לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

על עששת, הפלרת מים וההשלכות

על עששת, הפלרת מים וההשלכות


על הקשר בין פלואור לבריאות השן

מחקר אמריקאי משנות ה- 40 הראה כי תוספת פלואיריד למי השתיה מסייעת במניעת עששת. מחקר זה חוזק וגובה עם מחקרים נוספים בהמשך, ובחלק גדול ממדינות העולם (ובינן ישראל) החלו להוסיף למי השתיה פלואור. בישראל הפלואור הוסף בתחילה בירושלים ועם השנים בכל היישובים בארץ אשר להם יותר מ- 5000 תושבים. 


אם כך, מדוע הוחלט ב- 2014 להפסיק את ההפלרה של מי השתיה בישראל?
ההחלטה נובעת בעקבות מחקרים שונים, הקובעים כי נמצא רק קשר חלקי בין הפלרת המים לבין מניעת עששת (וזה בעיקר בישובים חלשים). בנוסף, באוניברסיטת הרווארד ריכזו 27 מחקרים שונים שנעשו בסין שהוכיחו כי לילדים שגרו באזורים בעלי רמות גבוהות של פלואוריד יש IQ נמוך באופן משמעותי מאשר אלה שגרו באזורים בעלי רמות פלואוריד נמוכות. מידע זה מתווסף למידע בגין תופעות הלוואי הקשות של הפלואור, הכוללות גם עלייה בגידולים סרטניים באזורים בהם הייתה חשיפה מוגברת אליו. 
 
מהי בכלל עששת?
עששת היא מחלת שיניים הנגרמת בעקבות הצטברות של חיידקים בפה. מחלת העששת היא המחלה הכרונית השכיחה ביותר בילדים ובמבוגרים. העששת נוצרת מחשיפת השיניים לאורך זמן לחיידקים היוצרים, בתהליך של תסיסה, חומצה מפירוק פחמימות הנצרכות בתזונה. המחלה פוגעת בשיניים מכל סוג ובכל גיל. התקדמותה איטית אך ללא טיפול היא עשויה לגרום להרס מוחלט של רקמות השן. החיידקים, הנמצאים על השיניים, הורסים את הרקמות הקשות של השיניים (אמייל) על ידי כך שהם נדבקים לפני השן ויוצרים רובדים של חיידקים הנקראים פלאק. החיידקים משתמשים בסוכר הדבוק לשיניים ומפרישים חומצות הממוססות את השיניים, ויוצרים את החורים בשן. עששת יכולה לגרום לאי נוחות, לכאב, להפרעה בתפקוד ובדיבור ואפילו לאובדן שיניים. הדרך היעילה ביותר למניעת עששת היא על ידי הקפדה על צחצוח נכון של השיניים. 
ד"ר רוברטו מסביר על צחצוח  שיניים - מתי, למה ואיך
  1. מתי? 
    באופן טבעי, אנשים קמים בבוקר, מצחצחים שיניים ומתיישבים לארוחת בוקר.  זוהי התנהלות שגויה, שכן - מה ההיגיון לצחצח שיניים ואז לאכול ארוחה? שאריות המזון נשארות דבוקות על השיניים, גורמות לירידת רמת החומציות (PH) ומהוות חגיגה לחיידקים.  בשל כך החוק הראשון בצחצוח שיניים הוא שמצחצחים שיניים לאחר כל ארוחה, לפחות פעמים ביום
  2. למה?
צחצוח השיניים מגן עליהן משאריות מזון ושומר אותן יפות ובריאות. שאריות המזון על השיניים הן מה שעוזרות לחיידקים להידבק לשיניים ולעשות בהן חורים, ומכן החשיבות של צחצוח שיניים אחרי האוכל.
  1. איך?
  •  יש להניח את הסיבים של  המברשת השיניים בזווית של 45 מעלות נגד קו החניכיים. 
  • כעת יש להזיז את המברשת בתנועות קטנות, מספר פעמים, על פני המשטחים של 2- 3 שיניים כל פעם. 
  • יש לצחצח את המשטחים החיצוניים, העליונים והתחתונים של כל שן
  • על מנת לנקות את המשטחים הפנימיים של השיניים הקדמיות, שמים את המברשת באופן אנכי, ומבצעים מספר משיכות קטנות עם החלק הקדמי של המברשת.
  • יש לסייע לילדים עם צחצוח שיניהם עד גיל 8 לפחות. בתחילה מומלץ לצחצח את שיני הילד במקומו, בגילאים גדולים יותר - מומלץ להדריך, להנחות ולהשגיח במהלך הצחצוח, ולעבור על השיניים אחרי הילד.