לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

לשתף עם חבר/ה

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

אהבתי פעם נערה עם משקפי שמש

אהבתי פעם נערה עם משקפי שמש
בתקופת האדם הקדמון היו מניחים עיגולי שנהב בעלי פתח צר על העיניים, השליט הרומאי נרו היה מתבונן בקרבות הגלדיאטורים מבעד לאבני ברקת ומסין של המאה ה- 12 נותר תיעוד על שימוש באבני קוורץ מעושנות על מנת להגן על העיניים מפני סנוור השמש. כבר אז ידעו כי חשיפה של העיניים לשמש מכאיבה ומסוכנת. 
קרינת UV היא הגורם העיקרי לפגיעות בעיניים והנזק הנגרם מצטבר עם הזמן. בין הנזקים הנגרמים כתוצאה מחשיפה ממושכת לקרינת UV  ניתן למצוא מחלות עיניים כגון: קטרקט, pterygium,  ניוון של הרשתית AMD ועד סרטן מסוג קרצינומה.

הגנה על העיניים
  • שימוש במשקפי שמש לאורך השנים היא הדרך היעילה ביותר להגן על העיניים מפני הנזקים המצטברים של קרינת ה-UV, ואין גיל מוקדם מדי להגנה על העיניים. קרינה מסוג UV)  UltraViolet) מתייחסת לאורכי גל 400 ומטה. קרינת UVC ו–UVB (עד 280 ו-315 ננומטר בהתאמה) נספגות בשכבת האוזון באטמוספירה ברובן, UVA  היא הקרינה אשר מגיעה לפני השטח וגורמת לפגיעות בעיניים ובעור. 
  • מעבר להגנה על רקמות העין הרכבה תדירה של משקפי שמש עוזרת להגן על עור הפנים באזור העיניים ולהאט את קצב היווצרות קטמים מסביב לעיניים.
  • הרכבת משקפי שמש מגנה על העיניים גם מפני קרינה ישירה וגם מפני קרינה עקיפה המוחזרת ממשטחים כגון ים, שלג ואפילו קרינה המוחזרת מהאספלט בכביש. בנוסף קרינת ה-UV קיימת בכל עונות השנה, כולל בחורף, ועל כן מומלץ להגן על העיניים גם כאשר השמש אינה קופחת בחצות יום קיץ חם. 
  • קרינת UV  ברמות גבוהות נמצאת באזורים גבוהים גאוגרפית, במיוחד באתרי סקי שם החשיפה היא ישירה ועקיפה וללא הגנה מתאימה לעיניים יכולים להגרם במקרים נזקים חמורים לעין (מצב הידוע בשם snow blindness).
בחירת משקפי שמש מתאימים
  • בחרו משקפי שמש איכותיים, החוסמים 99-100% מקרינת ה-UV. הסימון על גבי המשקפיים צריך להיות 100% הגנה UV או UV400. ישנם מכשירים אצל אופטומטריסטים מורשים אשר ניתן לבדוק בעזרתם האם עדשת משקפי השמש מסננת קרינה או לא.
  • צבע עדשה מתאים - הציפוי שחוסם את קרני ה UV שקוף, ולכן אין צורך להקפיד על עדשה כהה. כהות עדשות השמש נעה בין 30-85% אך צבעים שונים של עדשות יכולים להשפיע על תפיסת הצבעים שלנו ומומלץ לבחור צבע עדשה נוח. 
  • עדשות מקטבות (פולרויד) – הן עדשות אשר מפחיתות את רמת הסינוור ממשטחים (לדוגמא החזר האור על שמשת הרכב בזמן נהיגה)  אך מקשות על קריאת מסכי טלפון וכספומטים בזויות ראייה מסוימות. החליטו בהתאם לצרכים היומיומיים שלכם. עדשות פולרויד למשקפי שמש אינן מגינות יותר טוב על העיניים אלא מוסיפות נוחות ורוגע לראייה ועוזרות מאוד לאנשים שסובלים מסינוור.
  • עדשות מגע – ככלל בעלות ציפוי מגן מפני קרינת UV, אך הרכבת עדשות מגע אינה מגינה על הלחמית העפעפיים ועור הפנים מסביב לעין.
  • מסגרת המשקפיים אמורה להתאים בנוחות לאף ולאוזניים מבלי לצבוט או לשפשף. המשקפיים אמורים לשבת צמודים יחסית לפנים באיזור הגבות, אך מספיק רחוקים על מנת שהריסים לא יגעו בעדשה. משקפים בעלי עדשות רחבות מגנים מפני יותר קרני UV ועל שטח גדול יותר של הפנים.
משקפי שמש וילדים
נזקי החשיפה לקרני השמש הוא נזק המצטבר לאורך השנים, ולכן חשוב לחנך את הילדים. הם נוטים לבלות שעות ארוכות יותר בשמש ממבוגרים, וחשוב ללמדם מגיל צעיר לשמור על העיניים ועל כללי הזהירות בשמש. מומלץ לקנות משקפי שמש מותאמים לילדים ולהתעקש על הרכבתם. למדו אותם לא להתבונן ישירות אל עבר השמש, והתעקשו על חבישת כובע שיוסיף רובד הגנה נוסף. *בעלות לא גבוהה, ומאמץ קטן מאד, ניתן למנוע נזק רב לעיניים. מומלץ לפנות לאחד האופטומטריסטים העובדים דרך "לאומית אופטיקה", לקבלת ייעוץ והתאמה לרכישת משקפי שמש לכל המשפחה. בחנויות תמצאו גם מבצעים והנחות ללקוחות לאומית כסף וזהב. את הרשימה המלאה ניתן לקבל כאן או במוקד שירות לקוחות. 
למידע נוסף בנוגע ללאומית אופטיקה, לחצו כאן