לתיק הבריאות שלי

על בריאות המשפחה

שלח לחבר

X
   
CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

תרמתי דם, תרמתי דם

תרומת דם פשוטה ומהירה יכולה להעניק למישהו את מתנת החיים. אז קדימה - לתרום!

תרמתי דם, תרמתי דם
ד"ר קרל לנדסטינר נולד ב- 14.6.1868. הוא היה רופא וביולוג, והראשון שהבחין בין סוגי הדם השונים ובין גורמי הרזוס שבדם, ובכך איפשר את עירויי הדם הבטוחים הראשונים. מידי שנה, ביום הולדתו, מצויין בעולם כולו את יום תורם הדם הבינלאומי, במטרה להעלות מודעות לכל נושא חשיבות תרומות הדם. 
מכיוון שעדיין לא נמצא פתרון מושלם ליצירת דם במעבדה, אין לדם תחליף. מרכיביו השונים חיוניים לנו, וכאשר יש חוסרים מסיבות אילו ואחרות, יש צורך בתרומות דם על מנת להציל את החיים. תאי הדם חיים רק במשך 120 יום, ולכן יש צורך בחידוש תכוף של מלאי הדם.
  • בארץ משתמשים בכ 1200 מנות דם בכל יום.
  • בנק הדם נמצא במחוסר תמידי של מנות דם.
  • כל אדם בריא, בגילאי 17-65 יכול לתרום דם. 
  • תרומת הדם יכולה להציל חיים! 
מדוע יש צורך בתרומות דם?

תרומת דם היא אחת המתנות יקרות הערך אותם ניתן להעניק לאחר - מתנת החיים. מנת דם יכולה להציל חיים ולשפר איכות חיים, למעשה - מנה אחת יכולה להציל את חייהם של מספר חולים. אורך חייה של מנת דם היא מוגבלת, תאי דם ישנים מפסיקים להיות פעילים,  ולכן יש צורך בתרומות דם לאורך כל השנה. בישראל יש צורך בתרומה של 1200 מנות דם בכל יום, על מנת לעמוד בצרכים של האוכלוסייה. דם בטוח, שנתרם על ידי אנשים בריאים, משמש לטיפול בנשים עם סיבוכים הקשורים בהריון ולידה, ילדים עם אנמיה או מחלות דם שונות, אנשים לאחר תאונות, חולי סרטן, אנשים שעוברים ניתוחים, חולים במחלות קרישת דם ועוד רבים. במיוחד יש צורך בתרומות דם הניתנות על ידי גברים, שכן במקרים רבים לנשים יש נוגדן בדם אשר מונע את השימוש בפלסמה שלהן.  

ממה מורכב הדם? למה הוא משמש?
הדם מורכב מכמה מרכיבים שונים, כאשר לכל מרכיב ייעוד אחר:
  • תאי דם אדומים - תפקיד תאי הדם האדומים הוא לשאת את החמצן לרקמות הגוף השונות, ולהוציא את הפחמן הדו חמצני, הפסולת, בחזרה לריאות. תאי הדם האדומים משמשים בטיפול במחלות, וחיוניים לאחר איבוד דם - למשל, בתאונות, במהלך ניתוחים ואחרי לידה.
  • טסיות דם - תפקיד טסיות הדם הוא בקרישת הדם, ומשתמשים בהן במצבים של כשל בתפקוד מח עצם, לאחר השתלות, טיפולים כימותרפיים וסרטן הדם. במצב בו יש חוסר בטסיות - נותנים עירוי.
  • פלסמה - בפלסמה משתמשים לאחר איבוד דם, כגון אחרי לידה או במהלך ניתוחים וכן כל מנת לבטל טיפולים נוגדי קרישה או במצבים שחסרים גורמי קרישה.
מהו תהליך תרומת הדם? זה כואב? מי יכול לתרום? האם יש תופעות לוואי?
בהגיעכם לתרום דם, תמלאו שאלון ותעברו תישאול בפרטיות. יבדקו את לחץ הדם, רמת ההמוגלובין, תפקודי כבד, נוגדים לצהבת ולאיידס, כל זה על מנת להבטיח שמלאי הדם בארץ בטוח.
באם הכל נמצא תקין תוכלו לתרום דם. תרומת הדם מרגישה מעט כמו צביטה, וכואבת לכמה שניות. תהליך התרומה עצמו עורך כמה דקות, ואחריו כמה דקות של מנוחה.
את הדם שתתרמו יבדקו, יחלקו למרכיבים השונים ויעניקו אותו לפצועים או חולים המובאים לטיפול בבתי החולים.
כל אדם בריא בין גילאי 17 עד 65, במשקל 50 ק"ג ומעלה, יכול לתרום דם. עד גיל 18 חובה להציג אישור כתוב בידי ההורים. ניתן לתרום דם כל 3 חודשים, ללא כל סיכון.
לאחר התרומה לעיתים תחושו סחרחורת קלה, או שטף דם מוגבל באיזור הדקירה.
אז מדוע לתרום דם?
  • תרומת דם מביאה ליצרה של תאי דם חדשים, היעילים יותר בתפקודם
  • תרומת דם מספקת אותנו, היא מעלה את תחושת הערך העצמי שלנו וגורמת לנו להרגיש טוב לגבי עצמנו.
  • תרומת הדם מקנה לך ולבני משפחתך ביטוח דם שנתי, ומבטיחה לכם כל כמות דם שאתם עלולים להזדקק לה.
 
אז קדימה, תיגשו לתחנה הקרובה לביתכם ותעניקו למישהו את מתנת החיים!