדור בדקו את הקשר בין איזון רמות הסוכר בדם טרום מחלת הקורונה, לבין דרגת חומרת ביטוי מחלת הקורונה ותסמיניה.

החקרים ניתחו נתונים ממאגר אלקטרוני של  לאומית שירותי בריאות ועקבו באופן רטרוספקטיבי אחר 2068 מטופלים עם סוכרת שביצעו בדיקה לגילוי נגיף הקורונה (COVID-19) בתקופה שבין 1 לפברואר ל-30 באפריל 2020. החוקרים השתמשו בתוצאות בדיקת המוגלובין המסוכרר A1C, הבודקת את היקשרות הגלוקוז לכדוריות הדם, כמדד לרמת איזון הסוכרת.

המחקר מצא כי חולי סוכרת עם רמות גבוהות של המוגלובין מסוכרר A1C טרום ההדבקה בנגיף הקורונה, היו בסיכון גדול יותר לאשפוז בשל חולי קשה יותר במחלת הקורונה, כאשר הנתונים מראים על עלייה בסיכון לאשפוז עם העלייה ברמות הסוכר טרום ההדבקה בנגיף הקורונה.
מחקר זה הוא הראשון המצביע על החשיבות של איזון רמות הסוכר בדם כגורם סיכון עתידי להדבקה בנגיף ולחומרת מחלת הקורונה, ומדגיש את החשיבות של איתור אוכלוסיות בסיכון, הקפדה יתרה על שמירה על בריאותם של אוכלוסיות אלו ותעדוף עתידי, לכשיגיעו החיסונים נגד מחלת הקורונה, כחלק מהמאבק הבינלאומי בהשתלטות על נגיף הקורונה וריסונו.